Bakan Vahit Kirişci: "20 yılda desteklemeleri 10 kat arttırdık"


📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen Çorum Kadeş Barış Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu.


✅"Tarım ile ilgili olarak Çorum'da çok güzel hizmetlerimiz var. Bu hizmetlerimizi üretici kardeşlerimiz bu yıl da başarılı şekilde sürdürmektedir. Buğday, arpa, ayçiçeği, mısır bu bölgenin önemli bitkileridir. Hamdolsun hububata vermiş olduğumuz özellikle buğdaya vermiş olduğumuz ton başına 7 bin 450 lira gibi güzel bir fiyatla üreticilerimizin yüzü gülmüştür. Biz üreticimizin yanında olduğumuzu her vesile ile gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz."

✅ "2002 yılında Çorum'da tarımsal destekler noktasında 30,8 milyon Türk lirası gibi destekler verilirken 2021 yılı sonu itibariyle bu rakamın 329 milyon Türk Lirası'na çıktı. Yani 10 kat 2002'dekinin üzerine eklenmiştir. Bunu yapan kim? Sayın Cumhurbaşkanımızdır."

✅ "2002 yılında hükümet olarak iş başına geldiğimizde o gün Türkiye'nin nüfusu 65 milyondu. Bugün Türkiye'nin nüfusu 84 milyon. Üzerine tam 19 milyon yeni nüfus eklenmiş durumdadır. O gün üreten çiftçi 65 milyon için üretirken bugün 84 milyon için üretiyor, yani üretmeye devam ediyor. 2002 yılında ülkemizi ziyaret eden turist sayısı sadece 15 milyon idi. Bu pandemi öncesinde 52 milyonlara dayandı, yani turist sayısı da 3 kat arttı. Peki bu gelen turistlere yediklerini ve içtiklerini üreten kim? Bu ülkenin aziz ve eli öpülesi üreticileri. Şimdi utanmadan, sıkılmadan, 'Bu ülkede üretim yok, bu ülkede üretim yapılmıyor' deniliyor. Bunların hiçbir sözüne itibar etmemek lazım."

✅ "Ekonomik sıkıntılar yok mu? Elbette var. Dünyada da var, biz de de var. Enflasyon yok mu? Dünyada da var bizde de var. Ama şunu unutmayalım, bütün bunları dikkate alarak kendi vatandaşının huzurunu mutluluğunu, aşını ve işini gözeten bir Cumhurbaşkanımız var. Belki de tarihinin en düşük rakamına indi işsizlik rakamı. Yüzde 10'lar düzeyine geriledi. İşsizlikle ilgili de bu alanda pek çok atılmış adım varken benim Çorumlu hemşehrilerim kendi aralarında mutlaka 2023'ü mütalaa etmeliler. 2023'ün kritik öneme haiz bir seçim olduğunu mutlaka birbirleri ile değerlendirmelidir" dedi.

Corum_Vitrin.jpg
 
2002 ortalama usd kuru 1.51 TL,şimdi 18 (12 kat artmış).
Çorum' a verilen destek TL olarak 10 katı artmış ama reel olarak azalmış görünüyor.Bunu söyleyen kişi kolayca hesaplanabiliceğini nasıl düşünmez.Ben de aldığımız destekler reel olarak bayağı arttı sanıyordum.Meğer artmamış.
İşsizlik yüzde 10 ise 65 milyonda 6.5 , 83 milyonda 8.3 (1.8 milyon yeni işsizimiz var demektir).
Nüfus artışı ve matematik böyle birşey.Bir sürü hesabı bozar.

Buğdaya bu yıl gayet güzel fiyat verildi.Mısıra ve diğer tarım ürünlerine de bekleriz.Seçim senesi değil her sene bekleriz.Bakın görün siz o zaman üretimi.
 
Son düzenleme:
20 yılda 10 kat artış bişey değil

Neye göre değil

10 yılda 20 ila 30 kat arası artan gübre fiyatına göre bişey değil misal girdilerden örnek verecek olursak son 10 yılda girdilerin hepsi çok daha fazla arttı, desteklemede 20 yılda 10 kat artış devede kulak kaldı.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular