5 Kilo Patatese 1 Bardak Çay

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,273
Konum
Bilecik

İzmir ' in patates üretimiyle tanınan ilçesi Ödemiş ' te, üretici toprak altındaki ürünün kilogram fiyatının 10 kuruşa kadar düşmesi nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor. Üreticiler hem ihracatın durması, hem de alıcı çıkmamasına isyan etti. CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Eriş üreticiye dekar başına afet desteği sağlanmasını isterken, 'Patateste toprak altı fiyat 10 kuruş, 5 kilo patatese bir çay içebiliyoruz' dedi.

Türkiye ' nin patates ambarı olarak kabul edilen Ödemiş İlçesi ' nin, ' Yiyin gari ' sloganıyla reklamlara konu olan patatesinde sıkıntı yaşanıyor. Özellikle ekim planı yapılmaması ve üretimin artması nedeniyle toprak altındaki ürünün fiyatının 10 kuruşa kadar düşmesi üreticiyi perişan etti. İhracat yapılan ülkeler arasında önemli yer tutan Suriye ' de yaşanan karışıklığın yanı sıra, havaların çok yağışlı gitmesi ve ardından aniden gelen sıcaklar ile yaz patateslerinin çürümesi, çiftçiye ekonomik darbe vurdu. Patates üreticileri bankalara, kooperatiflere ve esnafa olan borçlarını ödemeyeceğini ve icradan korktuklarını dile getirdi.

Üreticilerden Mustafa Ergün, patatesi binbir güçlükle ekerek yetiştirdiklerini, dekar başına bin 250 lira masraf yaptıklarını, ancak şimdi kazançlarının dekar başına 600 lira olduğunu söyledi. Ergün, 'Biz bu parayla ne Ziraat Bankası ne de Tarım Kredi Kooperatifi borcumuzu öderiz. Devletimizten ihracat için yardım bekliyoruz. Suriye ' ye Gürcistan ' a giden mallar şimdi elimizde kalıyor. Türkiye kendi başına bu ürünü eritemez. Çok ucuz olmasına rağmen, hiçbir yerde malımız satılmıyor. Fiyatlarımız çok düşük çok mağduruz yapacak bir şeyimiz yok' dedi. Üreticilerden Ali Gölcük de, 'Mursallı köyünde oturuyorum. Çiftçiyim. Ektiğimiz patateslerin çuvalı 5 lira. Ne tarım kredi kooperatifine ne de bankalara borcumuzu ödeyebileceğiz. Perişanız. Bu gidişle bir daha ekemeyeceğiz. Elektrik paralarını bile ödeyemiyoruz. Çiftçi olarak çok mağduruz. Çok üretim var bolluk var ihracat yok' dedi.

BİR BARDAK ÇAY

CHP İlçe Başkanı Mehmet Eriş de, 'Patateste toprak altı fiyat 10 kuruş, 5 kilo patatese bir çay içebiliyoruz' dedi. Yaz patatesinin tıpkı kış patatesi gibi üreticiyi hüsrana uğrattığını ifade eden Eriş, 'Patateste yine yeni bir afet yaşanıyor. Toprak altındaki patatesin kilo fiyatı 10 kuruşa kadar indi. Eskiden bir bardak çay bir kilo patates kıyaslaması yaparken şimdi 5 kilo patatese ancak bir bardak çay içebiliyoruz. En kötüsü de yapılan bunca masrafa karşın ortada alıcı yok. Kışın hava şartlarından etkilenerek büyük zarar gören patates üreticisi yazın da alıcı bulamamaktan yana dertli. Bu afetin önlenmesi konusunda devletimiz üreticimizin durumunu görmeli ve mutlaka üreticiye dekar başına afet desteği sağlamalı' dedi.

Patatesin en maliyetli ürünlerden biri olduğunu, 1,5-1,7 lira arasındaki tohumla üretim yapılmaya çalışıldığını kaydeden Eriş, 'Gübreydi, mazottu, elektrikti, suydu derken maliyet yükseliyor. Bu konularda bankaların da yeterli kredi desteğini sağlamaması nedeniyle yangın gittikçe büyüyor. Bir üreticimizin deyişiyle bu son yaşanan sıkıntılardan sonra avukatlara çok iş düşecek. CHP olarak biz bu sıkıntıları dile getirmekte zorlanıyoruz ancak bu konuda sesini yükseltmesi gereken çiftçimiz de bu sahipsizliğe, yaşanan bu ekonomik afete, ' yeter artık ' demelidir' diye konuştu.

CHP ' Lİ KADINLARDAN BEDAVA EYLEMİ

CHP Kadın Kolları üyeleri de patates üreticisinin sıkıntısına dikkat çekmek için eylem düzenledi. Kadın El Sanatları Pazarı ' na kurdukları kazanlarda patates kızartan, haşlayan ve közlemesini yapan kadınlar, iktidardan soruna çözüm bulmasını istedi. Eylemin yapıldığı alana ' Ödemişli çiftçi patateste afet yaşıyor ' , ' 40 kg patates 1 kg mazot ' , ' Patates tarlada kaldı evlenme umutları başka yaza kaldı ' , ' Patates tarlada kaldı efendilik çiftçide kaldı ' yazan dövizler asıldı. CHP Kadın Kolları Başkanı Özlem Soyan Kırlı, 'Patates fiyatlarının düşüklüğüne dikkat çekerek hükümetin bu konuda gerekli çalışmayı yapması için eylem düzenledik. Üreticimizin getirdiği patatesleri kullanarak salata, kızartma, haşlama ve közleme yapıp bedava dağıttık' dedi. - İzmir / Ödemis
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt