2021 kuraklık desteği neye göre yazıldı.

12.11.2010
16,297
22,541
48
Erzurum

Selamlar arkadaşlar,
Tarım ilçe müdürlüğüne kuraklık desteğine başvurdum,
Cks'de daha önce susuz olan parsellere ödeme yapılacak,
Cks'de sulu olan yerleri vermiyoruz,, dediler.
Bende onlara bu kuraklık desteği,
Sulu tarla kalmadıki,dereler ve sulama göletleri kurudu,sulu olan tarlamız yok dedim,
Hem bu sene bu ilçeye yağış asla düşmedi sizde biliyorsunuz dedim, ama kifayet etmedi,
Bu nasıl bir kuraklık desteği aldatmacası.???
Bazı illerde çiftçi beyanı ve meteorolojik kayıtlar esas alınmış.
Sizler nasıl yaptınız, ne ettiniz,hangi kriterlere göre yazıldınız.

Selamlar arkadaşlar,
Sulu tarla kalmadıki,dereler ve sulama göletleri kurudu,sulu olan tarlamız yok dedim,
Hem bu sene bu ilçeye yağış asla düşmedi sizde biliyorsunuz dedim, ama kifayet etmedi,

Hiç peşine düşmedik uğraşsakda anca çorbaya tuz olur . Beyanda bulunmadık
Belirledikleri oran ne cks ye göre verilir ise de bereket versin

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Bizde başvuru olmadı ilçe tarım temmuz ayında köyleri gezdi ve her köy için belirli yüzdelik kuraklık belirledi çks deki kuru arazilere bizim köy için arpa 60 TL buğday 50 TL yulaf ve nohut 40 TL belirledi askıya çıkarmadan Ekim ayında icmaller bakanlığa gönderildi bundan sonrası bakanlıkta istediği zaman ödemeyi yapar

• Beğen
Selamlar arkadaşlar,
Abi bizimde tarlalarda su yok ama tapuda sulu gözüküyor. Sadece dilekçe vermiştik kuraklık desteği için. Zaten verecekleri para artık pul oldu. O yüzden peşine düşmedim sonradan.

• Beğen
Beyler iyide,resmi gazetedeki ilan ve kararda bu susuz arazide verilir hükmü bulunmuyor.
Bu nereden çıktı.
Sulu ve susuz vasfını kim neye göre belirledi,
Beyana göremi yoksa tesbite göremi nitelik kandırmışlar .

Kararnamede "kuru şartlar" diye belirtilmiş abi. Ben de saldım artık, o kuraklık tespiti yapanlara da güvenmiyorum zaten. Parayı verecek olana hiç güvenmiyorum zaten. Banka borçları ertelenecek demişlerdi, Ziraat'e de kuraklık yüzünden borç ötelenmesi için dilekçe yazdık, tık yok. Ne yapsak, soyadımızı değiştirip demirören, sabancı, albayrak falan yapsak da hazineden mi ödetsek, faiz mi sildirsek, yoksa komple borcu sildirip üste de biraz para mı alsak bilemedim. Veya inşaat firması da açabiliriz.

Screenshot_20211201_215715_com.microsoft.office.officehubrow.jpg

Evet ÇKS sisteminde sulu kayıtlı araziler kuraklık desteği kapsamında değil. Ayrıca yem bitkisi desteğine müracaat edilen yerlerde destek dışında kaldı. Kuraklık oranları İlçe Müdürlüğünün tuttuğu rapora göre belirlendi. Biz İlçemiz için buğday,arpa, yulaf ve tritikale de %70, nohut için %50 rapor tutmuştuk. Nohut için 50 TL/dekar, diğer ürünler için 70 TL/dekar ödeme yapılacak. İcmaller ÇKS sisteminde yapılan beyanlara göre otomatik olarak oluşturuldu. Gerekli incelemeleri yapıp, onaylayıp Bakanlığa ilettik. Bir kaç il yanlışlıkla askıya çıksa da icmaller askıya çıkartılmadan Bakanlığa gönderildi. Bakanlık ne zaman ödeme yapar orasını Allah bilir artık.