Zamlar geri alinacakmi

az düşmüş buğday yine :)

harmanda 2250 idi açıklanan alım fiyatı, yüzde 25 enflasyon dersen ki 1 yıl geçmedi henüz 2225*1,25= 2781 yapar, demekki daha düşmeli

ama şu var

dışarıda gübre artınca buğday fiyatlarıda dışarıda füze gibi arttı, 350-400 dolardan aşağıya getiremiyorlar dışarıdan

dolar bugün an itibarı ile 12,53 oldu, ortalama 375 dolar/ton fiyat dersek

12,53*375=4,69 TL fiyat çıkar, o zaman 3,5 TL ye düşmesi saçma olmuş :)

dünya fiyatlarımı? yoksa içeride oluşan fiyatlarmı? ne olacak?

Dolar 10-11 lirayken ben buğdayı 4180 liraya sattım aralık başı kasım sonu falandı tam hatırlamıyorum şu doların ilk atak yaptığı 11 den 13 e gittiği günün 2-3 gün öncesi şimdi gelelim hesaba dolar 18 e gittiği zaman benim malımın da en az %60 daha değer kazanması lazımdı 6.5 falan olması lazımdı ki bugun 12 lere indiğinde tekrar benim sattıgım seviyeye 4200 lere gelsin adamlar 12 lirayken olan fiyatına 18 e giderken zam koymadı ama tekrar 12 lere geldiğinde cok düşmüş gibi 3500-3600 seviyelerine getirdiler kimse bunlara bu fiyattan mal vermesin üstte arkadaşın dediği gibi 375 x 12 = 4500 yapar yurtdışı fiyatı ki seneye 400-420 dolar altında kalmaz yurtdışında tüm dünyada enflasyon var.

Elektronik Satış İşlem Piyasası Anlık Fiyatlar

ANADOLU BEYAZ SERT EKMEKLİK BUĞDAYLAR 4.0300 TL4.6550 TL4.3946 TL2 Adet60,000 KG
ANADOLU KIRMIZI SERT EKMEKLİK BUĞDAYLAR 3.9020 TL4.7530 TL4.2194 TL13 Adet256,000 KG
BEYAZ ARPA 3.4670 TL3.4670 TL3.4670 TL1 Adet17,000 KG
DİĞER BEYAZ EKMEKLİK BUĞDAYLAR 4.3560 TL4.3560 TL4.3560 TL1 Adet16,000 KG
DİĞER KIRMIZI EKMEKLİK BUĞDAYLAR 3.8010 TL4.1020 TL3.9220 TL4 Adet121,000 KG
FASULYE 8.0000 TL10.2530 TL8.9738 TL4 Adet14,000 KG
MAKARNALIK BUĞDAYLAR 4.1010 TL4.7250 TL4.4059 TL5 Adet58,420 KG
MISIR 3.0210 TL3.5160 TL3.3672 TL37 Adet938,000 KG
Genel Toplam67 Adet1,480,420 KG

konya borsa fiyatı 29/12/2021

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Dolar 10-11 lirayken ben buğdayı 4180 liraya sattım aralık başı kasım sonu falandı tam hatırlamıyorum şu doların ilk atak yaptığı 11 den 13 e gittiği günün 2-3 gün öncesi şimdi gelelim hesaba dolar 18 e gittiği zaman benim malımın da en az %60 daha değer kazanması lazımdı 6.5 falan olması lazımdı ki bugun 12 lere indiğinde tekrar benim sattıgım seviyeye 4200 lere gelsin adamlar 12 lirayken olan fiyatına 18 e giderken zam koymadı ama tekrar 12 lere geldiğinde cok düşmüş gibi 3500-3600 seviyelerine getirdiler kimse bunlara bu fiyattan mal vermesin üstte arkadaşın dediği gibi 375 x 12 = 4500 yapar yurtdışı fiyatı ki seneye 400-420 dolar altında kalmaz yurtdışında tüm dünyada enflasyon var.
bravo aynen bu şekilde benim takip ettiğim de. insanlar dolar düştü diye panik yapıp sattılar tüccar da bunu kullandı fiyatı düşürdü. geçen gün ben de edirne borsasında daha önce doların 12 tl olduğu gün buğday fiyatına baktım 4,20 idi. yatırımda olan her ne olursa olsun zararına satmamak lazım. olması gereken fiyat neyse onu tespit edip onu beklemek gerek. zaten bugün uzunköprü borsasında hiç buğday işlemi olmamış edirne borsasında da çok az.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
bravo aynen bu şekilde benim takip ettiğim de. insanlar dolar düştü diye panik yapıp sattılar tüccar da bunu kullandı fiyatı düşürdü. geçen gün ben de edirne borsasında daha önce doların 12 tl olduğu gün buğday fiyatına baktım 4,20 idi. yatırımda olan her ne olursa olsun zararına satmamak lazım. olması gereken fiyat neyse onu tespit edip onu beklemek gerek. zaten bugün uzunköprü borsasında hiç buğday işlemi olmamış edirne borsasında da çok az.
Edirne borsasındada hiç işlem Yok
Tüccarın yıl sonu hesapları var o yüzden alım iştahsız yeni yılın ikinci haftası 4,20tl yi bulacaktır

• Beğen
Tepkiler: Dantes ve The_Hoca
7 liralık mazot 12,78

Rokete bağladı bir gün 5 kuruş in diğer gün 80-90 kuruş çık, in çık in çık derken yükseliş harika, ötv ile kasaya parayı indiregandi güzel olacak, açığı yapınca nasıl kapatacaksın başka?

Yapısal reform yapamadılar dolaylı vergi artırarak para toplamanın en kolay yoluna sarılmak harika bir model, bende yaparım herkes yapar bu işi noolcak, dağdaki çobanı götür koy koltuğa toplasın dağıtsın hesap soran yok kafasına göre indirir bindirir noolcak işmi, çıkıp model izah etmek çok saçmaydı.

Yeni zamlar hayırlı olsun

Resimler ve ekler

• FB_IMG_1641138156654.jpg
    FB_IMG_1641138156654.jpg
    21.7 KB · Görüntüleme: 31
  • Beğen
Tepkiler: behcet arı
Üreticinin geldiği nokta

yılı nasıl atlatacağını düşünüyor herkes, tıkır tıkır bildiği işini yapmayı üretmeyi düşünemiyor, başka baharlar umut olmuş, bu yılı atlatırsa seneye düzelirmiş gibi sonraki sezonları düşünmek planlamak umudunu kaybetmemek istiyor.

Şu mazotun litresine bakın, traktörün depoyu doldurdu tarla sürecek hazırlayacak, akşama depo bitti al sana 100 litre 1300 lira traktör üfledi gitti, iş yapma isteği bırakırmı adamda, tarlada ne yetiştirecekde mazotun parasını kazanacak çok saçma.

Böyle üreticilikmi olur

İzlemişinizdir ekonomiye üzülen çocuk şok videosu diye sosyal medyada dolaşan videoyu, arabanın deposu 885 liraya dolunca ağladığı söylendi, çiftçi traktörüne mazotu doldurup gaza basınca içi kan ağlıyor hiç videosunu çeken olmuyor tabi.

Son düzenleme:
  • Beğen
Mazot maliyeti 104,88 TL olmuş, bu artış büyük oranda dövizin yükselmesinden kaynaklı, eğer döviz yükselmeseydi yani gizli devalüsyon yapılmasaydı mazota zamn gelmeseydi bu rakam 69,92 TL seviyelerinde olacaktı, o zaman maliyet çiftçiye verilecek 22 TL desteği çıkartırsak 69,92-22=47,92 TL olacaktı.

Fakat şimdiki zamlı fiyatlardan aynı işlemi yaparsak 104,88-22= 82,88 TL maliyet oluşmuş olacak çiftçide,

Mazot maliyeti böylece 47,92 TLden 82,88TL ye yükselince mazot maliyet artışıda %73 oldu 22 TL verilen desteğe rağmen.

destek eridi maliyet artışı çok yükseldi, mazotun yarısını veriyoruz söylemleri doğru değil ancak 5 de 1 verilecek,

Bu durumda çiftçinin maliyet enflasyonuna mazot gideri %73 artarak katkı yapmış olacak, oda mazotun bugünlerdeki fiyatından.

Üretici her durumda maliyet fiyat sıkışması yaşayacak, ürün fiyat artışları az ama girdi artışları yüksek demek kazanamamak demek,

Peki ürün fiyat artışları neden az oluyor? çünkü üretici zarar etmeyecek kadar ürün fiyat artışı oluşması için bir politika izleniyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Dünyada en ucuz mazot bugünlerde İran da tüketiliyor

Bizde 12,813 TL vererek 1 litre mazot alınabiliyor, İranda litresi 0,134 TL

yani bizim 1 litreye ödediğimiz parayla İran da tam 95 litre mazot alabiliyorsun.

Venezuela da 39 litre.

Suriyede 6,83 litre neredeyse 7 litre mazot alabiliyorsun

Mısırda 2,28 litre mazot alınabiliyor, Arabistanda 5,84 litre, Türkmenistanda 2,53, Azerbaycanda 2,08 litre mazot alınabiliyor.

• Beğen
Üreticinin geldiği nokta

yılı nasıl atlatacağını düşünüyor herkes, tıkır tıkır bildiği işini yapmayı üretmeyi düşünemiyor, başka baharlar umut olmuş, bu yılı atlatırsa seneye düzelirmiş gibi sonraki sezonları düşünmek planlamak umudunu kaybetmemek istiyor.

Şu mazotun litresine bakın, traktörün depoyu doldurdu tarla sürecek hazırlayacak, akşama depo bitti al sana 100 litre 1300 lira traktör üfledi gitti, iş yapma isteği bırakırmı adamda, tarlada ne yetiştirecekde mazotun parasını kazanacak çok saçma.

