Fenolojik Değerlendirme Tablosu | TMO Ekim 2022

📌 Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından Kasım ayının başında düzenlenen ve ay sonunda paylaşılan "Fenolojik Değerlendirme Raporunda" ülke genelindeki hububat ekimleri ve gelişimi ele alındı. Raporun tamamını bu paylaşımın ek kısmına bırakıyoruz. Yayınlanan raporda geçtiğimiz Eylül ayının mevsim normallerine göre ve geçen yıla göre daha az yağışla kapandığı; Ekim ayının ise mevsim normallerine göre az, geçen yıla göre fazla yağmur yağarak sonlandığı konusunda veriler aktarıldı.

📌 Özellikle İç Anadolu bölgesinde henüz tamamlanmamış mısır hasadından dolayı hububat ekimlerinin geciktiği ve kışlık buğday ekiminin %40'ının tamamlandığı bilgileri de tabloda yer alıyor. Tamamlanmayan ekimlerden dolayı olacak ki, TMO henüz 2023 yılına ait buğday rekolte tahminini belirlememiş durumda.

✋ Peki siz 2023 sezonunda hububatı rekoltesini ve verimlerinin nasıl olacağını umuyorsunuz?

1669842657764.png

 • Soru
2023 çks yenileme

Arkadaşlar bugün tarım ile çks yenileme kağıtlarını verdim. Normalde her sene ziraat odalarına para yatırıyorduk. Tarım ildeki memur gerek yok dedi. Öyle söyleyince ziraat odasına uğramadım fakat içime bi kuşku düştü. Ziraat odaları geçenlerde mesaj göndermişti 2023 çks kayıtları için kayıt yenilemeniz gerekli diye. Bilgisi olan var mı bu konu hakkında?

John Deere 5085

Herkese iyi akşamlar bendeki 5085 serisi traktör alt devir sorunu var yolda olsun tarlada olsun alt devirlerde büyük sıkıntı yaşıyoruz geçen TD 75 ile kültivatör çektim benim beğenmediğim TD 75 arkasına bakmadan alt devirlerde at gibi gidiyordu John Deere 1500 devir altı resmen ölü gibi motor hacmine bakıyorum TD 3900 John Deere 4500 bunların ne gibi sorunları varki adamı resmen sinir ediyor pompacı dediği söylüyorum orjinal turboyu büyütüyor imiş ve ona göre pompa enjektör ayarı yapıp gonderiyormuş fiyat ise bana çok tuzlu geldi 15000 lira istedi ben kalsın dedim adam ne yaparsan yap bunlar yapılmadan motordan beklentin olmasın dedi varmı konu hakkında bilgisi olan

TÜSEDAD Süt Üretim Maliyet Hesabı | Ekim 2022

📌 Sencer Solakoğlu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığında görev aldığı TÜSEDAD, bugün Ekim ayındaki çiğ süt maliyetinin bulunduğu verileri web sitesinde paylaştı. Genç hayvan besleme maliyetleri de dahil edildiğinde 1 litre sütün maliyetinin 11.90 TL olduğu görüldü. Sektörde süt fiyatı maliyetlerini, yem giderlerinin aylık artışlarını aylık olarak paylaşana USK ise Ağustos ayından beridir veri yayınlamıyor. Son yayınlanan Ağustos ayı verilerine göre, sütün maliyeti 7.10 TL idi.


1669758825651.png

Tarım Kredi'de yeni uygulama: "Tarlanın ihtiyacı neyse ona göre gübre verilecek"

📌 Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın gübre, yem, sözleşmeli üretim ve sağladıkları kredilere ilişkin değerlendirmede bulundu.


✅ "Yeni uygulama şubat itibarıyla yürürlüğe girecek. Tarlanızın ne kadar gübreye ihtiyacı varsa o kadar gübre alabileceksiniz. Ne kadar kredibiliteniz varsa o kadar almayacaksınız. Sizin ihtiyacınız ile size vereceğimiz limit eşit olacak. Bu Tarım Kredi'de üyelerimiz açısından devrim niteliğinde bir şey. Önceden adamın 100 dekar tarlası varsa bunun için 20 kilogram gübre gerekiyorsa ölçüp biçerek, 'Sana ancak 10 kilogram verebiliriz.' diyorlardı. 10 kilogram gübre atınca tarlanın verimi düşüyor, çıktısı azalıyor. Dolaylı olarak bu durum üretimi negatif etkiliyor. Biz şimdi böyle yapmıyoruz, o tarlanın ne kadar gübreye ihtiyaç varsa o kadar gübre, mazot, tohum, ilaç veriyoruz. Kredi dediğimiz şey yani veresiye sattığımız şeyler bunlar."

