Ziraat Odaları Birliği: "Çiftçilerimiz kendi kooperatifinden bir yapılandırma bekliyor"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçiler hakkında bir açıklama yaptı. Tamamı şu şekilde:


“Çiftçilerimiz girdi ihtiyaçları için kullandığı Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarından dolayı da sorunlar yaşıyor. Kooperatifler tarafından icra işlemlerinin başlatıldı. Çiftçilerimiz kendi kooperatifinden bir yapılandırma bekliyor.

Çiftçilerimizin
Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi borçlarına yönelik beklentileri var. Bu beklentiler,

✔ 1. İcra işlemlerinin ve icradan satışların durdurulması,
✔ 2. Yapılandırma taksitlerine faiz uygulanmaması ve Kredi Kullandırma Komisyon Payının kaldırılması,
✔ 3. Yapılandırmada taksit seçeneğinde peşinat talep edilmemesi,
✔ 4. Yeni sezon üretimde kullanmak üzere gübre, mazot ve diğer girdilerin kredi borcuna bakılmaksızın ayni olarak verilmesidir.

Ziraat Bankası
Genel Müdürlüğü tarafından kurumsal olarak alınan yapılandırma kararı bugünlerde kredi borcundan dolayı çok sıkıntı çeken çiftçilerimiz için önemli bir adım olmuştur.

Kurumlar tarafından yapılan bu uygulamalarda faiz oranları yüksek olmakta, geçmiş yıllarda artan borç yeni yapılandırmada daha da artmaktadır. Bu nedenle daha önceki açıklamalarımızda da sık sık dile getirdiğimiz üzere, devlet destekli ve faizsiz uzun vadeli bir yapılandırmaya yönelik yayınlanacak Cumhurbaşkanı Kararı biriken kredi borçları sorununu çözecek çiftçinin kredi borcunda artan faiz yükü kaldırılacaktır" dedi.

semsi-bayraktar.jpg
 

Bu saaten sonra,şemsi bey,veya ziraat odaları,ne konuşsa,ne yapsa,boş,
Kurulduğu günden beri boş bir yapı,
Tabi ülke genelinde,bazı ziraat odalarını tenzih ediyorum.
Lakin genel olarak,
Çiftçilerimizin,yararı olan işlere imza atmaması.
,sadece üye aidatı ve çks için para toplamak dışında,hiç bir aktivitesi olmaması.
Yillardır,şikayet edilmesi, istenmemesi mevcudiyeti,karşısında, hiçbir hükümetin, duruma el atmaması,şüpheli ve düşündürücüdür.
Bundan mütevellit,
Çiftcinin yanında olduğunu idda edemez,
Ve buna göz yuman,yönetimlerde,
"Biz çiftçinin yanındaydık diyemez,.
Bitti.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt