2023 Buğday fiyatları ne olur arkadaslar ?

Geçen yıla göre enflasyon %100 e yaklaşmış. Her şeyin fiyatı 2 ye katlamış. Burada fiyat beklentileriniz neden geçen yıla yakın rakamlar anlamıyorum. Kullanılan ekipmana yazık. Makinalarımızın eskimesi ve alın terine yazık.

Not: Macaristan, Polonya kendi çiftçisini korumak için dışarıdan buğday alımını durdurdu. Bizde ise tam hasat zamanı bütün gümrük kapıları açılıyor, vergiler sıfırlanıyor. Üretene değil al satçı küçük bir zümre yorulmadan büyük paralar kazanıyor. Tarımda, ithalatta istikrar yok. Kimse önünü göremez oldu.
Bizde 10 12 tl isteriz ama yakında hasat basliycak alan satan yok biraz buğday var 5 tl alan yok

Elimizde lafı olmayacak kadar biraz buğday vardı , sattık.
5500 TL/ton fiyatla gitti.
Harman zamanı fiyat beklentimiz 35 eurocent/kg civarları olur.
Dış piyasalarda 350 dollars/ton fiyatlarda seyrediyor.
18/04/2023 Konya borsa fiyatları

Elektronik Satış İşlem Piyasası Anlık Fiyatlar

Arpa 5.4320 TL5.9440 TL5.7768 TL6 Adet147,000 KG
Beyaz Sert Buğday 8.1090 TL8.1090 TL8.1090 TL1 Adet13,000 KG
Diğer Beyaz Buğday 6.7140 TL7.3580 TL7.0624 TL2 Adet61,000 KG
Diğer Kırmızı Buğday 6.5010 TL6.6050 TL6.5340 TL3 Adet88,000 KG
Kırmızı Sert Buğday 6.7500 TL8.2050 TL7.6508 TL3 Adet71,000 KG
Kuru Fasulye 22.8190 TL24.9020 TL23.6125 TL2 Adet21,000 KG
Mısır 5.3480 TL5.5370 TL5.4344 TL47 Adet1,365,000 KG
Genel Toplam64 Adet1,766,000 KG

Elimizde lafı olmayacak kadar biraz buğday vardı , sattık.
5500 TL/ton fiyatla gitti.
Harman zamanı fiyat beklentimiz 35 eurocent/kg civarları olur.
Dış piyasalarda 350 dollars/ton fiyatlarda seyrediyor.
Hocam şubat gibi bende 5500 gibi verdim,yalan yok ağlayacak gibi de oldum.2021 aralık ayında bu fiyata verilmişti.Ustune hiç birşey koymadı ama ayçiçeği tohumunu 3500 e aldik.2020 yazında 8075 traktör 250 bin tl idi.Simdi milyon olmuş. Biz ölmüşüz de aglayanimiz yok diyorlar ya bence artık ölüler ağlıyor da duyanımız yok...

Hocam şubat gibi bende 5500 gibi verdim,yalan yok ağlayacak gibi de oldum.2021 aralık ayında bu fiyata verilmişti.Ustune hiç birşey koymadı ama ayçiçeği tohumunu 3500 e aldik.2020 yazında 8075 traktör 250 bin tl idi.Simdi milyon olmuş. Biz ölmüşüz de aglayanimiz yok diyorlar ya bence artık ölüler ağlıyor da duyanımız yok...
Bizim içimizden geçtiler abi şimdi de deprem oldu devlet çok uzun süreler onunla uğraşır. Ayçiçek çekilmez bu sene öbür sene patlar 135 liraya kadar çekildi almayanı dövüyorlar

Hocam şubat gibi bende 5500 gibi verdim, yalan yok ağlayacak gibi de oldum.2021 aralık ayında bu fiyata verilmişti. Üstüne hiç birşey koymadı ama ayçiçeği tohumunu 3500 e aldik.2020 yazında 8075 traktör 250 bin tl idi. Simdi milyon olmuş. Biz ölmüşüz de ağlayanımız yok diyorlar ya bence artık ölüler ağlıyor da duyanımız yok...
Traktör fiyatlarının enfilasyon yaptığından bahseden hiç yok ki.:rolleyes:
Enfilasyonu gıda ve kırmızı et fiyatları yapıyormuş.
Bir de soğan.

Traktör fiyatlarının enfilasyon yaptığından bahseden hiç yok ki.:rolleyes:
Enfilasyonu gıda ve kırmızı et fiyatları yapıyormuş.
Bir de soğan.
Akşamdan sabaha traktor fiyatları değişiyor
Sakarya türk traktörün parkında binlerce traktor var hergun yuzlerce traktor sevk oluyor bayide 5 6 ay sıra bekleyenler var 2023 icin sipariş almıyorlar nasil bi ortam oldu

Akşamdan sabaha traktor fiyatları değişiyor
Sakarya Türk traktörün parkında binlerce traktor var her gün yüzlerce traktor sevk oluyor bayide 5 6 ay sıra bekleyenler var 2023 için sipariş almıyorlar nasıl bi ortam oldu.
Bizde bilemiyoruz ama traktör fiyatları geçmiş dönemlere bakıldığında kur bazında çok farklı rakamlara çıktı.
Psikolojik sınırları zorluyor, elle tutulur bir tarafı görünmüyor.

Dayım eylülde 8095 i 730 a aldı dün arkadaşa 1 ay önce anlaştığı 8095 940 a gelmiş dün sorduklarında 960 yeni fiyat Edirne bayisi bizim malımız üç kuruşa gidiyor dur diyen yok
Zamanında Avrupa'ya 21 000 euro + vergileriyle satıyorlardı , son müşteri en çok 30 000 euro ya almış olsun.
Eğitim şart. Kör satanın kör alıcısı olurda, bu kadar olmaz.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Zamanında çiftçilerin soğan depolarını sanki terörist mağarası basar gibi bastılar sonuç ne oldu?
SOĞAN 30 TL OLDU.
Aslında sağlıklı pazar,piyasa şartlarının oluşması ve devam edebilmesi icin kontrollu bir stok programinin olmasi gerekir. Cünkü tarim urunlerinin yil boyu hasadi ve ayni anda pazara sevki mümkün değil. Ciftci ihtiyac duydugu miktarda ve fiyatta ara ara malini pazara sevk eder.Böylece tüketici yıl 12 ay ürüne ihtiyaç duydukları anda ve miktarda ulaşır. Hububat ve tahil gibi kuru urunlerde stok şartları kolayken fire az olur ama patates ve soğan gibi ürünlerde ise saklama koşullarının sağlanması çok zor ve fire inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Dolayısıyla fire ürün maliyetinin kalan ürün fiyatlarına bir miktar yansıması olur.
Şimdi elinde ürünü olana stokcu gözüyle bakılırsa yada yaptırım uygulanırsa ürünün 12 aylık pazara sevkinde sorunlar yaşanabilir dahası ürün hasat dönemlerindeki bolluk faciaya yol açarken kalan 9 ayda piyasa mal bulamayacağı icin tüketici ya mal bulamaz yada fahiş fiyatla karşılaşır.
Çok değil 7-8 ay önce ayağa düşen fiyatlardan dolayı tarlada kalan soğan şimdilerde ele geçmez duruma gelmiştir.
Dolayısıyla stok şartlarının sağlanması ve korunması piyasa fiyatlarının oluşması ve yine tüketici lehine durumdur,saygılarımla...

Seçimden önce tmo buğday alım fiyatı açıklanır mı sizce çoğu kişi 8 tlnin altında fiyat beklemiyor şuan Trakya borsalarındaki fiyat çok kötü 6.500 ü bir kaç kalem mal görüyor
Uzunköprü de lisanlı depo önü full lisansliya döküp 6400 ofise satis yapıyorlar 15gun sonra ödeme TMO Nisan ayında alıma devam edecek yeni sezon fiyatları Mayıs'ta aciklanir 8.7₺ bekliyorum

Aslında sağlıklı pazar,piyasa şartlarının oluşması ve devam edebilmesi icin kontrollu bir stok programinin olmasi gerekir. Cünkü tarim urunlerinin yil boyu hasadi ve ayni anda pazara sevki mümkün değil. Ciftci ihtiyac duydugu miktarda ve fiyatta ara ara malini pazara sevk eder.Böylece tüketici yıl 12 ay ürüne ihtiyaç duydukları anda ve miktarda ulaşır. Hububat ve tahil gibi kuru urunlerde stok şartları kolayken fire az olur ama patates ve soğan gibi ürünlerde ise saklama koşullarının sağlanması çok zor ve fire inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Dolayısıyla fire ürün maliyetinin kalan ürün fiyatlarına bir miktar yansıması olur.
Şimdi elinde ürünü olana stokcu gözüyle bakılırsa yada yaptırım uygulanırsa ürünün 12 aylık pazara sevkinde sorunlar yaşanabilir dahası ürün hasat dönemlerindeki bolluk faciaya yol açarken kalan 9 ayda piyasa mal bulamayacağı icin tüketici ya mal bulamaz yada fahiş fiyatla karşılaşır.
Çok değil 7-8 ay önce ayağa düşen fiyatlardan dolayı tarlada kalan soğan şimdilerde ele geçmez duruma gelmiştir.
Dolayısıyla stok şartlarının sağlanması ve korunması piyasa fiyatlarının oluşması ve yine tüketici lehine durumdur,saygılarımla...
size katılıyorum,soğan için söylemiyorum;
kritik ürünlerde (her ne olursa olsun aklınıza ne geliyorsa) kontrollü stok programı yapılacaksa devlet eliyle yada kontrolüyle yapılmalı yaptırılmalı diye düşünüyorum,bu yapılırkende piyasa koşulları detaylı değerlendirilmeli,bugün hertürlü veriye ulaşmak çok kolay.birşeyler birilerinin tekelinde olduğunda rekabet kanunu çalışmıyor,fahiş fiyat,ve halkın istismar edilmesi kaçınılmaz oluyor.kağıt fatura-kağıt irsaliye kullanımı tamamen ortadan kaldırılmalı.e-fatura ve e-arşiv kullanımıyla kurumlar ve işletmelerin bir kısım verilerine anında ulaşılabilir ve denetlenebilir.
bana öyle geliyor ki enflasyonu patatese soğana buğdaya yüklemek daha kolay bir tercihmiş gibi.sonra çiftçiyi aç gözlü ilan edelim.fahiş fiyatın %100 suçlusu çiftçi değildir.harmanda adam malını satıyor zaten depolayabilen çiftçi sayıca çok azdır.

ben bir ustadan hizmet alacaksam malzeme hariç işçiliğinin ücretini sorarım hesabıma gelirse anlaşır yaptırır dediği parada asla pazarlık etmem çünkü emeğinin bedelini o bilir,o belirler,bunun bir listesi kıstası yoktur.
bugün hangi küçük aile işletmesi çiftçi yıl boyu verdiği emeğin bedelinin karşılığını alabiliyor yada belirleme ihtimali oluyor?.karın tokluğuna bu işi yapacakları sahaya davet ediyorum buyursunlar yapsınlar engel olan yok...

kurak bölgelerde verim ortada. 7-8 lira arasında olur diye düşünüyorum daha fazla fiyat açıklamazlar hatta belki 7 lirayı bile bulamayabilir.