Zeytinden kömür yaptılar sıra mısırın sapında...

08.08.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 08.08.2014-0:05

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

Zeytinden kömür yaptılar sıra mısırın sapında...
Zeytin çekirdeğinden kömür üreten MGM Grup hem köylüye para kazandırıyor, hem de sanayiciye dolardan-eurodan etkilenmeyen enerji alternatifi sunuyor. Devletten beklediği desteği bulamayan şirketin yeni hedefi mısır sapı ve anız...

MGM Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güzelmansur, zeytin kömürünün, fındık kömürünün kullanıldığı her yerde değerlendirilebildiğini anlattı. Zeytin çekirdeğinden ürettiği kömürün özellikle sanayide çok sayıda müşteri bulduğunu söyleyen Güzelmansur, “Bunun dolar gibi ' arttı, azaldı ' sorunu da yok” dedi.

'Zeytin çekirdeği eskiden sadece sobalarda kullanılıyordu. Bununla köylüye de para kalıyor. Zeytincilik artıyor. Her fabrikaya 10-20 ton zeytin çekirdeği kömürü verilebiliyor' diyen Güzelmansur, yüzde 100 ' ü kullanılan tamamıyla yanabilen kömürün kükürt oranının da sıfır olduğunu söyledi. Köylünün çekirdeği toplayıp verdiğini, böylece sıfır maliyetle bütçeye gelir yazdığını anlatan Güzelmansur ' a göre enerjide yerli alternatif arayan devletin tam da aradığı şey bu.

Projeyi gerçekçi bulmadılar
Ama devletten beklediği desteği bulamamış. Hayata geçen projesi için 'gerçekçi değil' diye destek alamadığını anlatan Güzelmansur, 'Kalkınma Ajansı ' na başvurdum, 'uygulanabilirliği yok ' dediler' diye konuştu. Güzelmansur, tonu 450 liraya gelen zeytin kömürünün, fiyatı ve çevreye zararlı olmaması nedeniyle desteği hakettiği görüşünde.

Gaziantep, Kahramanmaraş ve Osmaniye bölgesinin zeytinlerinden kömür üreten Güzelmansur’un yeni projeleri var. Güzelmansur, işi geliştirme planını, “Mısırın sapı, anız gibi şeyler de değerlendirilebilir. Onların da kalori değeri var. Bundan sonraki projem bu” diye anlattı.
 

Benzer Konular