750,540 balya makinesi

Aleyküm selam,
Ot balyesi yapmak için 30 kw ve üzeri kuyruk mili gücü gerekir.
Bu yüzden 55 hp , 200 n.m. tork üzeri motor, normal 540 kuyruk mili devriyle kullanışlı olur.
Motor yük dengeleme devrinde traktörü kullanmak yakıt ekonomisi sağlayacaktır.
MF 7718 S traktöre 6 metre dik rotovatör takıp 1000 Eco devirle süreni görünce hayal kırıklığına uğradım.
Traktörün en az yakıt bölgesi ve kullanılması gereken güçte çalıştırılmadığını gördük.
En az yakıt bölgesi devirleri max tork noktası üzeri veya ağır çalışmalarda motor anma gücü devri olur.
Yakıt grafiklerindeki küçük sapmalara karşı da devir tavsiyesi verebiliriz.
Küçük sınıf motorlarda max tork noktası üzerindeki motor gücü yaklaşık motor anma gücünün yarısı seviyelerinde oluyor.
Ekipman büyüklüğüne göre fazla güç gerektirmeyen yem karma, ot biçme makinesi gibi ekipmanlarda ekonomik devir kullanışlı olur.
Traktör modeliniz nedir, ona göre yardımcı olabiliriz.

Aleyküm selam,
Bu yüzden 55 hp , 200 n.m. tork üzeri motor, normal 540 kuyruk mili devriyle kullanışlı olur.
MF 7718 S traktöre 6 metre dik rotovatör takıp 1000 Eco devirle süreni görünce hayal kırıklığına uğradım.
Traktörün en az yakıt bölgesi ve kullanılması gereken güçte çalıştırılmadığını gördük.
En az yakıt bölgesi devirleri max tork noktası üzeri veya ağır çalışmalarda motor anma gücü devri olur.
Küçük sınıf motorlarda max tork noktası üzerindeki motor gücü yaklaşık motor anma gücünün yarısı seviyelerinde oluyor.
Ekipman büyüklüğüne göre fazla güç gerektirmeyen yem karma, ot biçme makinesi gibi ekipmanlarda ekonomik devir kullanışlı olur.
Geçen yaz td110 ile haşpaylı balya yaptım. Kuyruk mili devirini 750 ye aldığımda motor devri 1500 devir/dakika civarında 540 devri buluyordu fakat sapın kuvvetli yerinde traktör boguluyordu. Fazla gaz verdiğimde makine çok hızlı çalışıyordu. Ben de 540 devirde motor devri 2100 devir/dakika civarında çalıştım. Böylesi de yakıta bindi mi hiç test etmedim. Kuyruk mili devir göstergesi de olmadığı için tam takibini yapamadim.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Geçen yaz td110 ile haşpaylı balya yaptım. Kuyruk mili devirini 750 ye aldığımda motor devri 1500 devir/dakika civarında 540 devri buluyordu fakat sapın kuvvetli yerinde traktör boguluyordu. Fazla gaz verdiğimde makine çok hızlı çalışıyordu. Ben de 540 devirde motor devri 2100 devir/dakika civarında çalıştım. Böylesi de yakıta bindi mi hiç test etmedim. Kuyruk mili devir göstergesi de olmadığı için tam takibini yapamadim.
Kullandığınız balye makinesi 2 yabalı mı 3 yabalı mı , modeli nedir?

2 yabalı Gallgnani 5190 xl. Balyalar ortalama 24-25 kg boy 105-107 cm civarında idi
Balye makinesinin şanzımanı seri geliyor olabilir , TD serisi ekonomik devirde, motor devri, 1600-1700 devirle saman bağlamada çalışır.
TD 85, 95 , TD 90-100 ekonomik devirle saman bağlama da 5190 makine ile daha uyumlu çalışıyor.
TD 75 mazot pompası ayarıyla da ekonomik devirle çalışır ama gür yerde biraz tatsız kalıyor.

540 da 1500 gazda kullanıyorsan, 750 de 1000 gazda kullanırsan makineye zararı olmaz. Traktörün gücüne kalmış gerisi.
Same Explorer 70, kuyruk mili 1000 devire takılınca motor devri 1200 rpm ile ot bağlayabiliyor, daha düşük devirde hangi traktör çalışır.
Motorların en az yakıt bölgeleri, max tork noktası ve max güç noktaları arasında aranabilir.
Düşük devirde motorun çalışması malzeme mukavemetleri açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.
Ani yüklenmelerde motorda esneklik kalmaz, genelleme olarak , 1500-2200 rpm arası kullanım uygundur.
8 sınıfı motorlara 1300 -1800 rpm arası çalışma devirleri konuyor ama turbo kullanılmasa motor çalışamaz.

Balye makinesinin şanzımanı seri geliyor olabilir , TD serisi ekonomik devirde, motor devri, 1600-1700 devirle saman bağlamada çalışır.
TD 85, 95 , TD 90-100 ekonomik devirle saman bağlama da 5190 makine ile daha uyumlu çalışıyor.
TD 75 mazot pompası ayarıyla da ekonomik devirle çalışır ama gür yerde biraz tatsız kalıyor.
Yakıt olarak geçen yıl mazot burada 6.40 civarı iken balya başı ortalama 50 kuruş filan yakıyordu. Bazen denk geliyorum bir depo ile yok 2000 balya yaptım yok 3000 balya yaptım acaba sorun bizde mi diyorum kendi kendime.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Bahsettiğiniz gibi seri geliyor olabilir. Geçen yıl TD 100 ile yanyana geldik onda Sönmezler vardı yabalar bizimki kadar hızlı çalışmıyordu. Ayrıca diğer makineleri bilmem benim makine kağıt uzerindeki verilere göre dakikada 90 strok devir hızı yani vuruş yapıyordu.

Yakıt olarak geçen yıl mazot burada 6.40 civarı iken balya başı ortalama 50 kuruş filan yakıyordu. Bazen denk geliyorum bir depo ile yok 2000 balya yaptım yok 3000 balya yaptım acaba sorun bizde mi diyorum kendi kendime.
Çiğ düşmeyen bölgede 3 şoför , 24 saatte 5000 balye yaptık , saman bağlama da 23-25 kg ortalama, 50 gr / balye altına düşecek traktör görmedik.Arazi toplu ve balye verimi 20 balye/dekar üzeri olursa 130 lt yakıtla 2500 balye yapılabilir , operatör farkı da olur, 2000 balye ile de tarladan çıkılabilir.

Aleyküm selam,
Td65d 2015