✅ "Ekili alan müşteri sayısı bakımından bakıldığında geçen yıla oranla 75 bin yeni üye kazandık. Kuraklık veya fiyatların pahalı olduğu dönemlere göre gübre kullanımı değişti" dedi.

tarim-kredi-eni1-3fobB2kcuu.jpg

Kırsal Kalkınma Desteklerinde Yeni Dönem

📌 Dün Resmi Gazetede yayınlanan "Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" yürürlüğe alındı. Yeni alınanlar kararlar ile gerçekleşecek değişikliklerse şunlar:


✅ Hibeye esas proje tutarı üst limitleri KDV hariç, yeni tesis niteliğindeki başvurular için 5 milyon liradan 7 milyon liraya çıkarıldı. Kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması niteliğindeki başvurular için ise miktarlar 3,5 milyon liradan 5 milyon liraya, kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon niteliğindeki başvurular için 3 milyon liradan 4 milyon liraya yükseltildi.

✅ A iş planı kapsamında yer alan makine ekipman alım destekleri başvuruları için hibeye esas proje tutarı üst limiti KDV hariç 300 bin liradan 500 bin liraya çıkarıldı. A İş planı, 5 bin-500 bin lira desteklerin yüzde 50 hibe kısmını kapsıyor.

✅ B iş planı kapsamındaki yatırım konularında yapılacak başvurular için ise hibeye esas proje tutarı üst limiti KDV hariç 600 bin liradan 1 milyon liraya çıkarıldı.

✅ B iş planı kapsamında, bitkisel üretim yapan işletmelerde tarımsal faaliyette bulunduğu 5 dekara kadar tarım arazisi varlığı olan, hayvancılık işletmelerinde ise 50 başa kadar büyükbaş veya 300 başa kadar küçükbaş hayvan varlığı olan küçük aile işletmelerinin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon niteliğindeki başvuruları destek kapsamına alındı.

✅ A iş planı kapsamında yapılacak başvurular için başvuru sahibinin yatırım yerinde ikamet etme zorunluluğu kaldırıldı.

✅ Akıllı tarım uygulamalarında fertigasyon (sulama ile gübreleme) çözümleri destek kapsamına alındı.

2509922_810x458.jpg

 • Soru
Hattat 285 S 4x4 kapaktan yağ atıyor

Selamın aleyküm arkadaşlar herkese hayırlı ve bol kazançlar dilerim bir tane hattat 285 s aldım alırken motoru çalıştırdım yağ kapağını açtım hiç yağ Atma yoktu motor soğuktu sonra aldım yolda sürdüm eve geldim motor ısındı birde evde motor çalışırken yağ kapağını açtım baya baya püskürtüyor bu normal midir soğukken hiç atmadı sıcakken yağ atıyor başına gelen var mı yada bilen var mı gerçek anlamda

Besicilerin zararı ESK raporu ile bir kez daha kanıtlandı...

📌 Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Et ve Süt Kurumu (ESK), bugün yayınladığı raporda yılbaşından bu yana karkas kilogram üretim maliyetlerini ve yine aylara göre piyasa fiyatının listelendiği bir tablo paylaştı. Böylece besicilerin ortalama %12 civarında bir zararla üretim yaptığı resmileşmiş oldu. Konuyla alakalı konuşan ESK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince:


✅ "2022 yılına karkas sığır eti yönünden bakıldığında ise; son dört yılda olduğu gibi maliyet ve piyasa fiyatı arasındaki denge besici aleyhine daha da bozulmuş, piyasalarda karkas fiyatları yıl boyunca maliyetlerin altında seyretmiştir. Tüm istatistikler kesilen büyükbaş hayvanların içinde dişi hayvan kesiminin oranının yükseldiğini göstermektedir. Bu durumun önümüzdeki yıllarda besi sığırcılığını da etkilemesi muhtemeldir. Dişi hayvan kesim fiyatının dana hayvan kesiminden daha ucuz olması ve dana karkas maliyetlerinin yüksek olması, dana kesim fiyatları dişi hayvan kesimlerinin etkisiyle maliyetin altında kalmaktadır. Kırmızı ete olan talepteki daralma dana karkas kesimlerini azalttığı gibi üreticiler maliyetin altında oluşan fiyattan dolayı hayvanlarını kesime göndermemektedir. Dana karkas kesiminin az olması, artan dişi hayvan kesimlerinden dolayı piyasada kırmızı et fiyatları baskılamıştır."

✅ "Maliyet ve satış fiyatı ilişkisi aşağıdaki tabloda verilmiştir. Piyasa verileri değerlendirdiğimizde; besicilerimizin ürettikleri karkas eti, maliyetinin %12 si oranında daha düşük fiyatla satarak zarar ettiklerini görmekteyiz. Yem, besi materyali canlı hayvan, işçilik, akaryakıt, elektrik ve işçilik gibi girdilerin hepsinde yaşanan aşırı fiyat artışları üretim maliyetlerini arttırmıştır. Tüketicinin alım gücündeki nispi azalma, piknik alanlarının kapatılması ve balık sezonunun bereketli olması gibi nedenlerle ortaya çıkan talep daralması da karkas et satış fiyatlarının yıl boyunca düşük seyretmesine neden olmuştur."

✅ "2022 yılı sığır karkas maliyeti artışında, sadece kesif yem fiyatlarındaki artış değil, besi materyali fiyatlarındaki artışlar da önemli rol oynamıştır. Besilik sığır ithalatı konusunda konulan kısıt nedeniyle iç piyasada yerli besi materyali fiyatları aşırı yükselmiştir. Eylül ayında sınırlı ithalatın açılması fiyatların kontrol altına alınması noktasında yeterince etkili olamamıştır. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle dünya piyasalarında yem hammaddelerindeki artış ve döviz kurunun yüksekliği yem fiyatlarında aşırı artışa neden olmuştur. Yem sanayicileri tarafından ayda bir yapılan fiyat güncellemeleri artık günlük hale gelmiştir. Yıl içerisinde zaman zaman yaşanan döviz kurlarındaki düşüşlere rağmen bu durumun yem fiyatlarında tekrar indirim olarak yansıtılmamış olması da dikkat çeken hususlardan biri olmuştur" dedi.

indir.jpg

Traktör Satış Adetleri Raporu | Kasım 2022

📌 TARMAKBİR'in bu hafta yayınladığı, sadece Ekim ayı verilerini gösteren traktör satış raporunda;

✅ Üretim, ihracat ve trafik tescil sayıları tablosuna bakldığında son 3 senenin rekorlarının kırıldığını görüyoruz.
✅ Yeni raporda New Holland, Tümosan, Hattat, Başak, Massey Ferguson ve Kubota pazar payını düşürdü.
✅ Case IH, Deutz-Fahr ve Same ise pazar payını yükseltti.
✅ Deutz-Fahr tekrardan 3.'lük koltuğunu devraldı.

🔗 Bir önceki traktör satış istatistikleri raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

1669659715261.png

1669659729586.png

1669659754230.png

1669659765263.png

New Holland Ekipman Fiyat Listesi | Kasım 2022

📌 New Holland Türkiye, Kasım ayı boyunca geçerli olacak fiyat listesini bu ay başında yayınladı. Aşağıdaki liste yerli ve ithal ürünlerin tümünü (biçerdöver hariç) kapsıyor. Yeni listede:

✅ Tüm pulluklara %5 zam,
✅ Rotovatörlere %5 zam,
✅
Hubat ekim mibzerlerine %5 zam,
✅ Havalı ekim mibzerlerine %22 zam,
✅ Gübreleme makinalarına %10 zam,
✅ İlaçlama makinalarına %5 zam,
✅ Küçük balya makinalarına %16 zam,
✅ Yerli çayır biçme makinalarına %5 zam,
✅ Silaj biçme makinalarına %5 zam,
✅ Yem karma makinalarına %5 zam,
✅ Helikopter tırmıklara %5 zam,
✅ Römorklara %5 zam,
✅
İthal teleskobik yükleyicilere %4 zam gelmiş.
✅ Geriye kalan tüm yerli ve ithal ekipmanlarının fiyatı değişmemiş.

🔗 Bir önceki fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz.

NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0003.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0004.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0005.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0006.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0007.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0009.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0011.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0013.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0015.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0017.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0019.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0021.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0023.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0025.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0026.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0028.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0030.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0031.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0033.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0034.jpg
NH_Tarimsal-Ekipman_2022_Perakende-Fiyat-Listesi_Kasim_page-0036.jpg

2022 TD5 110

Td5 110 2022 new holland traktör aldım arkasına 14 numara ünlü marka 2022 model 4 lüdönerli pulluk takıp tarlaya koştum. Hayal kırıklığına uğradım ne düz 1'de ne de 2 nin 3 ünde çekebildim pulluğu traktör sürekli bayıldı çekmedi. Sadece 2'nin 2'sinde çekebildim. Acaba bu yazılımsal bir sorun mu yoksa başka etmenlerden kaynaklanıyor olabilir mi? Traktörün saati 10.

 • Soru
Hidrostatik hidrolik kolu düğmesi

Arkadaşlar iyi günler bende universal 453 var hidrolik kollarını hidrostatik düğme ile kaldırınca biraz daha fazla kalkıyor lakin motoru sıkıyor, biraz sesi değişiyor pompa motoru zorluyor gibi tarlada dönüşlerde stop edecek gibi oluyor başına gelen var mi ne yapmalıyım?yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

Resimler ve ekler

 • 20221120_124821.jpg
  20221120_124821.jpg
  170.8 KB · Görüntüleme: 36

Bakan Vahit Kirişci: "Kırsal gençlere cazip hale getirilecek"

📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci İstanbul'da katıldığı ‘Tarım Varsa Hayat Var Projesi’nin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına katıldı. 2022 yılında bitkisel üretimde tüm zamanların rekorunun kırılmasının beklendiğini dile getiren Kirişci, kırsalla alakalı öncelik verecekleri projeleri açıkladı.


✅ “Kırsalın gençlerimiz ve kadınlarımız için cazip hale getirilmesi,
teşvik mekanizmalarının devreye sokulması için çalışmalarımıza başladık. Kısa bir süre önce 2 binini açtığımız Köy Yaşam Merkezlerinin sayısı artırılacak, Tarım Orman Gençlik Konseyi kuracağız, kadın çiftçilerimiz için sigorta teşvik uygulamasını gündeme getireceğiz.”

✅ “Yeni vizyonumuzda, meraya dayalı hayvancılık uygulamalarına ağırlık vereceğiz. Mera ve su kısıtlı bölgelerimizde küçükbaş, diğer bölgelerimizde büyükbaş hayvancılığın geliştirilmesi önceliklerimiz arasındadır. Mevcut ahır ve ağılların fiziki koşullarının iyileştirilmesi projesi de en önemli adımlarımızdan birisi olacak. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla geliştireceğimiz Kırsal Yerleşim Modeli ile kırsalda gelişigüzel ve plansız bir yapılaşmanın önüne geçmek istiyoruz."

✅ "Köy gelişim alanlarının planlanması, okulların yeniden faaliyete geçirilmesi, sağlık, sosyal ve spor alanları oluşturulması, kamu kurum kuruluşlarının hizmet birimlerinin açılması planlanmaktadır. Su kısıtı ve iklim değişikliğini dikkate alarak alternatif üretim havzalarını destekleyeceğiz. Bunun yanında, en ucuz kaba yemin sağlandığı meralarımızın korunması, işgal ve tecavüzlerin önlenmesi, otlatma kurallarına uyulması için yeni düzenleme getireceğimizi de sizlerin vasıtasıyla duyurmak isterim.”

aa-20221124-29529337-29529335-bakan-kirisci-tarim-varsa-hayat-var-projesinde-konustu-3fmh2FMt9g.jpg

Başak Traktör Zamlı Fiyat Listesi | Kasım 2022

📌 Başak Traktör'ün en son Ekim ayında güncellediği fiyat listesi, bu ayın başında tekrar yenilendi. Bununla beraber yılbaşından beri 11.fiyat listesi yayınlanmış oldu. Yeni listeye göre;

✅ 2000 bahçe serisine 2055 EP modeli eklenmiş.
✅ 2000 serisindeki bahçe modellerine %4 zam,
✅
2000 serisindeki kompakt modellere %4 zam,
✅
2000 serisindeki diğer tarla modellerine %4 zam,
✅ 5120
modellerinin fiyatına da %7 civarında zam yapılmış.

🔗 Bir önceki fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz.

10-Kasim-2022-Fiyat-Atama-Listesi-Senaryo-2022-Model-Yili-Listesi_page-0002.jpg

10-Kasim-2022-Fiyat-Atama-Listesi-Senaryo-2022-Model-Yili-Listesi_page-0003.jpg

LASTİK DEĞİŞİMİ

Arkadaşlar selamın aleyküm
Hattat 260 gold 4x4 traktörüm var
Orjinalinde
Ön lastikler 300 70 r20
Arka lastikler 380 85 r30

Şimdi ön lastikleri 320 85 r20
Arka lastikler 380 85 r30
Olarak değiştireceğiz her hangi bir sorun olurmu

Başka marka önceki traktörüm vardı
Ölçüleri değiştirmek istediğim ölçüler ile aynıydı onda bi sorun yaşamamıştık
Yardımcı olursanız sevinirim

Resimler ve ekler

 • 20221124_123507.jpg
  20221124_123507.jpg
  383.9 KB · Görüntüleme: 27

Kuyruk milli su pompası seçimi

Arkadaşlar ekler marka kuyruk milli su pompası aldım ,beşlik giriş dörtlük çıkış .Fıskiye ile sulama da istediğim basıncı bulamadım, acaba yanlış marka mı sectim , katalogda yedi bar basınç yapar yazıyor ama 45 fıskiyeyi istediğim tanzikte Çalıştırmadı,45 Fıskiye 13-14 gaz ile çalışıyor 18 fıskiye gene 13-14 gaz ile çalışıyor Ama istediğim basınç yok

Traktor Alma Alamama maceramız 2...!!

Arkadaşlar daha önce 2 kez yaşadığımız traktor alma alamama maceramız bugünde devam etti
1.si 2016 TD75D ilana düşer duşmez yazdım 700 bin tl dedi gece 9 10 civarı no gonderdi sabah aradım 750 dedi 3 yıl kredi cikar dedi
Ruhsat resmi gonderdi bankaya gittim 2,5 yıl olarak gorunuyor ama 2 yıl kesin 3 şupheli derken basvuruya başladık..
Daha bankadan cıkmadan bi 10 daha bin koydu bankada işlem yaptırdımı bildiği hâlde
Herneyse bu traktor bize nasip olmıycak onu anladım elimdeki bi miktar parayı bişekilde değerlendirmek için
Şuan kullqnmakta oldugum mf240 verip nh t580b almak icin niyetlendim sahibindede bana yakın olan ilanları başladim aramaya
Elimdeki traktorum resmi olmadıgı icin koye gidip resim cekmem gerekiyordu dun gece 1 ilan aradim 420 bin dedigi ilan koye gidene kadar 445 oldu baska bi ilan 450 bindi resim attim 480 oldu baska bi ilan derken anlaycanız butun ilanlar 2 gunde 40 ile 70 bin arası üzerine koydu bu ilanlar hepsi birbirine bahlantılı kim fiyat artırırsa hepsi ayni gun aynı saatte fiyat artiriyir ben artık vazgeçtim Almak isteyen Arkadaşlarada başarılar dilerim

Bakım zamanı

Son iki yıldır belkide daha fazla zamandır traktörün 2.vitesi aşırı ses yapıyordu. 3000 serisi masseylerde kronik olan dişli değişimi debriyaj baskı balata değişimi için servise çekmiş bulunuyoruz traktörü. Traktör 7000 saatde 2007 model. 3075 massey. Traktör ikiye bölünmüşken mazot pompasınıda elden geçirtelim dedim. Bakalım bakım bitince bizim günahımız ne olacak.

Resimler ve ekler

 • 20221124_142549.jpg
  20221124_142549.jpg
  157.8 KB · Görüntüleme: 79
 • 20221124_142555.jpg
  20221124_142555.jpg
  137.9 KB · Görüntüleme: 84
 • 20221124_142602.jpg
  20221124_142602.jpg
  129.4 KB · Görüntüleme: 79
 • 20221124_142613.jpg
  20221124_142613.jpg
  163.3 KB · Görüntüleme: 75
 • 20221124_142636.jpg
  20221124_142636.jpg
  232.7 KB · Görüntüleme: 82

KUBOTA M6002 SERİSİ- M6-122 ,M6-132 ,M6-142 ÇOK İDDİALI

KUBOTA M6 SERİSİNİN TAMAMEN SEFFAF VE TÜM VERİLERİNİN YAYINLADIGI BROŞÜRÜNE AŞAGIDAN ULAŞABİLİRSİNİZ. TORK EGRİLERİNDEN VİTES HIZLARINA KADAR AKLIMIZ TAKILAN HERSEYE YER VERMİŞLER TÜM MARKALARDAN BÖYLE BROŞÜRLER BEKLERİZ . TÜRKCESİNİDE UMARIZ SİTESİNDE YAYINLARLAR.

BU SERİNİN M6-122 NİN DE GELECEĞİ YÖNÜNDE DUYUMLAR VAR ANCAK M5-122 OLARAKTA GELEBİLİR M5 SERİSİ 3800CC LİK MOTORLAR KULLANIYOR.

BEN BU SERİYİ ÇOK BEGENDİM DOLU DOLU BİR SERİ..


Filtrele


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt