Zamlar geri alinacakmi

Akaryakita indirim.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20211224-183629.png
    Screenshot_20211224-183629.png
    166.9 KB · Görüntüleme: 16
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
İnşallah ıyı olur ama bilmiyorum şimdi malzeme ucuzlayacak diyorlar bu sefer de talep patlaması yaşanıp enflasyon yine tavan yapabilir enflasyon belki hallolur da cari açık nasıl olur bilmiyorum herkes yine buyuk ihtimal inşaate yüklenir bende uygun bulsam da biraz tarla felan alsam ıyı olur

• Beğen
Haklısınız 😂 çoğu çiftçide akıl fikir kalmadı zaten
Allah(c.c.) zihin açıklığı versin. Amin.
İnşallah ıyı olur ama bilmiyorum şimdi malzeme ucuzlayacak diyorlar bu sefer de talep patlaması yaşanıp enflasyon yine tavan yapabilir enflasyon belki hallolur da cari açık nasıl olur bilmiyorum herkes yine büyük ihtimal inşaata yüklenir bende uygun bulsam da biraz tarla felan alsam ıyı olur
PVC kapı sorduk , standart beyaz olandan en son 2500 TL civarları idi.
Geçmişte tanesini 500 TL ye almıştık.
Kırmızı et karkas kesim fiyatı 25 TL den 60 TL ye gelmiş.
Euro kuru 3 TL den 13 TL yi görüyor.
Tavuk bile kahrından gitti. :(
Bir liralık buğday yiyip yarım liralık yumurta yaparken,
Dört liralık buğday yiyip iki liralık yumurta ederi yoktur.

İthalatcı ne güzel şimdi şekeri dışardan kilosu 0,43 centten alıp getirebilir, TCMB 24 aralık dolar kuru fiyatı açıkladı 11,67 TL olarak

11,67 x 0,43 = 5,018 kilogram fiyatından alıp getiren ithalatçı, içeride düşmeyen şekerin fiyatından biraz daha ucuza satsa

diyelim 50 kiloluk şekeri 300 liradan satsa maliyeti 5,018 x50 = 251 ve alın size yüzde 20 kazanç, 350 den verse aman aman, 400 den verse of aman.

çünkü şekerin çuvalını 499 TL 576 TL veya 649 TL gibi uçuk fiyatlardan satanlar var hala

demekki dolar düştü ithal şeker alıp getiren iyi kazanacak.

• Beğen
İthalatcı ne güzel şimdi şekeri dışardan kilosu 0,43 centten alıp getirebilir, TCMB 24 aralık dolar kuru fiyatı açıkladı 11,67 TL olarak

11,67 x 0,43 = 5,018 kilogram fiyatından alıp getiren ithalatçı, içeride düşmeyen şekerin fiyatından biraz daha ucuza satsa

diyelim 50 kiloluk şekeri 300 liradan satsa maliyeti 5,018 x50 = 251 ve alın size yüzde 20 kazanç, 350 den verse aman aman, 400 den verse of aman.

çünkü şekerin çuvalını 499 TL 576 TL veya 649 TL gibi uçuk fiyatlardan satanlar var hala

demekki dolar düştü ithal şeker alıp getiren iyi kazanacak.
Seker ithaline dikkat, bir zamanlar transit ihracatini yapardim, Mersin Serbest Bolge' den. Ithalat yaparsan gumruk + fon var. Fon ne kadarmis sorun, az olmuyor. Kamyona ihrac mali diye 20 ton yukler, evraka 18 ton yazar , iki tonu yolda indirirler fon vermesinler diye, kacakciligi boyle yaparlar.

Bu programda dakika 15:40 dan itibaren bakıyorum programı sunan spiker sormaya başlıyor, fiyatlar düşecekmi meselesi?

Tabii cevap geliyor, epey cevaplamadan sonra dakika 17:40 dan itibaren, ülkedeki varlığı kabul edilen fakir fukara garip gureba ezilmeyecek, bunada fırsat vermiycez diyor.

19:50 den itibarende tedarik zincirindeki denetlemeyi bahsetti, 100 bine yakın ürün denetlenmiş, dakika 20:20 de stokçuluk yapanlara idari para cezaları veriliyor deniyor..

Gübre yokmu piyasada? fiyatı denetleniyormu? stok yapan varsa kaçına ceza kesildi? bunu Tarım bakanlığımı yayınlayacak? yoksa soğan makarna stoklayanamı bakılıyor sadece, bu konular muallakta, denetimler sadece gıdayı tüketime yönelik, üretime yönelik malları hiç denetiminden bahsedilmiyor nedense.

Benim anladığım kadarıyla anlayış şu artık, üretim nasıl olursa olsun kim yaparsa yapsın, fakir fukara garip gureba ucuz tüketecek, tüketim ucuz olacak, girdiyi getireni denetleme yok, zamlanan akaryakıtı indirme yok, zaten ÖTV ye kaydırdılar indirim miktarını, üretim yapan arada kalsın, velhasılı tüketimde sadece alıp satanı denetle şeklinde.

O zaman üretimi kim nasıl yaparsa yapsın arada kalmak üretici olmak sahipsiz olmaktan başka bişey olmuyor vesselam.

• Beğen
Parasının değerini korumak isteyen altın alsın gümüş alsın benim toprağından tasımdan çıkanı alsın bu milletin bir delikli kuruşunu yiyenin Allah belasını versin bu hükumetin terörist deyip göz altına aldığı marjinalleri siz elinden tutup meclise getirdiniz bunlar öğrenci iyi çocuklar dediniz sonuç pyd de pek da savaşırken gebersinler ara bak bizim teroristleri
İktidar isterae pkk yı bitirir tbmm pkk varsa onuda sülaleaini kazır boş konuşuyot siyasiler hiçbiri beş para etmez kim pkk ile ilgisi varsa at içeri ailesinide sınır sışı et 1 ay sürmez yardakçı bulanazlar 2000 ılında 2002 ye kadard bitmişti 0 şehit geliyordu açılım muhabetlerş ile yollara dinamit döşemelerine göz yumanda bunlardı oy gelainde ülke dağilirsa dağilsin banane dediler orduyu pkk yı şahit gösyerip içeri tıkanda bunlar abd değil işgalcilet bunları n yaptığıno yapamadı bu ülkeye kurumların içğne ettiler ülkeyi iflasa götürdüler eğitim debletin işidir sağlıkta eğitimi bitirdiler sağlık desen film çektireceksen 2/3 ay sonra ölmezsen çektirirsin doktorlar kaçıyor devlet sahip çıkmıyor ülke şirket değildir kimsebin babasının malıda değildir ülkenin malını satan vatan hainidir ülkesinide satar kimseye acımaz babanın tarlasını satarsan parayı nereden kazanacak yabancılar tüm fabrikaları aldılar nelerin satıldığı belli değil reamen kara delik var hazinede ecevit zamanında deprem oldu adamdan hiç duymadık iban vs deprem yüzünden vergi toplamıyoruzda demedi çözüm aradı buldu 75 yılda 122milyar borç yapışdı yollar köprüler fabrikalar yapışdı yollatdan bedava geçiyoruz neredeyse 7t vs şimdi ise vergiden gitmeywcek d2nen yollardan geçersen deve yüküyle öderain o yollarıda köprüleri de devlet vankalarından borçlan yaptılar dolaylı yoldan şehir hastaneleri yollar köprüler ile kara delik oluşturdular 460milyar dolar yapıldı borç ödemediler borç aldılar telekom çiller 35 milyar dolara satmaya kalktı bunlar 5milyar dolara arada ki para ve yıl kimlere gitti adam ödemeden devretti seka fabrikaya 5milyona sattılar hurdasını 11milyona arsasını 68milyona tokiye sattılar bunlar bilinipte zarara uğratılanlar nas vs bunlar hikaye yapıyorlar faize dolara karşıyor doları 1 tlye sabitle elinde herş2y adamlar ihaleleri dahil dolarla yabancı mahkemelere devrettilrr

Zamlar geri alınıyormu? takbediyormusnuz?

gübre fiyatlarında yüzde 20 ler mertebesinde indirimler var değilmi, yüzde 400-500 ler mertebesinde zamlanan girdi olmuştu.

şimdi en genel üretim Buğday arpa yulafta fiyatların düşüşü bölgenizde ne durumda? yada diğer tarımsal ürünlerin fiyatı?

dahamı hızlı düşüyor yoksa yerindemi sayıyor?

• Beğen
Zamlar geri alınıyormu? takbediyormusnuz?

gübre fiyatlarında yüzde 20 ler mertebesinde indirimler var değilmi, yüzde 400-500 ler mertebesinde zamlanan girdi olmuştu.

şimdi en genel üretim Buğday arpa yulafta fiyatların düşüşü bölgenizde ne durumda? yada diğer tarımsal ürünlerin fiyatı?

dahamı hızlı düşüyor yoksa yerindemi sayıyor?
Buğday fiyatları 4,50Den 3,50Ye çok hızlı düştü

Buğday fiyatları 4,50Den 3,50Ye çok hızlı düştü
az düşmüş buğday yine :)

harmanda 2250 idi açıklanan alım fiyatı, yüzde 25 enflasyon dersen ki 1 yıl geçmedi henüz 2225*1,25= 2781 yapar, demekki daha düşmeli

ama şu var

dışarıda gübre artınca buğday fiyatlarıda dışarıda füze gibi arttı, 350-400 dolardan aşağıya getiremiyorlar dışarıdan

dolar bugün an itibarı ile 12,53 oldu, ortalama 375 dolar/ton fiyat dersek

12,53*375=4,69 TL fiyat çıkar, o zaman 3,5 TL ye düşmesi saçma olmuş :)

dünya fiyatlarımı? yoksa içeride oluşan fiyatlarmı? ne olacak?

• Beğen
Tepkiler: AcemiÇiftçi
Elektronik Satış İşlem Piyasası Anlık Fiyatlar

ANADOLU BEYAZ SERT EKMEKLİK BUĞDAYLAR 4.0300 TL4.6550 TL4.3946 TL2 Adet60,000 KG
ANADOLU KIRMIZI SERT EKMEKLİK BUĞDAYLAR 3.9020 TL4.7530 TL4.2194 TL13 Adet256,000 KG
BEYAZ ARPA 3.4670 TL3.4670 TL3.4670 TL1 Adet17,000 KG
DİĞER BEYAZ EKMEKLİK BUĞDAYLAR 4.3560 TL4.3560 TL4.3560 TL1 Adet16,000 KG
DİĞER KIRMIZI EKMEKLİK BUĞDAYLAR 3.8010 TL4.1020 TL3.9220 TL4 Adet121,000 KG
FASULYE 8.0000 TL10.2530 TL8.9738 TL4 Adet14,000 KG
MAKARNALIK BUĞDAYLAR 4.1010 TL4.7250 TL4.4059 TL5 Adet58,420 KG
MISIR 3.0210 TL3.5160 TL3.3672 TL37 Adet938,000 KG
Genel Toplam67 Adet1,480,420 KG