ARKADAŞLAR DÜVELERİN TOHUMLAMA ZAMANI Ne ZAMAN OLMALI

Arkadaşlar ben düvelerimi genelde 15, aylıkken tohumlama yapıyorum bana göre hayvanlar en fazla bu ayda KIZKINLIK GÖSTERİYOR bu aydarlardan itibaren fazla KIZKINLIK GÖSTERMİYOR kız-*sw duyduğuma göre 15, inci aydan sonra hayvanlarda yağlanma olurmuş siz bu konuda ne düşünü yorsunuz sizce 15 ay uygunmu :S

Ynt: ARKADAŞLAR DÜVELERİN TOHUMLAMA ZAMANI Ne ZAMAN OLMALI

Hasan ERKESİKBAŞ link=topic=51990.msg530141#msg530141 date=1328610325' Alıntı:
Arkadaşlar ben düvelerimi genelde 15, aylıkken tohumlama yapıyorum bana göre hayvanlar en fazla bu ayda KIZKINLIK GÖSTERİYOR bu aydarlardan itibaren fazla KIZKINLIK GÖSTERMİYOR kız-*sw duyduğuma göre 15, inci aydan sonra hayvanlarda yağlanma olurmuş siz bu konuda ne düşünü yorsunuz sizce 15 ay uygunmu :S
arkada$ım tohumlama zamanı hayvanın ırkına boyuna posuna agırlıgına durumuna göre deği$ir .. üretim çiftliklerinde 18 20 ay arası tohumluyorlar hayvanlar iri yapılı duruma geldiğinde bazı yerlerde hayvanlar 12 13 aylıkken durumları uygun oluyo kilo boy en o zaman tohumluyorlar .. 15 aylıkken tohumlanacak diye ayet yok .. hayvanın durumuna göre 15 olur 18 olur 14 olur o senin gözünde hayvanın durumuyla ilgili ..

veterinerler ve hayvancılık mecmualarında genelde 15 aylık tavsiye ediliyor. Fakat bu tavsiyeler çok profesyonelce yapılan hayvancılık için diye düşünüyorum. 17 18 daha iyi oluyor. boyu posu açısından. kendi tecrübelerimden düveleri kesinlikle çok şişmanlatmamak gerekiyor, buzağılıktan itibaren. memelerinin süt kanalları daralıyor ve sağımı zorlaşıyor.

Arkadaslar duvelerin tohumlama zamani ne zaman olmali

iyi beslenmis simentali 15 aylik tohumlatabilirsin cunku simental cabuk buyur ve yaglanir yanliz holstyn 15 aylikgen tohumlatilmaz diye dusunuyorum en az 18 ayliktan sonra tohumlat holstyn irkini. Hayvanlar iri yapili olsun ki hem dogumlari hem sut verimleri iyi olsun .

Aslında işin aslı bunlara daha çok ay olarak değil de canlı ağırlık olarak bakılıyor ama tabi mesela biz bakıyor muyuz bakmıyoruz 15 aydan sonra ilk kızgınlıkta tohumlatıyoruz :)

Arkadaşlar resmiyette iş değişti ham düveler için yaşı 420 günü doldurdumu desteklemeden yararlanabiliyorsunuz yani 14 aylık düve resmi olarak tohumlana biliyor ama inek deteğinden yararlanmak için inek olan hayvanın 24 ayı doldurmuş olması lazım ben 450 gün dedimi tohumlatıyorum düveleri yaşı geçtikçe kızgınlğa gelme periyodu düşüyor gerçekten.

arkadaşlar öncelikle resmi olarak tohumlama yaşını (yani destekleme içinse) soruyorsanız bu 15 ay ama kullanım ve kullanışlılık yaşını soruyorsanız bu konuda yaş tayini etmek çok zor ama genel olarak bir düve normalde ulaşacağı ağırlığın %60 ına ulaşmışsa tohumlana bilir buda bakımla ve hayvanın geniyle alakalı bir durumdur yani hayvana iyi bakım ve besleme yaparak ağırlığa erken ulaştırırsanız erken tohumlanmasında bir sakınca yoktur.

• Beğen
Tepkiler: dernekkirili

Düvelerin tohumlanmasında desteklemeden faydalanmak için enaz 15 aylık olması lazım.Ama hayvanın gelişimine göre yapılması lazım illa 15. ayını doldurdu diye tohumlanması yanlış olur.Bence en uygun tohumlanma yaşı 18--20 aylık arası diye düşünüyorum. Böylelikle doğum ve sonrasına daha güçlü girer. ok-*-s

Ben de 15 ayını doldurduklarında tohumlatıyorum.Tohumlamada devlet desteği için düvenin tohumlanacağı yaş olarak 15 ay olan kriter geçtiğimiz yıl 14 aya indirildi. Yani artık 14 ayını doldurduktan sonra tohumlanan bir düve için de devlet desteği alınabiliyor. Düve gelişimini iyi tamamlamışsa 14 aylık olduğunda da tohumlanabilir. Bu aylarda düvelere fazla yem vermemek lazım, çünkü yağlanmadan dolayı boğaya gelme veya döl tutma problemleri olabiliyor. Birçoğu da bir kerede tutmadığından dolayı tutmaları 16 ayı bulup,bazen geçebiliyor zaten. :)

İklim ve sıcaklık faktörü hayvanların ergenlik özelliklerini etkilemektedir.
Sıcak bölgelerde ergenlik daha önce başlar.
Hollanda Friz Holstein için genelde 17-18 aylık yaştayken tohumlama tercih etmiştik.
Düve beslenmesinde mısır silajı rasyonda fazla kullanılırsa yumurtalık yağlanması sorunu olabiliyor.
Hayvanın gelişim durumuna göre 15-20 aylık süreçte tohumlanması uygundur.
10-12 aylık yaşta sağlıklı bir düve kızgınlık göstermeye başlar.
Suni tohumlamalarda tek seferde aşının tutmasında nadirde olsa tekrarlama gerekebiliyor.
Hayvan iri yapılıysa 16. ayda , biraz zayıfsa 18. ayda tohumlama ideal oluyor.