2 inek alsam hayvancılığa başlasam ilerleme kat edebilir miyim?

Abi keşke koyun alsaydınız , mera da varmış ... üzüldüm ya
Koyun işini hiç bilmiyoruz bide koyun baktığımızda mera kullanımında köylüyle sorun yaşarsak içerde bakmayız diye korktuk. Büyükbaşı hiç dışarı salmasak bile yem giderlerini karşılıcak kadar ekim yapıyoruz salmasakta olur ama koyun işi salmadan yapılmaz diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: M.İçli
Koyun işini hiç bilmiyoruz bide koyun baktığımızda mera kullanımında köylüyle sorun yaşarsak içerde bakmayız diye korktuk. Büyükbaşı hiç dışarı salmasak bile yem giderlerini karşılıcak kadar ekim yapıyoruz salmasakta olur ama koyun işi salmadan yapılmaz diye düşünüyorum.

Abi diğer romanov koyunu başlığını bi oku istersen biz hiç salmıyotuz [emoji28] ve allaha şükür baya da iyi

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Manda başına sen benim rasyonuma göre yıllık 50 balya yonca vereceksin 3 manda 150 balya. Malak başına da kesime kadar yine 50 balya 3 malak da 150 balya toplam 300 balya yonca lazım dışardan alsan 6.000 liraya alcan bunu . 5 dönüm yonca eksen rahat 300 balya çıkar hele ki izmir de gübre masrafı yok yıllık 2 çuval TSP atarsın 200-250 lira tutar birde sulama masrafı olacak işte biçimi ellle kosayla yaparsın bir günde hem daha rahat kurur.
Sulama masrafı da bizde çinçin diyoruz benzinli su motoru var 30 ton suyu 1 lt benzinle çıkarıyor 10 günde bir ıslasan dönüme 30 ton su 5 dönüme 150 ton su yani 5 lt benzin 1 sulamada . 10 günde bir ıslayacaksın haziran,temmuz,ağustos,eylül de ıslayacaksın diğer dönem zaten bizim bursa yağmur yağıyo 4 ay yani 120 gün 10 günde bir ısladığında 12 kez ıslayacaksın her ıslamada 5 lt benzin toplam 60 lt benzin yapar o da 400 lira filan eder, 300 balyanın balya parası tanesi 2 tl den 600 lira , 200 lira da gübre toplamı 1.200 lira yapar . 6.000 liralık yonca alacaksın 4.800 lira da ordan kârın olur. 400 ü icara gitsin 5 dönümde 4.400 lira 400 de diğer gitsin : 4.000 lira net kâr bırakır sana
Gereken malzeme de 1 kosa yada tırpan diyorlar 70-80 liraya alırsın bi demirciden sapıyla birlikte ben 7 tane büyükçe tabanca aldım tanesi 50 den bir defada 1 dönüm ıslıyo 350 lira eder . 40 tane boru al lazım olur illaki 20 den 800 lira.
Bir tane de su motoru 600-800 lira arası

Toplam: 2.000 lira en fazla ilk yatırım yaparsın

Işte hepsinden önce kaymak satacağım yer ayarlamam lazım yoksa hayvan alıp başlaması kolay, kaymak yoğurt elimde kaldığı zaman işte o zaman biterim :) Ama iyice kavradım bu manda isini

elbetteki şu zamanda kurulu bir düzenini devam ettirmenin mücadelesini vereceksin çok değil 3-4 ay önce piyasaların durumu anlatmaya gerek yok neydi ne oldu parası olan parasına para kattı gelen zamın üzerine gelen zam bir türlü geri gitmedi tl alım gücü çok düştüki bulgarlar edirne pazarlarını istila etti ve yarının piyasalar açısından ne olacağı belirsiz ensesi kalın cebi dolu iş adamları kılını kıpırdatmazken yapacağın işi bir değil 10 kez düşünecen ayrıca asgari ücretle çalışan kişi sayısını bir araştırın derim kaç milyon çıkacak sıkı gelmiyorki çalışıyor onca milyon insan; var 4 inek 2 düve 2 tosun hepsi simentel 3 ü kesin gebe 7. 5. 3. aylık gebelikleri varmı alıcı 4 inek 2 düve 54 tl hemen satım

• Beğen
Tepkiler: ekiz
Işte hepsinden önce kaymak satacağım yer ayarlamam lazım yoksa hayvan alıp başlaması kolay, kaymak yoğurt elimde kaldığı zaman işte o zaman biterim :) Ama iyice kavradım bu manda isini

Ya eğer semt pazarı kuruluyorsa ve haftada 2-3 kez gidebilirim diyorsan orda tüketirsin zaten rahatlıkla. Hatta kışın bakla, pırasa, ıspanak, lahana filan ayarlarsın bahçeye yazında domates biber sebze.. kaymak ve yoğurdun yanına eklersen direkt orda tükenir zaten

• Beğen
21 yaşındayım askari ücretle çalışıyorum ve bizim babam tarafı eskiden hayvancılık yapıyorlarmış 2000 yıllarında bırakmışlar, benimde küçüklüğümden gelen hiç gitmeyen bir isteğim var hayvancılık yapmak.

Hazır dam var eksik olan hayvan, elimde 15 bin tl param var iki inek alsam yem, slaj, yonca... alsam hayvancılığa bismillah desem yapabilir miyim başara bilir miyim?

En kötü günlük 25'er kilodan 50 kg süt çıksa 2 tl den satsam 100 tl günlük en fazla 50 tl hayvan yese bana kalır 50 tl ? Sizce abilerim?

Sizler işin ehli abilerimsiniz sizlere soruyorum nasıl yapsam başara bilirim nasıl yapmalıyım?
Kardeşim hayırlı geceler kusuruma bakma ama seninki tamamen hayal ürünü 2 inekle bu iş dönseydi bizim köy arşa çıkardı. Yaşlarımız yakın eğer çalışma koşullarından memnun değilsen kendine hobi niyetine bi ek iş uğraş daha bul. Para biriktir sermayen olsun. İşini bıraktığında bu hobin hakkında hem deneyim sahibi olursun yabancılık çekmezsin. Bak ceviz bahçem var diyorsun ara ara cevizlerinle ilgilen. Bunları yazmamdaki amaç seni caydırmak yapmanı istememek değil. Nacizane bi tavsiye sadece.

• Beğen
Kardeşim merhaba. 15 bin lira girişim için tam yeterli değil fakat başlangıç için yeterlidir. Sütten kesilmiş kuzu alsan 30-40 adet 6 ay besiye koysan tanesini 800 tl den satsan sermayeni ikiye katlamış olursun. Tarlalarını da edebildiğini ekmeye çalış böylece ordan gelen gelirle de daha büyük işletme kurabilirsin. Böylelikle kazancın sadece hayvancılıktan olmaz tarım da yan gelir olur Yani ya herro ya metro.. takdir Allahındır

Kardeşim merhaba. 15 bin lira girişim için tam yeterli değil fakat başlangıç için yeterlidir. Sütten kesilmiş kuzu alsan 30-40 adet 6 ay besiye koysan tanesini 800 tl den satsan sermayeni ikiye katlamış olursun. Tarlalarını da edebildiğini ekmeye çalış böylece ordan gelen gelirle de daha büyük işletme kurabilirsin. Böylelikle kazancın sadece hayvancılıktan olmaz tarım da yan gelir olur Yani ya herro ya metro.. takdir Allahındır

Bizde zaten 4 aylık kuzular 800-1.000 lira ediyo usta ne 6 ay besiye koyması [emoji28][emoji28]

Yok ya ne ettin net üzerinde ki fiyatlara aldanma köylerde bizzat yetiştiriciden bak . Olmadı van erzurum dolaylarına gel köylerden birine . Seni başlarında agarlarlar dışarda kalmazsın ama çok ucuza bulursun nundan emin ol . Yani ben çok iyi biliyorum ki bizim orda sütten kesilmiş kuzu 250-300 tl daha yukarsi değil. Inslalh bende 2 aya küçük başa başlarım. Kuzenim köyde o da kar kalkınca alacak küçük başa başlayacak. O parayı kimse vermez 4 aylığa abartmışlar.

Yok ya ne ettin net üzerinde ki fiyatlara aldanma köylerde bizzat yetiştiriciden bak . Olmadı van erzurum dolaylarına gel köylerden birine . Seni başlarında agarlarlar dışarda kalmazsın ama çok ucuza bulursun nundan emin ol . Yani ben çok iyi biliyorum ki bizim orda sütten kesilmiş kuzu 250-300 tl daha yukarsi değil. Inslalh bende 2 aya küçük başa başlarım. Kuzenim köyde o da kar kalkınca alacak küçük başa başlayacak. O parayı kimse vermez 4 aylığa abartmışlar.

Yav ben 4 yıldır bu işi yapıyorum bana işimi mi öğretcen [emoji23][emoji23] bizde kuzu satılmaz 4-5 aylık olunca canlı 45-50 kg gelir gider kestirirsin öyle sütten kesilincs satma filan olmaz. Bunlar doğudaki kuyruklu koyunlar değil sizin koyunların çifti zaten 1.000 lira bizde tanesi 1.300-1.500 lira [emoji6]

21 yaşındayım askari ücretle çalışıyorum ve bizim babam tarafı eskiden hayvancılık yapıyorlarmış 2000 yıllarında bırakmışlar, benimde küçüklüğümden gelen hiç gitmeyen bir isteğim var hayvancılık yapmak.

Hazır dam var eksik olan hayvan, elimde 15 bin tl param var iki inek alsam yem, slaj, yonca... alsam hayvancılığa bismillah desem yapabilir miyim başara bilir miyim?

En kötü günlük 25'er kilodan 50 kg süt çıksa 2 tl den satsam 100 tl günlük en fazla 50 tl hayvan yese bana kalır 50 tl ? Sizce abilerim?

Sizler işin ehli abilerimsiniz sizlere soruyorum nasıl yapsam başara bilirim nasıl yapmalıyım?
Eğer inekden kâr etmek istiyorsanız araziniz olacak yoncanızı, sap balyanızı, silajiniz, mısır ve arpanızı kendiniz yetiştirmeniz gerekiyor ki kâr edebilesiniz. Yoksa herşey dışa bağımlı olarak kâr edemezsiniz belki zarar bile edersiniz

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker

Paranı arcamadınsa iki inek seni bakar kuru yiyeceğni sen yetiştireceksin veya inek almadan temin edeceksin.iki yaşlı gebe inek tanesi 5000 binden 10,000tl yapar,iki dişi ikide erkek buzağı alacaksın tanesi 1500 tl tapar toplam 6000 tl,yapar kuru yem 5000 tl ,tutar
toplamı 21,000 tl yapar paran varsa hemen başla bakacak yerin varsa,

• Beğen
Tepkiler: mydonose2

İnşallah başarılı olursun kardeşim iyi düşün taşın selametle

Aslında konuşulması gereken bu ürünü toptan mı yoksa perakende mi vereceğiniz. Bizim köyde süt 1,25 çarşıya indiğinde 3,5 tl. arada 2,25 fark var. 4 simental ortalama 14 kilodan (büyükbaşların süt verimi ile ilgili bilgim yok farazi söylüyorum) 42 lt o da 90 tl gibi bi fark yapıyor.. buda aylık 2.500 civarı bir fark yapar. toptan sattığında kazanacağın farkı dağıtım masraflarına koy.. 500 de burdan koy 2 bin tl.. yavrusu gibi avantajları sütünün azalması gibi dezavantajları yazmıyorum..
Dikkanizi çekmek istediğim husus. Bu sütü perakende alıcısına ulaştıracak bir sistem kurmak.
Ben üç sene 400 km. mesafeden istanbula süt yumurta taşıdım. Köylü kazansın diye sütü %50 fazla fiyata aldım. Fakat her defasında fiyatı yüksek veriyorum diye kesmeye yakın sütü vererek yada sütün yağını tuzunu alarak beni sıkıntıya soktular..

Aslında konuşulması gereken bu ürünü toptan mı yoksa perakende mi vereceğiniz. Bizim köyde süt 1,25 çarşıya indiğinde 3,5 tl. arada 2,25 fark var. 4 simental ortalama 14 kilodan (büyükbaşların süt verimi ile ilgili bilgim yok farazi söylüyorum) 42 lt o da 90 tl gibi bi fark yapıyor.. buda aylık 2.500 civarı bir fark yapar. toptan sattığında kazanacağın farkı dağıtım masraflarına koy.. 500 de burdan koy 2 bin tl.. yavrusu gibi avantajları sütünün azalması gibi dezavantajları yazmıyorum..
Dikkanizi çekmek istediğim husus. Bu sütü perakende alıcısına ulaştıracak bir sistem kurmak.
Ben üç sene 400 km. mesafeden istanbula süt yumurta taşıdım. Köylü kazansın diye sütü %50 fazla fiyata aldım. Fakat her defasında fiyatı yüksek veriyorum diye kesmeye yakın sütü vererek yada sütün yağını tuzunu alarak beni sıkıntıya soktular..

Bak kardeşim en son söylediğinle ilgili bişeyler söylemek istedim bayadır yoktum forumda ameliyat geçirdim, mandaları mecburiyetten satmak zorunda kaldım koyunlar devam hala 4 yıldır köylünün içindeyim, sütün yağınıda alan,su katan, beyaz yumurtayı boyatıp o kolestrolsüz mavi yumurtalar diye satanı da gördüm ya neler neler... bizim gibi sonradan köye dönenler hariç, köydeki adamların %90 ı başka hiçbir vasfı olmadığı için köyde. Okul okuyup o kanaldan bi işe girememiş, çevresine kendini sevdirip o yönde bi iş yapamamış, herhangi bir el zanaatı olup da onu ilerletmemiş yok yani hiçbir vasfı olmayan adam mecburen köyde kalmış ve bu adamın yaptığı iş de ne yazıkki tekniken,ahlaken ve nitelik olarak çok zayıf oluyor ben alıştım buna. Tabiki herkes böyle değil allahın esirgedikleri var.. o yüzden yani köylü kazansın diye yüksek fiyattan alma, malı ayagına kadar getirme, ta evinden teslim alma filan bunları yapıp boşa kendini zora sokma..