ZETOR PROXİMA 90 (KIZIL MANDA)

Abi ben senden kasanın resimlerini yine isteyeceğim, netekim balya römorku denen şey apayrı bi olay.

Yani sadece havaleli yük için tasarlanması yetmiyor. Bunun yanında:

1-) İndir/bindir işlemleri hamallar tarafından beden gücü ile yapıldığından taban yüksekliği olabilecek 'minimum' olmalı. Biraz da bu altçaltma yüzünden makas konmuyor.
2-) Yine indir bindir olayında her açının, her noktanın kullanılabilmesi, ayrıca gereksiz ağırlık ve (aç-kapa) iş çıkartmaması için 'kanatsız' olmalı
3-) En ön ve en arkada, ani frenleme ve kalkışta, işi sadece balya düşmesini engellemek olan korkuluklar olmalı.
4-) Kendinden firen sistemli hem römork dinginli hem de traktör bulmak zor olduğundan tüm frenleme yükü traktörde biniyor. O yüzden hafif olmak zorunda. Maksimum 1-1,5 ton.
5-) Salınıma sebep olduğu ve bağlantı noktasını azalttığı için kesinlikle 'dampeli' değil, 'tam şase' olacak.
6-) Hepsinden önemlisi havaleli yük taşıdığı için asla 'salınım' yapmamalı. Bu nedenle ya çift dingil 2 çift makas olacak yada salıncak şeklinde tek dingilde arka arka 2 ' şerden 4 teker konulacak.

Kısaca maksimum taşıyacağı yük 250 balya/5 ton olan 6m x 2.4 m boylarında (boy değil ama en önemli) bir kasa olacak.

Yani sahibindendeki römorkların çoğunu inceledim ama yok. Google ' a 'bale trailer' yazdığında sayısız örneği var ama Türkiye ' de ya 1 ya 2 firma yapıyor. Onlar da özel hizmet aracı olduğundan çok yüksek fiyat çekiyor.

Anlatmak yerine resmini koyayım. İşte klasik balya römorku:

zu4a4y4u.jpg

mydyty4y.jpg

Bu da benim tasarladığım (daha bitmedi, salıncağın fikir vermesi açısından)

e9ube7a3.jpg

esupu6uj.jpg

4ypeda5e.jpg

Neyse, Umut Abi konuyu dahamda kirletmemi istemiyorsan o fotoğrafları Çek bana :D

Ynt: ZETOR PROXİMA 90 (KIZIL MANDA)

Yılmaz forumda ayrıca römork başlığı açmadım ama epey fotomuz var.. genede şimdi bulduklarımı atacam kızma :)

yere yakınlık: balon lastik yada daha iyisi/sağlamı ama pahalısı treyler/midilli lastiği

fren: havalı en iyisi (Zetorda hava var frene bastımı römorkda frenliyo aynen tır gibi), yoksa hidrolik..

boylu olacak 5-6 metre gibi.. eni de en az 240 cm olmalı derim..

1,5 ton altı OLMAZ! taşımaz derim..

Şu attığım kamyon römorkları yüksek olmasa TAM senlik.. yüksekliğe bi akıl bulunamaz mı!

UÖZKAN.77 link=topic=63730.msg848642#msg848642 date=1392663151' Alıntı:
Yılmaz forumda ayrıca römork başlığı açmadım ama epey fotomuz var.. genede şimdi bulduklarımı atacam kızma :)

yere yakınlık: balon lastik yada daha iyisi/sağlamı ama pahalısı treyler/midilli lastiği

fren: havalı en iyisi (Zetorda hava var frene bastımı römorkda frenliyo aynen tır gibi), yoksa hidrolik..

boylu olacak 5-6 metre gibi.. eni de en az 240 cm olmalı derim..

1,5 ton altı OLMAZ! taşımaz derim..

Şu attığım kamyon römorkları yüksek olmasa TAM senlik.. yüksekliğe bi akıl bulunamaz mı!

Umut abi mesajı yeniledim. Aynı şeylerden bahsetmişiz zaten :)

Bu da son örnek resim: idealimdeki sistem bu:

Bu arada öndeki motor da ne öyle? Yoksa :D

Hasi bil bakalım modeli ne?

u5a4ynyj.jpg

y9ybygad.jpg

Not: römorkta +8 ton yük var. Römork 1.600 kg!

Senin ıskaladığın 7011 ' in abisi, 4x4 ' ü galiba.. 7045

Kamyon römorklarına ne diyon, yüksekliği ve ağırlığı uymadı galiba sana..

Sabah römorkun fotoları çekecem söz.. forumdakilere baktın mı..

İLK kalkışa sese dikkat.. sen römorka bak ben Proxima 85 ' e :)

Zetor Proxima 85

UÖZKAN.77 link=topic=63730.msg848659#msg848659 date=1392664119' Alıntı:
Senin ıskaladığın 7011 ' in abisi, 4x4 ' ü galiba.. 7045

Kamyon römorklarına ne diyon, yüksekliği ve ağırlığı uymadı galiba sana..

Sabah römorkun fotoları çekecem söz.. forumdakilere baktın mı..

İLK kalkışa sese dikkat.. sen römorka bak ben Proxima 85 ' e :)

Zetor Proxima 85

Umut Abi teesüf ederim. Çok kötü kötü karavana gitti:) Senden ummuyordum. Bir ip ucu vereyim. Resimdeki Zetor çok daha düşük güçte,

Bir de bilgi vereyim, amcam da Zetor meraklısı. Iki tane zetoru var ve bu traktöre takılı ön yükleyiciyi de, balya römorkunu de kendi yapmış. Ayrıntılı fotoları mevcut :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=63730.msg848663#msg848663 date=1392664276' Alıntı:
Her çiftçiye böyle yere yakın büyük uzun bir römork lazım efendiler.

Yusuf abi çok bir maliyeti yok. Son resimdekini yukarıdaki dediğim gibi traktörün sahibi yapmış. Biz de hesapladık dinginli çıkma alırsak 3.5-4 lira gibi maliyeti olacak. Şu an teknik çizimlerine çizimlerine başladım. Başka bir çözüm olmazsa yaza kadar çıkartırız diye düşünüyoruz.

Istersen çizim bitince ölçü ve teknik resimlerini yollayayım.

sebazios link=topic=63730.msg848676#msg848676 date=1392665259' Alıntı:
Yusuf abi çok bir maliyeti yok. Son resimdekini yukarıdaki dediğim gibi traktörün sahibi yapmış. Biz de hesapladık dinginli çıkma alırsak 3.5-4 lira gibi maliyeti olacak. Şu an teknik çizimlerine çizimlerine başladım. Başka bir çözüm olmazsa yaza kadar çıkartırız diye düşünüyoruz.

Istersen çizim bitince ölçü ve teknik resimlerini yollayayım.
çok makbule geçer .
Bende burada yaparım. Böyle alçak römorkları çok severim.her işe yatkın. Arazimiz düz bir yapıya sahip

Zaten piyasadaki romorklar neden yüksek diye sorup dururdum kendime.
Neyse çizim ve ölçüleri beklerim.

Yılmaz o motor amcanın 5245 mi yoksa :) madem tanıdık Zetor var etrafında niye 1 senedir saklıyon :)

Zetorda küçük büyük farkı sadece üzerindeki etiket.. silindir sayısı/hacmi hep aynı hatta yaptığı iş bile..

6441 ' in mibzer olayını atsana.. millet benden bıktı bıkacak gayri :)

UÖZKAN.77 link=topic=63730.msg848694#msg848694 date=1392666126' Alıntı:
Yılmaz o motor amcanın 5245 mi yoksa :) madem tanıdık Zetor var etrafında niye 1 senedir saklıyon :)

Zetorda küçük büyük farkı sadece üzerindeki etiket.. silindir sayısı/hacmi hep aynı hatta yaptığı iş bile..

6441 ve 7441 deme Umut abi o küçük devlerle ne isler yapardim ben ya, 7441 özellikle çok uygun olurdu şöyle orijinal kabinli falan :) 6441 de olurdu tam bir küçük dev :))

UÖZKAN.77 link=topic=63730.msg848694#msg848694 date=1392666126' Alıntı:

Attım ses çıkarma :D

Amca derken lafın gelişi, öz amca değil, Hollandalı, yabancı bi forumdan :D

Lafı çeviriyon ama nafile, yaklaştın ama cevap yine yalnış.

Son ip ucu: az daha güçlü :D

1991 Model, 26 milyon TL. na alınmıştı. Biz aynı tarihte 30 Milyon Tl sına 1975 model 135 MF yi verip 0 km MF 240 S i 47 Milyon 680 bin TL sına almıştık. Şimdi ki aklım olsaydı.:)

Not: Yıl 1991 düz platform traktör yapmış adamlar, 2014 de yapamayan yerli firmalar var.:(

UÖZKAN.77 link=topic=63730.msg848931#msg848931 date=1392676634' Alıntı:
6045.. sonu 45 kesin demi.. :) 6245 de olabilir.. Zetorda 30-40 bg aralıkta aynı motor/aynı dizayn/aynı kabin/aynı ebat/aynı kilo olduğundan uzaktan 60 ile 100 ' ü bile zor ayırt edersin 50-70 arasını ben nerden bileyim :)

Zetor 6245 indulás 2 póttal

Sonu xx45 değil :) xx18 şeklinde.

Nail abi o zetor sizinmiydi.. :) 7211 mi 5211 mi.. abi bırak düz platformu adamlar 1947 ' de daha İLK ürettikleri motordan beri HAVA standart.. havasız için özel sipariş vermen lazım :) ayrıca uyduruk hava değil geçen Hidromeğin janta inmiş lastiğini 1 dakkada şişirdi.. ve şimdikilerdeki hava frenlere de destek veriyo..

Yılmaz haberimiz olmayan bi modelimi var Zetorun.. bulacam ama :)

6718 sonu 18 ile biten TEK model..

UÖZKAN.77 link=topic=63730.msg849044#msg849044 date=1392721918' Alıntı:
Nail abi o zetor sizinmiydi.. :) 7211 mi 5211 mi.. abi bırak düz platformu adamlar 1947 ' de daha İLK ürettikleri motordan beri HAVA standart.. havasız için özel sipariş vermen lazım :) ayrıca uyduruk hava değil geçen Hidromeğin janta inmiş lastiğini 1 dakkada şişirdi.. ve şimdikilerdeki hava frenlere de destek veriyo..

Hayır bizim değil, yan köyde bir amca da, antifiriz koymamış dondurmuş.:) Yağa su indirmiş farketmeden çalıştırıp hayvanlara yem falan öğütmüş, çok fazla su aldı diye yağı kontrol edince su indridiğini görmüş. Yinede 3-4 saat o şekilde motor yatak sarmadan çalışmış.:) Bu 2. sanayiye gidişi, daha öncede fren merkezinden sorunluydu o zaman götürmüştüm. Hava kompresöründe bir gram yağ terletmesi yok. Diğer kısımlar dersen öyle, ikiz teker takılabilmesi için jant göbeği ve aks ucu da uygun. Hayranım da artık çok geç, başka limanlarda arıyacaz kendimize uyan traktörü.

UÖZKAN.77 link=topic=63730.msg849044#msg849044 date=1392721918' Alıntı:

Evet, 5718

Ama nasıl, 58hp motor, 8 ton yük.

57 bg/8 ton.. iyi bi rakam ama şaşırdım desem yalan olur :) Çek öküzü bu çeker.. adı üstünde :)

Bugün bi sondaj işi için su çekmeye başlayacaz bakalım.. itfaiye aracı çekiyormuş ama..öğleden önce yerler donken çıkabiliyomuş.. öyleden sonra don çözülüp ortalık çamur olunca batıp görümemiyomuş.. bizi buldular.. fırsat bulursam paylaşırım..