Buğdaylarda kuraklık 14.05.2021

Allah tüm çiftçilerin yardımcısı olsun buğdaylarda sararmalar başladı.

Resimler ve ekler

• IMG20210514134705.jpg
    IMG20210514134705.jpg
    558.4 KB · Görüntüleme: 228
  • IMG20210514135104.jpg
    IMG20210514135104.jpg
    483.1 KB · Görüntüleme: 223
  • IMG20210514134816.jpg
    IMG20210514134816.jpg
    511.7 KB · Görüntüleme: 223
Evet başak çıkarmış ancak dipten itibaren sararma başlamış. Pazar günü yağış alıyor fayda eder inşallah taneye.
tabiki faydası olur ancak bu sene ekinler yarı gelişimde başağa girdi ciddi verim kayıpları olucaktır 3-4 sulama yapabilenlerde ancak normal boylar görebiliyoruz malesef sanırım bir trakya hariç ülkenin her bölgesi bu şekilde Rabbim sabır versin herkes tohumunu mutlaka kaldırsın kıtlık geldimi heryerden gelir olası fiyat dalgalanmalarında seneye tohum fiyatları uçabilir...

tabiki faydası olur ancak bu sene ekinler yarı gelişimde başağa girdi ciddi verim kayıpları olucaktır 3-4 sulama yapabilenlerde ancak normal boylar görebiliyoruz malesef sanırım bir trakya hariç ülkenin her bölgesi bu şekilde Rabbim sabır versin herkes tohumunu mutlaka kaldırsın kıtlık geldimi heryerden gelir olası fiyat dalgalanmalarında seneye tohum fiyatları uçabilir...

Başak boyutlari küçük kalmış maalesef verimden çok kayip olacak dediğin gibi. Bugday fiyatlarında dalgalanma olacağı çok yüksek.

Abi bizim buralarda çok biçilmeyecek tarla var sizin orası nasıl abi o kadar korkutucu ve ürperti veriyor ki abi gittim 1 sene yetecek un aldım
Bizim köy genel olarak kötü değil iyide değil. Ama çevre köylerde dedigin gibi biçer girmeyecek yerler var. Ekmek 5 TL olsun zoruma gitmez. Çöpe aşırı derecede atıyoruz. Herşeyde İsraf hat safhada...

Bizim köy genel olarak kötü değil iyide değil. Ama çevre köylerde dedigin gibi biçer girmeyecek yerler var. Ekmek 5 TL olsun zoruma gitmez. Çöpe aşırı derecede atıyoruz. Herşeyde İsraf hat safhada...
Vallaha abi evet ithal zaten çoktu ama şöyle bir kaç köyü düşününce bir de tüm ülkeyi düşününce bu kadar bugday gıda nerden bulunur bilmiyorum çok stres yapıyorum yalan yok

Sabah saat beş den beri aralıksız sağanak olarak yağıyor. Buğday ve arpalarda hayvan gübresi kullanılan veya kimyasal gübresi fazla gelen alanlarda yatmalar görülüyor. Az önce ilçeden gelirken köy yolumuzda ayçiçeği ekili olan bir tarlanın fotosunu da çektim.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2021-05-21-15-12-04-527_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-05-21-15-12-04-527_com.miui.gallery.jpg
    74.2 KB · Görüntüleme: 94
Bugün bizde de aşırı fırtına ve çok yağış oldu. Çok şükür dolu yoktu ama fırtına acayip. Evin arkasındaki akasya ağacı kökünden yıkılmış. Diğer ağaçlarda dallarda kırılmalar var. En son ne zaman bir günde bu kadar yağış gördüğümü hatırlamıyorum. Buğdaylarda yatma var bizim de. Tane tutmuş olanlar biraz erkenciler yattı diğerlerinde yatma hafif. Çok şükür Rabbim verdi. Tüm yurda tüm yağış bekleyenlere de verir inşallah.

Dün çok lodos vardı aşırı yakmış yaprakları artık kalanlar bu yağmurla biraz daha tane dolum süresini uzatır.

Bizimde bazı parçalarda alan alan yatmalar mevcut. Daha yeni dane dolumu başlamıştı. Biçerdöver bunları biçer fakat asıl soru bunlar dane doldurabilir mi, % kaç kayıp olacak ben onu merak ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: filizma