100 inek süt tesisi kurmak

Selam arkadaşlar 100 inek kapasiteli arttıralabilir tekirdağda bir tesis kurmak istiyorum bu tesisin içinde sürü kontrol sistemi sağım sistemi gibi şeylerde olacak yem üretmek için tarlalarımızda var.
Sizce tesisi mütayitmi yoksa te-ta gibi anahtar teslim yerlerine mi yaptırmalıyım ?
Tesisin içinde olmazsa olmaz dediğimiz neler olmalı ?
Her kısım ince düşünülecek paradan kaçılmayacaktır
Arz talep Ürün satımı nasıl gerçekleşiyor perakande dediğimiz süt nasıl satılıyor ?
Bütçemiz 5 milyon tl hepsini kullanmamak şartıyla fikirlerinizi yazın maliyete bakalım Kar kazanç dengesi nasıl olacak

Hayirli Bereketli olsun insallah
Tecrubeniz varmi bu iş ile ilgili
İşletmeyi kurmak bir şekilde olur para olduktan sonra
Ama o işletmenin başına tecrübeli birileri olursa hem kurulum asamasinda hem çalışma sürecinde bi çok önemli
Hele İşlerme sahbinin bilgisi tecrubesi çok önemli
Yoksa iş işletmede sıkıntı olur hayvanda sıkıntı olur çalışanda sıkıntı olurda görmez kimse
İş işletme sahipsiz kalır sahipsiz kalmasin isletme tecrübe önemli
Benim tavsiyem bu yönde

Selam arkadaşlar 100 inek kapasiteli arttıralabilir tekirdağda bir tesis kurmak istiyorum bu tesisin içinde sürü kontrol sistemi sağım sistemi gibi şeylerde olacak yem üretmek için tarlalarımızda var.
Sizce tesisi mütayitmi yoksa te-ta gibi anahtar teslim yerlerine mi yaptırmalıyım ?
Tesisin içinde olmazsa olmaz dediğimiz neler olmalı ?
Her kısım ince düşünülecek paradan kaçılmayacaktır
Arz talep Ürün satımı nasıl gerçekleşiyor perakande dediğimiz süt nasıl satılıyor ?
Bütçemiz 5 milyon tl hepsini kullanmamak şartıyla fikirlerinizi yazın maliyete bakalım Kar kazanç dengesi nasıl olacak
Arkadasim bu kadar butcen var ilk is tarim il mudurlugune git hibelerden yararlan en az %50 hibe alirsin. Yeni basliyorsan risk cok teknik destek al canli ile ugrasiyorsun hastaligi cok olur girdiler cok yuksek 30 hayvanla basla en azindan sistem oturdumu buyutmek kolay sut biraz zamlandi bu ise giren sayisi artacak buda ilerisi bozuk demek yeni baslayanlara soyluyorum disardan bakildigi gibi degil hemen isin icinden de cikilamiyor

Çok sevdiğim bir abimin süt işletmesi vardı 100 baş inek. Iyi insanın ben kaderi iyi olmuyor. Adam o kadar iyi ve merhametli bir insan ki anlatamam yani gelin görün hayatini zindan ettiler adamın. Süt sattığı toptanci dolandırdı yetmedi çalışanları samana dikkat etmediler yemine dikkat etmediler hayvanlarının. Adamın 15 tane yurt dışı menşeili hayvani öldü. Çalışanları nankör çıktı. Danaları da öldü adamın. En son nefret ederek kırginliklan kapattı işletmeyi. Demem o ki abi 1. Süt satilacak yeri iyi seçmeli çünkü 100 baş bir hayli yüklü süt satımı demek. 2. Çalışanları nereden ve nasıl temin edeceksiniz? Allah muhafaza dikkatsiz elemanlarla çalışmak bir sürü hayvaninizin telef olmalarına sebep olabilir

Zor zahmetli işler.
Bilgi tecrübenizi varsa da birden 100 hayvanla başlamayın illaki bakın bi ihtimal değil kesin ve kesin hayvan öldüreceksiniz.
Allah yardımcınız olsun.
Eşref şekerli yi sevmem ama bi görüşün isterseniz hayvan alımından sonra da destek alırsınız en azından.
Veya onun gibi birisiyle ahır ve danışmanlık gibi bir ticaret yapabilirsiniz.

Çok sevdiğim bir abimin süt işletmesi vardı 100 baş inek. Iyi insanın ben kaderi iyi olmuyor. Adam o kadar iyi ve merhametli bir insan ki anlatamam yani gelin görün hayatini zindan ettiler adamın. Süt sattığı toptanci dolandırdı yetmedi çalışanları samana dikkat etmediler yemine dikkat etmediler hayvanlarının. Adamın 15 tane yurt dışı menşeili hayvani öldü. Çalışanları nankör çıktı. Danaları da öldü adamın. En son nefret ederek kırginliklan kapattı işletmeyi. Demem o ki abi 1. Süt satilacak yeri iyi seçmeli çünkü 100 baş bir hayli yüklü süt satımı demek. 2. Çalışanları nereden ve nasıl temin edeceksiniz? Allah muhafaza dikkatsiz elemanlarla çalışmak bir sürü hayvaninizin telef olmalarına sebep olabilir

Genel konuşuyorum üstünüze alınmayın. Çiftlik sahipleri işlerini bilmiyor çalışanlara suç yüklemek ne kadar doğru? İşletme sahibinin bilgisiz olduğu bir ortamda çalışandan medet ummak saçmalık. Ve günümüz şartlarında da belirli standartları sağlamadıktan sonra kimse çiftliklerde çalışmak istemez. Gübre yönetimi otomatik veya kolay olan bir çiftlikte - sağım sistemi otomatik çıkarma ve personeli düzgün bir çiftlikte çalışan sıkıntısı olacağını düsünmüyorum.

----------

Konuya gelirsek araştırmadan böyle bir işe girilmez. Hayvanın dışkısını fermente etmekten,kaliteli kaba yemlerden rasyon oluşturmaya kadar her şeyden siz sorumlusunuz ve doğru kişilerle çalışmalısınız. (zooteknist vs) Bunları da araştırmak çok büyük külfet ve zor bir iş. Bol bol işletme gezip fikir sahibi olunmalı.

Günümüz şartlarında da 100 başlık çiftlik için güzel bir sağım sistemi ve sürü yönetim sistemi lazım. Süt ölçer-otomatik çıkarma-süt soğutma tankı - kaliteli mümkünse avrupa bir delaval-gea westfalia.

Gübre yönetimi konusunda çok fazla seçenek var. Hayvanların 12 ay kuru ve temiz kalması gerekiyor.

Ayrıca hayvan başına kaç dekardı bilmiyorum ama belirli miktar yer işlemeniz gerekecek. Onların da ayrı bir araştırması ve ekipman yatırımı gerekiyor.

5 milyon bizim burada 160 dekar arazi parası. Yatırımı iyi değerlendirmek gerekiyor farklı bir olay veya idda yoksa hayvancılık tehlikeli olabilir. Çiftliği yönetemeyip batıran çok işletme mevcut aslında 2. el ahır işi de mantıklı olabilir.

Sürü yönetim uzmanları-zooteknistler-tesis uzmanlarıyla muhattap olmalısınız.

Herkese Teşekkürler tesiste işçi olarak bir tane veteriner çalıştıracağım işlerin her zaman başında durarak prosfesyonel birinden ömür boyu rehberlik ve danışmanlık hizmeti almayı düşünüyoruz.Bir nevi tesisi onunla planlayıp kuracağız ve işi bize öğretecek tesisde sürekli veteriner olduğu için hayvanlar günlük takip sisteminden kontrol edilecek erken teşhis ve anında müdahale olacak .Holstein cinsi düşünüyoruz .Fabrikalar ne kadar çiğ süt alıyor ? Yani ben 200 holstein ile ürettiğim sütü fabrikalara satabilirmiyim yoksa onlarında alım kotaları var mı günlük?
Ve anlaşma açıklanan fiyat ile mi oluyor yani 2,80 kuruşdan mı yapılıyor? Birde fabrika ile kordinali çalışmak yani fabrikanın süt ihtiyacına göre tesisi büyütmek mümkün müdür ? 200 holstein ile kabataslak giderler çıkarılmadan en az (brüt) gelir yıllık ne kadar olur ?

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci34
Sütü pazarlamak sıkıntı olmaz pazar var
Kendin soguttugun icun pazarlik edersin bizde kendi soğutanlar 3 tl uzeri fiyat tabi süt kalitesi bu fiyati yukari yada aşağıya doğru etkiler
Hesap karlilik konusuna girmem herkesin hesabi karı değişik doğru yaparsanız zarar etmezsiniz
Mekan kurulurken tavsiyem gübre yönetimi için tesfiye konusuna cok dikkat edin bazi mekanlarda eğim cok güzel ayarlı gübre kendi akıyor

Hakim ruzgar bölgede nasil bu önemli

Sütü pazarlamak sıkıntı olmaz pazar var
Kendin soguttugun icun pazarlik edersin bizde kendi soğutanlar 3 tl uzeri fiyat tabi süt kalitesi bu fiyati yukari yada aşağıya doğru etkiler
Hesap karlilik konusuna girmem herkesin hesabi karı değişik doğru yaparsanız zarar etmezsiniz
Mekan kurulurken tavsiyem gübre yönetimi için tesfiye konusuna cok dikkat edin bazi mekanlarda eğim cok güzel ayarlı gübre kendi akıyor

Hakim ruzgar bölgede nasil bu önemli
Teşekkürler hocam maddi açıdan sıkıntımız yok ancak inşaatın ne kadar tutacağı konusunda hiç fikrimiz yok şöyle doğumhaneli karantinalı sağım haneli bir tesis bize tahmini ne kadar olur ?

Benimde inşaat maliyeti acisindan çokta fikrim yok
Ben 50 yaşında aile isletmesi sahibiyim biraz inek biraz koyun biraz kuru tarim
Senin insaat çok göreceli 500 binede olur 5 milyonada olur araba gibi araba var araba var secenek çok
Önce kendi cevrende sonra etrafta uygun işletmeleri gezip sahipleri ilede konusmak doğru olur inşaat ve işletme konusunda

Herkese Teşekkürler tesiste işçi olarak bir tane veteriner çalıştıracağım işlerin her zaman başında durarak prosfesyonel birinden ömür boyu rehberlik ve danışmanlık hizmeti almayı düşünüyoruz.Bir nevi tesisi onunla planlayıp kuracağız ve işi bize öğretecek tesisde sürekli veteriner olduğu için hayvanlar günlük takip sisteminden kontrol edilecek erken teşhis ve anında müdahale olacak .Holstein cinsi düşünüyoruz .Fabrikalar ne kadar çiğ süt alıyor ? Yani ben 200 holstein ile ürettiğim sütü fabrikalara satabilirmiyim yoksa onlarında alım kotaları var mı günlük?
Ve anlaşma açıklanan fiyat ile mi oluyor yani 2,80 kuruşdan mı yapılıyor? Birde fabrika ile kordinali çalışmak yani fabrikanın süt ihtiyacına göre tesisi büyütmek mümkün müdür ? 200 holstein ile kabataslak giderler çıkarılmadan en az (brüt) gelir yıllık ne kadar olur ?
Arkadaşım öyle su kadar inekten bu kadar süt su kadar paradan bu kadar eder hesapları hayvancılıkta tutmaz bazen 2+2=4olmuyor hayvanlar olur hastalıklar gelir daha neler neler bak sana şunu söylim birgün trafo görevimize yıldırım düştü 25 litre veren inek süt vermedi bir kaç gün yavaş yavaş arttı eskiye dönemedi çiçek hastalığı geldi laktasyon başındaki inekler süt vermedi daha neler neler elinde olmayan etkenler çok etkin git başka iş yap demirci ol taşcı ol canlı hayvanci olma

100 sağmallık bir işletme 200 başlık olması gerekli. Herşeyi yerli yerinde olan tesis şu anki piyasada 3 milyondan aşşa çıkmaz. Eğer işin başında kendiniz durmıcaksanız başkasının insafına kalırsınız adama yan baksan ben gidiyorum dese yerine adam bulup yeni düzen oturana kadar olan zarar gidenin kazandırdığı parayı geçebilir.Birde tarla ekim biçim işleri var orası ayrı bir düzen onada makina düzeni kurulacak onun başınada işten anlayan adam bulunacak eğer bu işlerden anlamıyorsanız adam bırakıp gittiğinde kendiniz dümene geçip devam edemezseniz dünyanız kararır. Paranın bile çözemiyeceği durumlarla karşılaşabilirsiniz.
Bunları 3 yıl öncesine kadar tarım ve hayvancılıkla hiç alakası olmayan birisi olarak söylüyorum

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
ilk 16 ayda:

100 x 15000=1500 000 (5 aylık gebe düve alış 15000 tl)
20 x 100 x120=240 000 (gebe düve yem, tl)
30x 100x300= 900 000 (sağılan inek yem, tl)
20 x100 x 65 =130 000 (kuru inek yem, tl)
hayvan+yem satınalma:2770 000 tl

6 x 100 x 2800 =1680 000 (süt satış, 6 ton/inek/yıl)
3500 x 100 = 350 000 ( buzağı satış, 100 baş buzağı)
süt+hayvan satış: 2030 000 tl

fark: -740 000 tl

sonraki yıl sonunda:
35 x 100 x 300 =1050 000 (yem, tl)
20 x 100 x 65 = 130 000 (yem, tl)
yem gideri: 1180 000 tl

7 x 100 x 2800 = 1960 000 (süt satışı, tl)
3500 x 100 =350 000 (buzağı satış, tl)
satış geliri: 2310 000

fark: 2310 000- 1180 000 =1130 000 tl

gebe düve alıştan 30 ay sonra:

1130 000-740 000 =390 000 (kazanç)
(işçi ücreti, su gideri, elektrik gideri dikkate alınmadı)

arazi satın alma ve çiftlik kurulması giderleri dikkate alındığında
5 milyon tl 7 yılda geri kazanılır.

kazançlı bir yatırım gibi görünmüyor.
başka bir iş yapmak?

besicilik karlı olur mu?

ilk 16 ayda:

100 x 15000=1500 000 (5 aylık gebe düve alış 15000 tl)
20 x 100 x120=240 000 (gebe düve yem, tl)
30x 100x300= 900 000 (sağılan inek yem, tl)
20 x100 x 65 =130 000 (kuru inek yem, tl)
hayvan+yem satınalma:2770 000 tl

6 x 100 x 2800 =1680 000 (süt satış, 6 ton/inek/yıl)
3500 x 100 = 350 000 ( buzağı satış, 100 baş buzağı)
süt+hayvan satış: 2030 000 tl

fark: -740 000 tl

sonraki yıl sonunda:
35 x 100 x 300 =1050 000 (yem, tl)
20 x 100 x 65 = 130 000 (yem, tl)
yem gideri: 1180 000 tl

7 x 100 x 2800 = 1960 000 (süt satışı, tl)
3500 x 100 =350 000 (buzağı satış, tl)
satış geliri: 2310 000

fark: 2310 000- 1180 000 =1130 000 tl

gebe düve alıştan 30 ay sonra:

1130 000-740 000 =390 000 (kazanç)
(işçi ücreti, su gideri, elektrik gideri dikkate alınmadı)

arazi satın alma ve çiftlik kurulması giderleri dikkate alındığında
5 milyon tl 7 yılda geri kazanılır.

kazançlı bir yatırım gibi görünmüyor.
başka bir iş yapmak?

besicilik karlı olur mu?
Niyetim sermayeyi hemen geri kazanmak değil 50 inekle başlayıp 200 ineğe kadar çıkacağım tek isteğim ailemi şehirden götürmek ve uzun yıllar(20) bu işle uğraşmak 25 yaşındayım varsın sermaye 7 yılda gelsin sorun değil.Ayrıca çiftlik yapılırken kaba yemi tarlaya ekip biçmiş depolamış olacağım .Hesap için teşekkürler

100 sağmallık bir işletme 200 başlık olması gerekli. Herşeyi yerli yerinde olan tesis şu anki piyasada 3 milyondan aşşa çıkmaz. Eğer işin başında kendiniz durmıcaksanız başkasının insafına kalırsınız adama yan baksan ben gidiyorum dese yerine adam bulup yeni düzen oturana kadar olan zarar gidenin kazandırdığı parayı geçebilir.Birde tarla ekim biçim işleri var orası ayrı bir düzen onada makina düzeni kurulacak onun başınada işten anlayan adam bulunacak eğer bu işlerden anlamıyorsanız adam bırakıp gittiğinde kendiniz dümene geçip devam edemezseniz dünyanız kararır. Paranın bile çözemiyeceği durumlarla karşılaşabilirsiniz.
Bunları 3 yıl öncesine kadar tarım ve hayvancılıkla hiç alakası olmayan birisi olarak söylüyorum
Nurullah abi nasıl durumlar hiç resim felan atmıyorsun

Şuan bir ineğin günlük maliyeti yaklaşık 18 litre süte denk geliyor. 1 hafta önce bu miktar yaklaşık 22 litreydi, kar zarar hesabını buna göre yapabilirsin.

İnşaat işi 2 milyonda tutar 20 milyonda tutar. Herşey sana bağlı, sağım sistemini yerli alırsın 200 bin tutar DeLaval alırsın yarım milyonla 1 milyon arası tutar. Kaşıma fırçasını yerli alırsın 4 bin TL, Delaval alırsın 15-20 bin TL. Şakşakları demirciye yaptırırsın tanesi 150TL olur İnci'den çift taraflı ses çıkarmayan sıcak daldırma galvaniz alırsın tanesi 700-800 TL tutar.

Nurullah abi nasıl durumlar hiç resim felan atmıyorsun
Şükrolsun uğraşıp duruyoruz.ilk buzağılar şuan 8 9 aylık oldular besiye girecekler yanına biraz daha dana aldık.Annelerini kurbanda sattık. Elimizde birazda dişi düve var onlarıda gebeleştirip satmayı düşünüyorum. Bizim iş süte doğru gidiyo hayırlısı bakalım