40 bin hektar alan toplulaştırılıyor

Kırklareli
19 Aralık 2020 Cumartesi, 06:35

16b28b8739a44d2fa1dd868b12fcf37e.jpg

DSİ Genel Müdürlüğü, 2021 yılı sonunda Kırklareli’de 40 bin hektar alanın tamamının toplulaştırmasının hedeflendiğini açıkladı. Trakya'da 2021 sonuna kadar ise toplam 380 bin 885 hektar arazi toplulaştırılacak.

Çınar TÜRKMEN
DSİ Genel Müdürlüğü, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.
Konuyla ilgili basın açıklaması yapan DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız: “Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb.) birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir” dedi.
“TOPLULAŞTIRMADA BAŞARI YAKALANACAK”
DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız: “Ülkemizde toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 Milyon hektar alan bulunmaktadır. 8,25 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılında 496 bin hektar, 2019 yılında ise 619 bin hektar alanda, 2020 yılında ise Ekim ayı sonu itibari ile 425 bin hektar alan da tescil çalışmaları tamamlanmış olup 2020 yılı sonu itibari ile de 541 bin hektar alanın tescil çalışmaları tamamlanmış olacaktır. Böylece ülkemiz genelinde 2020 sonu itibari ile 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tescili tamamlanmış olacaktır. Kalan 3,48 milyon hektar alanda ise toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
Yıldız ayrıca, sulama projelerinin de arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlandığını, arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetlerinin yüzde 90 oranında azaldığını ifade etti.

Toplulaştırma iyi bişey de toplulaştırma neticesinde %8 kesintisi yapılıyor. %8 kesintisi yollara ayrılan paylardir sanıyordum, meğer arta kalan arsaları da satılmak üzere kamulastiriliyor . Nasıl üçkağıtçılik.
Toplam alanda yollar % olarak ne kapliyorsa onu kesinti yapilsin.
Ayrıca meyve ağaçları olan tarlalar toplulaştırmaya girmiyor ve kesintiye uğramıyor.

Bizim burayı da kapsama almışlar , şimdilik olan biten bişey yok lakin %5ile %8 arası kesinti söylentisi var,
Burada çiftçi çok arazi az ortalama 60,80 dönüm diyebilirim , benim 80,85 dekar arazim var yaklaşık 4,7 dekar arası onlara hibe etmem gerek burada tarla dönümü 15,25 arası 4 dekar 20 den 80 bin yapar ben gerektiğinde aç kaldım gerek susuz kaldım gerek gecelerce eve ugramadim uykusuz kaldım. 3,5 godaman yesin diye kazanmadim , burda kimse razı olmaz varsın arazim 4 parça kalsın ben memnunum

• Üzgün
Tepkiler: ziyaretci34
Bizim bölgede araziler aşağı yukarı satılıp el değiştirdikçe toplulaşma oluyor zaten bu şekilde kesinti vs kimse razı gelmez 4-5 seneye tamamen toplulaşçak zaten büyük firmalar 4-5 yıldır topladılar arazileri şimdi fırsat ellerine geçti devlet onlardan yana.

Bizim burayı da kapsama almışlar , şimdilik olan biten bişey yok lakin %5ile %8 arası kesinti söylentisi var,
Burada çiftçi çok arazi az ortalama 60,80 dönüm diyebilirim , benim 80,85 dekar arazim var yaklaşık 4,7 dekar arası onlara hibe etmem gerek burada tarla dönümü 15,25 arası 4 dekar 20 den 80 bin yapar ben gerektiğinde aç kaldım gerek susuz kaldım gerek gecelerce eve ugramadim uykusuz kaldım. 3,5 godaman yesin diye kazanmadim , burda kimse razı olmaz varsın arazim 4 parça kalsın ben memnunum
Şimdi yollar kişilerin tapulu yerinden geciyordu bizim oralarda. Sadece yollara ayrılacak pay kadar kesilse helal olsun diyecem.
Mesela bizim bir tarlada 200 metre uzunluğunda 4-5 metre genişliğinde yol var, tapulu yerimizde. yaklaşık 2 dönüm ediyor, tarla zaten 15 dönüm.
Yolu kapatsam olmaz, ben de geriden başkasının yerinden geçiyorum, bizden ileride de başkası var. Ayrıca bu yola bile sınırı olmayan çok tarla var, bu kişilerde yola sınırı olan tarlanın kenarından geçiyor vb durumlar var, yol ne ise hakkaniyetle kesintiye itirazım yok.
Ayrıca itirazin çoğunluk tarafından yapılması lazım. Bölgede bir köyün tarlalar cetvelle çizilmiş gibi zaten. toplulaştırmaya topluca itiraz ettiler, dokunulmadi oylelikle. İndiragandi yaptırmadılar.

Şimdi yollar kişilerin tapulu yerinden geciyordu bizim oralarda. Sadece yollara ayrılacak pay kadar kesilse helal olsun diyecem.
Mesela bizim bir tarlada 200 metre uzunluğunda 4-5 metre genişliğinde yol var, tapulu yerimizde. yaklaşık 2 dönüm ediyor, tarla zaten 15 dönüm.
Yolu kapatsam olmaz, ben de geriden başkasının yerinden geçiyorum, bizden ileride de başkası var. Ayrıca bu yola bile sınırı olmayan çok tarla var, bu kişilerde yola sınırı olan tarlanın kenarından geçiyor vb durumlar var, yol ne ise hakkaniyetle kesintiye itirazım yok.
Ayrıca itirazin çoğunluk tarafından yapılması lazım. Bölgede bir köyün tarlalar cetvelle çizilmiş gibi zaten. toplulaştırmaya topluca itiraz ettiler, dokunulmadi oylelikle. İndiragandi yaptırmadılar.
Kaldı ki şuan ki olan yollar sınırlar işlenmeyen tarla vasfı olmayan topraklar su tutma özelliği olmayan su çukurları su olmayan ova ortasındaki küçük dereler ağaçlık alanlar vs, bunlardan kaynaklı açığa çıkan alan zaten yeter yollara sulama kanallarına bizim burda

Toplulaştırma DSİ’ye geçmeden önce bu kadar kesinti olmuyordu. Ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama son zamanlarda yapılan toplulaştırmalarda alınan paylar ufaktan satılmaya başlanmış diye duyuyoruz...

Su deposu na kondun ya ses etme la
Su deposunu zaten biz köye hibe etmiştik.Yıllarca bizim tarladan çıkan su ile köye su götürüldü sonrasında mahalleye dönüşünce direk şehirin su hattından beslediler.Toplulaştırmadada bizim tarla eski yerinde kalınca orası tekrar bizim olmuş oldu Ramon.Şimdide kimse kusura bakmasın artık kuyuyu ben sulu tarım için kullancam. 500 dönüm yerden 10 dönüm yerimiz yol diye kesildi ( Bizim tarlalarımızın ortalama dönümü 50 bin ) Benim tapulu yerimin içindeki kuyuyu artık babama bile kullandırtmam nerden suyu getiriyorlarsa getirsinler ( Kırmızı alandaki görülen bahçeden bahsediyor Ramazan Bey 😊 )

Resimler ve ekler

• Screenshot_20201222-215101_ParselSorgu.jpg
    Screenshot_20201222-215101_ParselSorgu.jpg
    84.2 KB · Görüntüleme: 23