2021 Yılı ayçiçeği tohumları

Hocam ciceklerin icini doldurmamasinin nedeni nedir? (Kafa doldurmasi degil kabugun ici)
Komsu parsel ile ayni cesitleri ektik. Pioneer 113. Ben tum bakimlarini eksiksiz yapmaya calistim. Taban gubresi 3*15 ve az miktarda ure attim. Yapraktan combi, potasyum, bor vs verdim. Komsu tarla tabana gubre, yapraktan takviye vs yapmadi. Ona ragmen onun cicekleri icini iyi doldurdu bizimkiler yari bos durumda. Goruntu olarak verimde 30-40kg fazla alacagim belki ama kantarda fark kapanacak. Bu durum bizim bi hatamiz mi?
Kayran tarlada 70*18 cm ekilen çiçekler tabla boyutları küçük fakat taneler daha dolgun olabiliyor.
70*23 cm ekimde bitki gövde yapısını çok geliştirip tane doldurmayı yetiştiremeyebilir.
Tane dolumunda nitrat gübresinin etkisi daha fazla olur.
İklim etkisi de olur, biz çok nemli iklim kuşağındayız, yonca veya mısır arkası ayçiçek ekebiliyoruz.

Hocam bunun birçok nedeni mevcut.
Sarı çiçek dökümünden sonra bitki su stresine mağruz kalırsa tablanın ortasını dolduramayacaktır.
Yine benzer şekilde bitki sayısı dekara düşecek su miktarı göz önüne alınarak hesaplanmadığı takdirdede benzer durumlarla karşılaşılabilir.
Bitkinin su stresi yaşamadığı durumlarda ise Bor ve Potasyumun dane dolumundaki payı büyüktür.Ancak bitkinin su stresi çektiği dönemlerde bu elementlerin uygulanması negatif etkide yapabilmektedir.
Bizimkiler bakimdan dolayi 15 gün gec ciceklendiler buyuk ihtimal daha cok strese girdi. Yagmurlar yagdi sonradan fakat yeterli olmadi sanirim. Tabla olarak da bizimkiler ortayi daha fazla doldurmus fakat dolgunluk yok. Bor ve potasyumu da diz boyundan sonra 2 kez 100 er gram vermistim. Son uygulamayi yagmur sonrasi tavli toprakta yaptim fakat sonrasinda yagis almadik oradan da olmustur. Fakat yan tarlada dolgunluk cok iyi olmus bakimsizliga gore.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Kayran tarlada 70*18 cm ekilen çiçekler tabla boyutları küçük fakat taneler daha dolgun olabiliyor.
70*23 cm ekimde bitki gövde yapısını çok geliştirip tane doldurmayı yetiştiremeyebilir.
Tane dolumunda nitrat gübresinin etkisi daha fazla olur.
İklim etkisi de olur, biz çok nemli iklim kuşağındayız, yonca veya mısır arkası ayçiçek ekebiliyoruz.
cevap icin sagolun hocam. Bizimkilerde govdeye cok calisti, birde ciceklenme gecikti. Oralardan kaynaklaniyor sanirim. Kuru tarim cok zorlasti maalesef

• Beğen
Bizimkiler bakimdan dolayi 15 gün gec ciceklendiler buyuk ihtimal daha cok strese girdi. Yagmurlar yagdi sonradan fakat yeterli olmadi sanirim. Tabla olarak da bizimkiler ortayi daha fazla doldurmus fakat dolgunluk yok. Bor ve potasyumu da diz boyundan sonra 2 kez 100 er gram vermistim. Son uygulamayi yagmur sonrasi tavli toprakta yaptim fakat sonrasinda yagis almadik oradan da olmustur. Fakat yan tarlada dolgunluk cok iyi olmus bakimsizliga gore.

Çeşit farkıda olabilir.Kıraç arazilerde böyle kurak yıllarda erkenci tohumlar her zaman bir adım önde olur.

• Beğen
Çeşit farkıda olabilir.Kıraç arazilerde böyle kurak yıllarda erkenci tohumlar her zaman bir adım önde olur.
Hocam cesitler ayniydi sadece bakim farkindan gecikti bizimkiler. Ekimde de 1 gun fark vardi. Hep erkenci cesit ekiyoruz. Cesit 113tu. Lg5485de vardi o da en erkenci cesitlerden. Genelinde oldu. Bahsettigim durum taban suyu olan tarlalarda da var. Farkli cesitlere yonelmek lazim. Bu yil bi garip oldu hayirlisi.
nohuttada 250kg beklentimiz 160-180 kglarda kaldi.

• Beğen
Trakya Birlkten pioneer 146 siparişi vermiştik. Tohumlarımız gelmiş aldık bakalım inşallah 130 gibi ve daha üstü güzel verimler alırız. Elimde bir miktar 130 var belki bir tarlayı yarı yarıya ekip karşılaştırma imkanı bulabilirim.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10