• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

750 special

Katılım
25.05.2020
Mesajlar
33
Konum
Manisa KULA KÖREZ

İlk sahibi olduğumuz special, 74 ten 2016 ya kadar tek rektifiye ile geldi. 4.6 litre ve ruhsatta 82 bg di. Tractordata sitesinde 80 yazıyor. 3 takviye 4 seri ileri, 2 geri vitesi vardır. Sallı olması sebebiyle (ön ağırlık gerektirmeksizin) kolay kolay kafa kaldırmaz. Uzun olması manevra kaybı yaratsa da çekişine faydalıydı. Ara işler için uygun değildir. Bizimki sıralı hiçbir şeye sığmıyordu. Ayçiçeği, mısır gibi ya da yonca biçersin tekerlek turda üzerinden geçmek zorundaydı. Cer dişlileri serçe parmak kalınlığındaydı. Bir keresinde bilya dağıtmıştı. Bilyaları iş makinası bilyası gibiydi. Cerin içine dağılan bilyaları un ufak etmişti. Cerde hiç bozulma olmamıştı. Frenlerinde enteresan bir ses vardı. Ben hep acaba havalı mı frenleri diye düşünürdüm (sadece sesinden dolayı yoksa biliyordum komprasör olmadığını :). 2015 te 41. senesinde balataları bitirince (aslında bitirmemiş ama açılınca değiştirelim dedik) gördüm fren sistemini. Kara şanzıman devrini almazsa cartlayarak geçer vitese. Ağır devirlidir. Düzde herkes geçerdi ama rampada bayılmazdı. Parça bir şekilde bulunuyordu. Usta emekliye ayrılınca kendisini de ayırdık yavaş yavaş (hatalı tamirat daha büyük yaralara sebep oluyordu). Dozer gibiydi. Kepçe de takıldı balya da yaptı 3-16 pulluk çekti hep. Evet çok hor kullanıldı aslında. Çekeceksin, çıkacaksın diye diye heryere vurduk. Şimdi bizdeki 42 sene önce bayiden evin önüne gelmiş tek sahibi olmamıza rağmen yıprandı, yoruldu. Şu an satılanlarda çok büyük ihtimalle böyle makinalar. Yani alınca güvenilir bir ustaya revize şart.
Baýağı efsane imiş siz nerelisiniz ve yerine ne aldınız
 
Katılım
19.08.2015
Mesajlar
3,358
Konum
Kayseri/Pınarbaşı
Yakın köyde vardı bizim köyden icar yer sürerlerdi 87 model 285 ve 750 Fiat ikiside 4/11 takardı bir birine fark atmadan gezerlerdi sonra çok oldu satıldı 285 110 case ötekide turuncu üniversal ile takas etti. Çoğu traktörde usta bulmak zor eskiler yaşlanıp bırakıyor yeniler hep servis açıyor arkadaşların yazdığı gibi ustan varsa al ama bildiğin traktörse tabi.
 


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt