Ziraat Odaları Aidatları Hakkında ki Görüşleriniz. (nailyetek)

Ynt: Ziraat Odaları Aidatları Hakkında ki Görüşleriniz. (nailyetek)

I-) Ziraat odalarının mecburi gorevleri:

a) Ziraat ve ziraatle uğraşan çiftçi ve işçiyi alakadar eden bilümum bilgileri, haberleri toplamak ve bu mevzularda her türlü incelemeler, endeksler, kendi çevrelerine mahsus istatistikler yapmak ve neşretmek ve alakalılarca istenilen bilgi ve kayıtları vermek;

b) Vekaletlere veya bunlara bağlı müesseselere, idari makamlara, belediyelere, bankalara ve diğer mesleki odalara faaliyet mevzularına mütaallik tekliflerde bulunmak; ticaret ve sanayi odalarına, borsa, hal ve mezbahalara, umumi sergilere ve lüzum gördüğü diğer yerlere temsilci göndermek;

c) Ziraatin gelişmesi için gerekli gördüğü mevzuat değişikliklerinin yapılabilmesi veya yeni mevzuatın tedvini maksadiyle Odalar Birliğine teklifte bulunmak;

ç) Köylerin içtimai ve iktisadi kalkınmasına dair plan ve programların hazırlanmasında ilgili idare ve teşekküllerle işbirliği yapmak ve yardımcı olmak;

d) Çiftçiye pratik bilgiler vermek üzere ziraat kursları, kış dershaneleri tesis ve konferanslar tertibetmek; ziraat tahsilini teşvik eylemek; ziraat öğretim ve eğitim sistemi hakkında müşahede ve mütalaalarını ilgililere bildirmek;

e) Bölgelerindeki ormanların korunması, çıplak yerlerin ağaçlandırılması elverişli yerlerde kavaklık, söğütlük vesair ağaçlıkların tesis edilmesi hususlarında halkı teşvik etmek ve gerekli telkinlerde bulunmak; ağaç ve orman sevgisini yaymak;

f) Çiftçi kütüklerini tutmak, çiftçilere açılacak kredilere ve verilecek tohumluklara esas olmak üzere gerekli malümatı, krediyi ve tohumluğu verecek teşekküllere bildirmek ve bunların yerlerine sarf edilip edilmediğini mahallinde tetkik ve takibetmek, neticelerini ilgili teşekküllere haber vermek;

g) Fenni ve modern ziraat işletmesi kurmak istiyenlere yol göstermek, bunların plan ve hesaplarını yaptırmak, kredi imkanlarını hazırlamak; çiftçilerin her türlü ziraat faaliyetleriyle ilgili ihtiyaçlarının giderilmesi ve Odaca temin edilen mütahassıs ve ustalardan parasız faydalanmasını eldeki imkan nispetinde sağlamak;

h) Sergiler, panayırlar açmak, müsabakalar tertibetmek, mahsullerin standartlaşmasına çalışmak;

ı) İlgililerin ve resmi makamların talebi üzerine meslek ihtilaflarında hakem olmak, mahkemelere ehlivukuf listesi göndermek;

i) Diğer meslek odaları ve teşekkülleriyle kendi sahası dahilinde işbirliği yapmak.

II - Bütçe durumuna bağlı (idari hayetin inisiyatifinde olan) gorevler:

a) Ziraat Vekaleti ile işbirliği yaparak ziraatle ilgili laboratuvarlar, müzeler, kulüpler, kitaplıklar seyyar sinemalar ilaçlama ve tohum satış yerleri, bitki ve hayvan hastalıklariyle mücadele müesseseleri, her nevi ziraat sanayii tesisleri, fidanlık ve ağaçlıklar, damızlık ve numune ahır ve ağılları, aşım durakları, örnek ziraat işletmeleri açmak ve işletmek, sulama, kurutma, ağaçlandırma, toprak koruma ve verimliliğini muhafaza için tatbikat grupları kurmak ve çalıştırmak;

b) Ziraatle ilgili kooperatifler kurmak veya bu kabil kooperatiflere ortak olmak;

c) Kabiliyetli ve muhtaç çiftçi çocuklarını memleket iç ve dışındaki ziraat okullarında Oda hesabına okutmak veya ihtisas ve staj için göndermek.

Ziraat odaları bizim odalarımız. Kapatılmasını istemek, biraz kolaya kacmak diyebiliriz. Birilerinin o odaları ele geçirmiş olması, o kurumu arpalığa çevirmiş olmaları, o makamdaki kisilerin sucu değil. Kendi odasına sahip çıkmayanların, yani bizim sucumuz.

Yonetim secimle basa geliyor. Birşeyleri degistirebileceginize inanıyorsanız, mahallemizden / köyünüzden delegel secimlerinde adaylığınızı koyun.

Odaya üye olan her çiftçinin bu hakkı bulunmakta.

Not: Ziraat odalarının denetimi, Tarim, Gıda ve Hayvancilik Bakanlığı tarafından yapılmakta. Gorevini yerine getirmeyen yada gorevini kötüye kullanan odaları, tarım il müdürlüklerine bildirebirsiniz. Gorevlerinin listesini en yukarıda verdim.

Zaten çiftçiye gelen vuruyor giden vuruyor hep destekçi görünüyorlar destek olan yok ziraat odası para alır DSİ gelmeyen su için para alır koruma para alır korudukları bişey yok hırsız gelir trafo götürür
Allah yar ve yardımcımız olsun

ramazanpullu link=topic=86337.msg1033432#msg1033432 date=1447087246' Alıntı:
Zaten çiftçiye gelen vuruyor giden vuruyor hep destekçi görünüyorlar destek olan yok ziraat odası para alır DSİ gelmeyen su için para alır koruma para alır korudukları bişey yok hırsız gelir trafo götürür
Allah yar ve yardımcımız olsun

4-5 sene oldu çok basit bir konu için gittim sadece dosyaya bakıp cevap verecekler. Hemen para istediler yanılmıyorsam 5 lira olacak. Ne parası bu? diye sordum 'Dosya bakma parası' cevabını aldım. Dosya bakma parası alınmadan işlem yapmıyorlarmış...!

Düşünün oradaki insanların yapmakla görevli işi için dahi para alınmaya başlanmıştı. Tabi mecburen verdim ve herkes çok şikayetçi olmaya başladılar hatta azını bozanlar dahi olmuştu.

Bir kaç ay sonra tekrar işim düştü, gittim daha konuşmadan parayı attım. Başkan hemen geri verdi.
'Ne oldu neden geri veriyorsun?' dedim; 'Yok artık o uygulama yasaklandı kaldırıldı' cevabını aldım.

Demek ki insanlar sesini çıkarmadıkça bu ve bunun gibi kuruluşlar zaman içinde ne amaçla kurulduklarını ve asli görevlerini unutuyorlar, şekil değiştiriyorlar.

2016 çks dosyasını yaptığımız için bizverdik dönüme1.5tl gibi birşey bu sene şöylebir durum var bizim 2 ilçede tarlamız var biz sadece bir ilçedeki ziraat odasıyla iş yapıyorduk aidatlarıda tek yere ödüyorduk hata yapmışız bu sene yiine gittik diğerilçedeki tarlalar için oraya bağlı ziraat odasına gönderdiler orada babamın eski kaydı çıktı ve 5 senelik geriye dönük aidat istediler ben diğer yere hersene yatırdım dedim adam benim bölgemin aidatını nasıl alıyorlar diyip hava attılar sonra öğrendimki onlarda giğer bölgenin aidatını almışlar bunlar paraları cebe indirmiyorlarsa hiç birşey bilmiyorum yazık bu ülkeye

tammer link=topic=86337.msg1033998#msg1033998 date=1447264688' Alıntı:
ben 2016 nın dosyalarını bugün yaptırdım 2015 kini daha yeni ödedim.sene girmeden alamazlar.
adanada öyle değil yada bizim gibi sessiz kalanlara herhalde bas parayı al belgeyi gibi birşey oluyor ha bugün vermişim ha 2 ay sonra yada 1 sene sonra o fark etmezde geriye dönük 5 yıllık aidat istiyorlar o sakat diğer ziraat odasına ödediğim halde uğraşıyoruz bakalım

ziraat odasındaki kız abi ister parayı sonra ver dedi .tabi bunda başkanla ahbap oluşumuzun etkisi olabilir. ben başkanla çay içerken o benim 3 dosyayıda hazırladı.

ziraat odalarını hiç biryere şikayet edemessiniz etsenizde işleme konmaz veya es geçilir.itiraz ettginiz her konu sonuçlandıgında sizlere koskoca hayal kırıklıgı bırakır.
görevini yapıyor yapmıyor denetim falan hikaye. özel kişisel suçlar dışında hiç bir şey olmaz.
bunlar 2015 2014 yılı yaşandı.bir şekilde.gördük sonucu.

Kağıt üzerinde çiftçi odaklı merkezli görünmesine rağmen çiftçi ve verdikleri hizmet açısından küçük bir vergi dairesinden farksız çalışan bir oda Faydasından çok zararı getirisinden çok götürüsü olan Muslugun basındakilerin egolarını tatmin edip havuzun kontrolu elinde tuttugu aidatların işleyişin denetım ve kontrolunun olmadıgı farklı bir kuruluş...

Ziraat Odalarının biz çiftçiler için bir hizmetindende bahsedeyim. ;).Büyük ihtimalle orada çalışan bir çok personel dahi bilmiyordur.Hizmet tanımı ..Yoğun geçen sezondan sonra dinlenme ve eğitim amacıyla KAMPLARIMIZ mevcutmuş .Boş zamanlarda dinlenmemiz içinmiş..Dinlenen başkanlarımıza Haram olsun.Her halde çiftçiyi nasıl yönetiriz ,uyandırmayız diye eğitim alıyorlardır..İlçenizdeki ziraat odası personeline sorun bakalım büyük ihtimalle onlarında haberi yoktur...