Böyle üreticilikmi olur

İzlemişinizdir ekonomiye üzülen çocuk şok videosu diye sosyal medyada dolaşan videoyu, arabanın deposu 885 liraya dolunca ağladığı söylendi, çiftçi traktörüne mazotu doldurup gaza basınca içi kan ağlıyor hiç videosunu çeken olmuyor tabi.

Mazot fiyatı 23 TL olunca bu aracın deposu kaça dolacak.

Hoca yarın osmaniye ye gideceğim, 100+100 km yol.Dün 30 lt mazot aldım,700 tl.
Yeni yeni kendime geliyorum...
Biz ne nankör adamız (kendime söyledim)3 ay önce meğerse bu ülke de mazot bedavaymış ,aynisi gecen yil gübre için söylenebilir...
Sene geçmeden mazot ve gübreyi alan biraz rahat ama gelecek seneye ne yapacak.
Hangi birine yetişeceğimizi şaşırıyoruz.

23 tl'ye de beleşmiş diyeceğimiz gün olurmu acaba,
Azalan fosil yakıtlar,artan motorlu araç sayısı,artan talep, aksini gösteriyor,
Bence belli başlı kesimlerin akaryakıta ulaşması zorlaştıracak,
Mesela özel otomobiller,ve mazotla iş gören keyfi alanlara bu mazot eskisi gibi kolay ulaşamayacak,pahalı olması bunu engelleyecek,bu trafiğinde rahatlamasını sağlar.
Tarım,taşımacılık,nakliye,v.s. mecburi ve hayati öneme sahip alanlarda desteklenerek bu buhrandan en az seviyede etkilenmesi sağlanacak.
Ve fosil yakıt rezervleri bitene kadar bu alanlarda kullanilacak.
Elektrikli otomobil ve akabinde drone ile fosil yakıtlı otomobillerin yeri doldurulacak.
Sadece şahsi görüşümdür.
Ben durumu böyle görüyorum.

bakanlıkların, kurumların ve kuruluşların maaş dışında kalan, lüzumsuz harcamaları kesilip, bütçeleri azaltılmalı...
tasarruf edilen kısım...
çiftçiye mazot, gübre, ilaç desteği olarak verilmeli...
ürün fiyatı tespitleri, doğru hesaplara dayanmalı...
sabit geliri olan halkın alım gücü, halkın geliri, (asgari ücret, işçi ücreti, memur maaşı, emekli maaşı vb)...
günün şartlarına göre ayarlanmalı...

aksi durumda,
insanlar çaresiz kalır...
izlenen siyaset bir çare getirmez, bir çare olmaz..
aksine, çaresizliğe sebep olur, sıkıntıya sebep olur.

halk soyulur...
köşe dönenler çok olur, ama çiftçi kaybeder, halk kaybeder...
sonunda, ülke kaybeder...

yönetmeye aday olduğunu söyleyen, siyasi partilerden, siyasetçilerden de...
ekonomi alanında, şu ana kadar, akla yatkın, halkı inandıran bir öneri duyulmuyor...
hatta bu konu onları ilgilendirmiyor, sadece olandan-yaşanandan şikayet var...
çare önermek yok...
gençler işsiz, gençler umutsuz...

80 li 90 yılları yaşayanlar bilir...
devalüasyonun (=paranın pul olması) ve enfilasyonun(=fiyatların katlanarak artması) %50, %100 seviyelerinde yaşandığı yıllardı...
çalışanların, emeklilerin ücret ve maaşları bir kaç defa %50, %100 oranlarında artırılarak düzenleme yapılmıştı...

geçen son bir yılda, yaşanan devalüasyon sebebiyle, elektirik, su, doğal gaz fiyatları; mazotun, gübrenin, malların - mahsülün (tahıl, et, süt, sebze, meyve) fiyat artışları, %100-%300 oldu...
halkın aldığı, ücret, maaş %25-%50 arttı...
sonunda, halkın alım gücü azaldı... sıkıntısı arttı...

2000-2014 yılları arasında, tl/ döviz kurları uzun bir süre sabit kalmış fakat son 5-6 yılda 7-8 misli arttı (dolar-avro 1,5-2,0 liradan 14-16 liraya çıktı)
artış hızı, en çok son birkaç yılda oldu. hatta 2021 sonu ile 2022 başında çok hızlı bir artış oldu...
bu yüzden, çiftçi bu durumdan en çok etkilenen kesim oldu...

çiftçi, nakliyeci çaresiz kalır, üretemez...çalışamaz hale gelirse...
sıkıntı daha da artar...

dünyayı, kaos ortamına (karışıklığa) götürmek isteyen gelişmiş-kalkınmış ülkeler...
pilanlayarak, çatışma ve şavaşlar çıkartarak...yönetenlerin ve sözcülerin, kışkırtıcı konuşmalar yapmamaları ve makul davranış göstermeleri beklenir..
aksi halde, durum daha vahim hale gelebilir...
dünyada işsizlik, paralı savaşçı ilanları ile değil, tarım, hayvancılık ve sanayi alanında istihdam yapılarak azaltılmalı...
herkes bilir, üretmeden tüketmek olmaz...

Son düzenleme: