sizce dünyanın en iyi traktörü fendt mi yoksa zetor mu?

Ynt: sizce dünyanın en iyi traktörü fendt mi yoksa zetor mu?

atilla link=topic=22217.msg186735#msg186735 date=1244838435' Alıntı:
dünya çiftçiliğe gebe kardeşim...yakında sanayiden tekrar ziraate dönüleciğini düşünüyorum...sanayi dünyada tıkanmak üzere diye kanatımı belirtiyorum...
hesabını iyi yapan çiftçi, bu kadar olumsuzluklara rağmen yine ayakta

daha çok ve daha ucuza üretmeli,daha çok çalışmalısın.elinden milyarlar akarken.cebindeki paranın senindeğil bir alacaklının olduğunu bilmelisin.böyle diyince bir arkadaşım vardı.petrolde pompacı.ayda 400 tl ye çalışırken sattığı akaryakıtın parası cebinde 6-7 milyar olurdu.buna elinde hamur karnın aç diyorlar galiba.

tarımda sanayi gibi üretime dayalı çok geniş yann sanayilere dayalı bir sektör... ülkemiz ilk yıllarında çokbaşarılı bir sanayi atağı yapsada daha sonraki bir çok yanlış politika nedeniyle sanayide ürün standartını ve kaliteye ayak uyduramamış ve üreten değil tüketen bir ilke halini almıştır... ve gün geçtikçe diğer sanayi ülkelerinin gerisnde kalmıştır... bu nedenle bugün madenlerimiz , başka hammadde kaynaklarımız ve enerji kaynaklarımız o büyük sanayi devi ülkeler tarafında gözümüzün önünde bir bir alınıp işletilmekte ... eğer tarımadönen dünyadada aynı şey başımıza gelirse yani gerekli önlem ve atılımları yapmazsak eğer yine brileri gelir o kocaman orta kuşak iklimindeki eşsiz arazilerimizi çatır çatır işler kendi malimızı bize satar... bizim çiftçimizde yine ömrü borç ödeme ile küresel sermayeye hizmetçi olur....

atilla link=topic=22217.msg186741#msg186741 date=1244838817' Alıntı:
katılıyorum .. ama ziraate biraz önem...
bakın atilla bey inanın, bafra çiftçisinin arazileri genelde parça parça, herçeşit ürün nerdeyse yetişir ve çok çalışkandırlar ,geniş arazi sahipleri gibi rahat çalışamıyorlar desteklemelerden yararlanamıyorlar ve yetiştirdiği ürünlerde kaliteli ,dayanıklı ürünlerdir.Bizim bafralı olarak hakımızı mecliste dile getirecek vekilimiz yok.sulama kanalları bile hep yarım yamalak nedense çarşamba tarafına daha çok yatırım yapılıyor

şimdi hesaplı çiftçi diyorsunuz efendim dünya tarıma yönelecek diyorsunuz peki haklısınız..ama su olmadan hangi çiftçilik yapılacak.su olmadan ne üretilir nede tüketilir..örnek wermek gerekirse bizim köyünde etrafında baya bi çeltik tarlası war aşırı derecede..geçen yaz aşırı kuyraklıktan dolayı barajlar su salmadı we çeltikçiler intihar noktasına kadar geldi..şimdi düşünelim 10 sene sonra adam gibi su çıkmıcak..konya ovasında neden göçükler oluyor yada su kuyularımız neden çöküyor zamanında aşırı sulamadan....artık parada olmayınca çiftçi tarımı bırakıyor..tabi bu bizim ülkemizde geçerli .israilliler ise topraksız tarımla uğraşırken biz ise hala bilinçsiz su kullanıyoruz...parasızlığı yararları bunlar acı ama gerçek..

samsunbafra link=topic=22217.msg186749#msg186749 date=1244839310' Alıntı:
bakın atilla bey inanın, bafra çiftçisinin arazileri genelde parça parça, herçeşit ürün nerdeyse yetişir ve çok çalışkandırlar ,geniş arazi sahipleri gibi rahat çalışamıyorlar desteklemelerden yararlanamıyorlar ve yetiştirdiği ürünlerde kaliteli ,dayanıklı ürünlerdir.Bizim bafralı olarak hakımızı mecliste dile getirecek vekilimiz yok.sulama kanalları bile hep yarım yamalak nedense çarşamba tarafına daha çok yatırım yapılıyor
atilla bey .. yok atilla abi var...ben bafraya gittim ..ünyeye giderken ... mükemmek arazilere sahip ..en büyük rakibi çarşamba diye düşünüyorum...

bafra çiftçisinin düzenli bir suyu olsun ,türkiyeye bakar yaz kış..çarşambada çeşiti boldur,bafrda çeltik ağırlıkta,kışlık ise aklına geldiği herşey yetişir,tarımda ,gelecekte karadeniz bölgesi iklim bakımından çok şanslı görünüyor ,malüm iklim değişikliğini artık hissediyoruz

samsunbafra link=topic=22217.msg186761#msg186761 date=1244840165' Alıntı:
bafra çiftçisinin düzenli bir suyu olsun ,türkiyeye bakar yaz kış..çarşambada çeşiti boldur,bafrda çeltik ağırlıkta,kışlık ise aklına geldiği herşey yetişir,tarımda ,gelecekte karadeniz bölgesi iklim bakımından çok şanslı görünüyor ,malüm iklim değişikliğini artık hissediyoruz
karadenizde tarım olarak , bafra , çarşamba ... güzellik olarak ünye ...nerden bakarsan bak ünye nin her tarafını görebiliyorsun ..allah sahile öyle bir kavis vermiş diye düşünüyorum...

burda şu ii bu ii demeye gerek yok sokacaksın aynı gucte fendtıde zetoruda bakalım hangısı daha performanslı hangısı daha az yakıyor goreceksınız fendt kalıte olabılır teknolojık olabılır ama zetor yabana atılacak motor degıl burda eskı 92 model 7211ler var ve 80 66 ya kök sokturuyorlar7211de 68 hptır.

okkangal link=topic=22217.msg186743#msg186743 date=1244838988' Alıntı:
tarımda sanayi gibi üretime dayalı çok geniş yann sanayilere dayalı bir sektör... ülkemiz ilk yıllarında çokbaşarılı bir sanayi atağı yapsada daha sonraki bir çok yanlış politika nedeniyle sanayide ürün standartını ve kaliteye ayak uyduramamış ve üreten değil tüketen bir ilke halini almıştır... ve gün geçtikçe diğer sanayi ülkelerinin gerisnde kalmıştır... bu nedenle bugün madenlerimiz , başka hammadde kaynaklarımız ve enerji kaynaklarımız o büyük sanayi devi ülkeler tarafında gözümüzün önünde bir bir alınıp işletilmekte ... eğer tarımadönen dünyadada aynı şey başımıza gelirse yani gerekli önlem ve atılımları yapmazsak eğer yine brileri gelir o kocaman orta kuşak iklimindeki eşsiz arazilerimizi çatır çatır işler kendi malimızı bize satar... bizim çiftçimizde yine ömrü borç ödeme ile küresel sermayeye hizmetçi olur....
durum bundan ibaret her kelimesine katılıyorum...

Teyzemin sakalı olsa dayım olurdu, teyzem değil...

Şunun şusu olsa iyi olurdu bunun busu olsa süper olurdular bitmez.

Uzunyayla ' nın da suyu olsa Türkiye ' ye bakardı galiba, Konya Ovası düzenli ve verimli sulansa o da bakardı galiba veya Harran ' da sulama, usulüne uygun yapılsaydı o kadar arazi çoraklaşıp tarıma elverişsiz hale gelmezdi değil mi ?
Örnekler çoğaltılabilir, burnumuzun dibindeki suyu bize ulaştıramayan veya ulaştırmayan devlet-i alimize mi yanalım, suyu ulaştırdığı yerdeki çiftçiyi bilinçlendirmeyen il tarım müdürlüklerine mi, zamanında kurulan fabrikaları işletemeyen yanlış zihniyetteki politikacılara mı ?
Su gelse de işimize yaramıyor bu ülkede gelmese de.
(Ben gördüğümü söylüyorum)

Bu konuya da nerden geldim anlamadım ama durumlar hiç de iç açıcı değil.
...

Holland link=topic=22217.msg189433#msg189433 date=1245771098' Alıntı:

Uzunyayla ' nın da suyu olsa Türkiye ' ye bakardı galiba, Konya Ovası düzenli ve verimli sulansa o da bakardı galiba veya Harran ' da sulama, usulüne uygun yapılsaydı o kadar arazi çoraklaşıp tarıma elverişsiz hale gelmezdi değil mi ?
Örnekler çoğaltılabilir, burnumuzun dibindeki suyu bize uylaştıramayan devlet-i alimize mi yanalım, suyu ulaştırdığı yerdeki çiftçiyi bilinçlendirmeyen il tarım müdürlüklerine mi, zamanında kurulan fabrikaları işletemeyen yanlış zihniyetteki politikacılara mı ?

...
diyecek çok şey var ama...dediğin gibi durum hiç iç açıcı değil...

dün kırkpınar fuarında inceledim ...zetor iyi makinaymış...özellikle döküm kalitesi ...arka ağırlıklarının döküm kalitesi ... ki bu bir ağırlık ... motor dökümüne yakın diye düşünüyorum ...arka çeki sistemi fendtle aynı gibi...

Örnekler çoğaltılabilir, burnumuzun dibindeki suyu bize ulaştıramayan veya ulaştırmayan devlet-i alimize mi yanalım, suyu ulaştırdığı yerdeki çiftçiyi bilinçlendirmeyen il tarım müdürlüklerine mi, zamanında kurulan fabrikaları işletemeyen yanlış zihniyetteki politikacılara mı ?

...
uzunyaylada su olan bölgelerde su ile hiç bir tarım yapılmıyor bizim örenşehirde dagda sondaj vurulsa kendi ve etrafında belli tarlaları sulayabilir ama bizim bölgemizin insanı yapmıyor abicim bizim tarlaları nadasa bırakma olayı önceleri yokmuş sanırım o zamanlarda tarlaları öldürdüler şimdi verim düştü eger o zamanlar nadasa bırakılsaydı iyi olurdu onuda boşverelim abicim o tarları sulasak en azından verim alabiliriz belli bir miktar

...
evet bende katılıyorum fikirlerine, fakat bu konunu başka yerde açılıp ciddi şekilde herkesin kafasındaki bilgileri ortaya koyarak paylaşmasını beklerim. benim de desteklemelerle ilgili söyleyeceğim çok şey var biri bu konuyu da açarsa sevinirim. Dünyanın en iyi traktörüne gelirsek benim pek bişey söyleyemiyeceğim ortada çünkü biz daha emekleme çağında sayılırız tarımda. küçük işletmeler,küçük araziler ilkel traktörler ve daha birçoğu... Şahsım ve bölgem adına haaa..

sayın arkadaşlarım, bu sitede nedense herkez özgür iradesini kullanamıyor mal meydanda zetorcular kızmasın ama doğrularımdan kimse beni ayırt edemez fend nerdeeee zetor nerde ,yani öyle bir konu açılmışki çok dengesiz

neden böyle düşünüyorsun atilla bey zetoru ortaya atan ben bile artık en iyisinin fendt olduğunu kabul etmişken.sebep nedir.elbette mantıklı bir sebebi vardır..