1 yılda koyun 2 kere nasıl kuzulatılır. Akkaraman veya kangal için

Ynt: 1 yılda koyun 2 kere nasıl kuzulatılır. Akkaraman veya kangal için

Ali SARAÇ link=topic=80952.msg961004#msg961004 date=1421883771' Alıntı:
iyi bakım yada süngerleme denilen suni tohumlamayla ..
süngerleme sürü kontrolü amaçlı yapılan bi işlem değilmi
yani kızgınlık dönemi farklı olan koyunları süngerleyip aynı günde koça gelmeleri sağlanıp doğumunda aynı 2-3 gün içerisine denk getiriyorlar bu sayede doğumun olacağı 2 gün sürü meraya çıkarılmıyor tüm sürü doğum yapıyor aksi durumda bir kişi evde kalan 5 10 koyuna bakmak diğeri ise sürüyü meraya çıkarmak zorunda kalıyor ve işler zorlaşıyor diye yapıldığını düşünüyordum
not: koyunculuktan hiç anlamam

FatihEFE link=topic=80952.msg961007#msg961007 date=1421884214' Alıntı:
süngerleme sürü kontrolü amaçlı yapılan bi işlem değilmi
yani kızgınlık dönemi farklı olan koyunları süngerleyip aynı günde koça gelmeleri sağlanıp doğumunda aynı 2-3 gün içerisine denk getiriyorlar bu sayede doğumun olacağı 2 gün sürü meraya çıkarılmıyor tüm sürü doğum yapıyor aksi durumda bir kişi evde kalan 5 10 koyuna bakmak diğeri ise sürüyü meraya çıkarmak zorunda kalıyor ve işler zorlaşıyor diye yapıldığını düşünüyordum
not: koyunculuktan hiç anlamam
valla süngerleme kızıştırmak için kullanılıyor burda .. eğer 2 kuzu almak istiyorsan biraz bakımı fazlalaştırıp kızıştırıp koça getiriyon .. benimde bildiğim bu .. bende anlamam koyunculuktan :)

Ali SARAÇ link=topic=80952.msg961008#msg961008 date=1421884345' Alıntı:
valla süngerleme kızıştırmak için kullanılıyor burda .. eğer 2 kuzu almak istiyorsan biraz bakımı fazlalaştırıp kızıştırıp koça getiriyon .. benimde bildiğim bu .. bende anlamam koyunculuktan :)
iki anlamayan olarak yardım ediyoruz ne güzel değilmi :D
daha önce bu konu birçok defa açıldı yada açılan konuların içinde ele alındı sanırım en son geçen hafta her yıl 2 koyun alınamayacağını söylemişti birisi 2 yılda 3 doğum ideal ve karlı olanmış önceki konuları bi araştır istersen

Doğumu takiben bir ay arpa ve mısır ezmesi kuzulayan koyunun kendini toparlaması için iyi oluyormuş aynı şekilde kızgınlık ve k katım sezonunda da arpa ve mısır kırması bir ay önceden verilmeye başlanmaliymiş hem ikizlik oranını hem döl tutmayı arttırıyormuş arkadaşım.bereket tv de izlemiştim.selamlar bol ve bereketli kazançlar

Ben amatörce yapiyorum fazla bakarsan cok rahat iki sefer alirsin is bakimdda gecen koyun ikiz dogurdu on gun icinde koca geldi yedi koyundan ondort kuzu garanti fazlasi var eksigi yok ve senede iki alirsan cok karlı is az yapıp öz yapacan

Yılda iki kuzu degilde 2 yılda 3 kuzu daha iyi olur diye söylüyor koyuncular .Sonuçta her doğum hayvanı biraz yıpratır, yılda 2 kuzu yapan koyun 2 yılda 3 kuzu yapana göre daha yıpranmis olur. Yani kuzuyu çok alayım derken koyundan olursunuz.

Ben angaradanım bizim koyunlar akkaraman merinos melezi eskiden beri bu işle uğraşıyoruz.İlk kuzuyu eylülde alırsan koyunlar zaten genelde aralık ayında falan koça geliyo bizde koç katıp yılbaşına kadar bekletiyoruz buşekilde oluyor .Fakat yılbaşını geçerse kuzular sıcağı kalıyor ve iyi olmuyor o yüzden fazala geç kalmıyacan birde şu var iki kuzu koyunu çok yıpratıyor.Benim sana tavsiyem eğer mera imkanın varsa geç kuzulat ve kurban işi yap daha fazla kar edersin .Takdir senin

Kuzulu koyunu meraya salmayıp 2 ay kadar besiye çektik hem koça geldi hem de kuzular sıcaktan etkilenmeden gelişti. selamlar

başkentli link=topic=80952.msg961298#msg961298 date=1421950104' Alıntı:
Ben angaradanım bizim koyunlar akkaraman merinos melezi eskiden beri bu işle uğraşıyoruz.İlk kuzuyu eylülde alırsan koyunlar zaten genelde aralık ayında falan koça geliyo bizde koç katıp yılbaşına kadar bekletiyoruz buşekilde oluyor .Fakat yılbaşını geçerse kuzular sıcağı kalıyor ve iyi olmuyor o yüzden fazala geç kalmıyacan birde şu var iki kuzu koyunu çok yıpratıyor.Benim sana tavsiyem eğer mera imkanın varsa geç kuzulat ve kurban işi yap daha fazla kar edersin .Takdir senin
üstat peki kurbanlık olarak 70 kg veya üzeri kurbanlık olarak kaça satabilirm sizce ?

Heryıl iki kere doğuran koyun 3-4 yılda pert olur... Olaya bakmaktan keyif aldığın bir damızlık hayvandan maksimum verim almak olarak bakmak gerekir. Yani kısa vade değil uzun vade düşünmek gerekir hayvancılıkta. Bir koyun yaşamı boyunca iyi bakarsan sana en fazla 7-8 tane yavru verebilir ve cennete gider. İyi bir sürü planlaması ile her 5-6 ayda bir ne kadar kazanç elde edeceğini hesaplaman gerek.. Çeşitli yaş ve verimlilikte hayvanların olmalı ... kolay gelsin

70 kiloluk kurbanlığı en kötü ihtimalle yedi yüz liraya satarsın bizim buralarda böyle zaten yetmiş kiloluk bi kurbanlık gayet gösterişli olur ve istediğin paraya satarsın ama yetmiş kilo yapmak bi kurbanlığıda baya zor bi iş masraf açısından