YouTube'da "Benim Çiftliğim - Toprak Altı Damla Sulama Sistemi" videosunu izleyin

Cevap: YouTube'da "Benim Çiftliğim - Toprak Altı Damla Sulama Sistemi" videosunu izle

Bu videoyu izledikten sonra youtube'da baktım da başka videolar da var.
Çiftçilerin kendi döşedikleri var.
Acaba bu sistemi mısırda kendimiz uygulayabilir miyiz?

• Beğen
Tepkiler: hacimmet
Cevap: YouTube'da "Benim Çiftliğim - Toprak Altı Damla Sulama Sistemi" videosunu izle

Teşekkürler arkadaşlar şuan su,yakıt,elektirik konusunda %50 nin üzerinde tasarruf sağlayan bir sistem işcilik konusunda zaten %100 neredeyse tasarruf sağlıyor.Özellikle toprak altı damlamayla sulanan yoncaya hayran kaldım.Gelecekte kendi arazilerimde kullanacağım mutlaka

Elbetteki yaparsınız ama Toprak altı damla sulama sisteminin ülkemiz için daha yeni olması, uygulama sonrası geri dönüşün zor olması gibi nedenlerden dolayı sıkıntılarla karşılaşmamak için bu işi yapan uzman kişilerden, hem projelendirme hemde uygulama konularında destek almanızı öneririm.
Saygılarımla...

Programı sonuna kadar izledim ancak istediğim cevabı bulamadım. Bitkinin kökleri nem olan su olan bölgeye gideceğinden, damlatıcıların tıkanma olasılığı ve bunun hangi kimyasallar kullanılarak engellenebileceği ile fiyatlandırması ne kadar olur? Sorularıma yanıt bulamadım.Bu konuda bilgi verebilecek olan arkadaşlarımız varsa cevap verirlerse bilgi sahibi olmuş oluruz.

Netafim in "Yonca yer altı sulama" kitapçığında detaylı bilgiler mevcut (Benimki ne yazıkki Aksarayda). Yanlış hatırlamıyorsam STOMP Extra (aktif madde Pendimethalin) tavsiye ediliyor ve sezonda kullanılması gereken miktar az degil.

Konya - Karapınardaki demo tarlasında su saati, tansiyometre, selenoid hat vanası vs vs içeren tam otomatik bir sistem kurulmuş. Bu dekar maliyetini yükseltiyor (ama Hacı Mehmet in degindigi tasarrufu saglamak için böyle bir sistem gerekiyor.

Bu programı hem yayınlandığı gün. Hemde tekrar gösterimlerinde seyrettim. O zaman kafama takılan bir şey vardı. Konuya rastlayınca onu sormak istiyorum.
Toprak işleme sırasında, ana boru ve köklere uzanan damlatıcıların bulunduğu boruları. Tahrip olmaktan nasıl kurtaracağımızı anlayamadım. Ana boru 30 cm. aşağıda olduğuna göre derinlik sayesinde kurtulacaktır. Ama damlatıcıların bulunduğu boruların ve damlatıcıların âkibeti her halükarda tehlikede olacaktır.
Tahrip olan boru ve damlatıcıların, hangi ana boruya bağlı olduğu sistemde görüneceksede. Kaçıncı damlatıcı ve boru olduğu tespit edilemeyecektir. Bunun için arızalanan kısmı bulana kadar. Hattı baştan sona kadar açmak gerekecektir.
Ne dersiniz atladığım bir detay mı var? Yoksa yanlış mı düşünüyorum?

Arkadaşlar dekar maaliyetini firmaya sorun maaliyet kurulacak sisteme göre göreceli ama damlama driplerinde kök tıkanıklığı için bariyer sistemi var bu toprak altı damlama drip teknolojiside netefimin sitesinde mevcut oradan izleyin
Biz toprak altı damlama sistemini hem firma gözünden hemde çiftçinin merak ettiği noktalar sormak istediği sorular şeklinde programlaştırdık.Aklınızdaki birçok sorunun cevabını bu programlarda bulabilirsiniz.

https://youtu.be/1O2nLaFGQx8

https://youtu.be/beLMsf0PCqo