YONCA 1 DA (1000 M2) KAÇ BALYA ALINIR,,,

Ynt: YONCA 1 DA (1000 M2) KAÇ BALYA ALINIR,,,

balya olarak tam bilemezsin bugün 20 kg gelen balya var 25 kg gelen balya var ama genel olarak dekardan 500 kg altına düşmedik hiç.

Bir gün ya da iki önce sulanmalı demedim ki, yaklaşık 5 gün önce su verilmeli ki biçildikten sonra dipten hemen uzasın. Yonca ekenler demek istediğimi anlamışlardır.

İlk biçimde kaç balya çıkar bir bilen abi yok mu?
Bu yılki yeni yoncadan ilk biçimde 350 kg/dk, zayıf tarladan 250 kg/dk kuru yonca aldık. Tarlaya göre durum değişir, susuz arazide sezonda 3 biçimde olabilir, kurak yılda, baharda ekip, kışa girmeden tek biçim yaptığımız zamanda oldu, yağışlı yılda 4-5 biçimde 1,5-2 ton/dekar verim aldık.

efendiler bende konuyu hortlatayım milas bölgesinde önümüzdeki yıl başlıyorum nasipse hayvancılığa. tabi bağlantılı olarak çiftçiliğede.milas ve yakın aydın ilçelerinden çiftçi dostlar sorularımı yanıtlarsa çok memnun olurum.
SORU 1:tüm yonca ve reygrass ekim malzemelerini alsam tohum ve gübre gibi tarktör ile çift sürme ,diskaro,mibzer ile ekim.silindir geçme.sıkmalı biçim yapıp balyalama yapıp tarlada biraksa 10 dönüm yonca 10 dönüm reygrass olacak şekilde bu işlemler için ne kadar ücret alır.
SORU 2 :4 adet jersey inek besleyeceğim haliyle sılajlık mısır ihtiyacım var ortalama 10 dönüm içinde yonca reygrass gibi ekim biçim vs işleri için ücret ne olur.
SORU:3: mısır sılajını kuyudamı yoksa paket olarakmı saklamamı önerirsiniz.
ve son soru totalde 30 dönüm tarlanın yıllık kirası ve sulama maliyeti milas bölgesi için nekadardır.

efendiler bende konuyu hortlatayım milas bölgesinde önümüzdeki yıl başlıyorum nasipse hayvancılığa. tabi bağlantılı olarak çiftçiliğede.milas ve yakın aydın ilçelerinden çiftçi dostlar sorularımı yanıtlarsa çok memnun olurum.
SORU 1:tüm yonca ve reygrass ekim malzemelerini alsam tohum ve gübre gibi tarktör ile çift sürme ,diskaro,mibzer ile ekim.silindir geçme.sıkmalı biçim yapıp balyalama yapıp tarlada biraksa 10 dönüm yonca 10 dönüm reygrass olacak şekilde bu işlemler için ne kadar ücret alır.
SORU 2 :4 adet jersey inek besleyeceğim haliyle sılajlık mısır ihtiyacım var ortalama 10 dönüm içinde yonca reygrass gibi ekim biçim vs işleri için ücret ne olur.
SORU:3: mısır sılajını kuyudamı yoksa paket olarakmı saklamamı önerirsiniz.
ve son soru totalde 30 dönüm tarlanın yıllık kirası ve sulama maliyeti milas bölgesi için nekadardır.

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi
Bölgeye gidip inceleme şansınız oldu mu? Aldığınız yada kiraladığımız toprağın analizini yaptırdınız mı? Benim de aklımdan Nazilli yada Milas ta bu işi yapma isteğim var. Nazilli tamam bölgede yonca tarımı çok iyi, lakin Milas kapalı kutu, gidip görme şansım olmadı. Bir ziraat mühendisi ile konuştum olur dedi yapılıyor mu sorusuna cevap veremedi. Eğer toprak uygun değilse sıkıntılı bir durum. 4 Jersey için reygrass, arkasından teffgrass la çözüm olur, devamlı yeşil ihtiyacını karşılarsın. Hatta reygrass yerine buğday yapıp buğday slajı yaparsan süt üretimin artar. Mısır slajı için ise dikmek yerine sezonda dökme alıp iyi bir şekilde muhafaza edersen çok daha karlı olursun.
Ama yonca için mutlaka bölgeye gidin görün ve toprak analizi yaptırın yonca bana göre hem hayvan sağlığı hem gelir olarak olmazsa olmaz.