Arpa Ekimi (altıkat cins)

Bereketli olsun kolay gelsin tohum miktarınız az gibi geldi acaba kardeşlemesi çok yüksek bir cins mi yoksa genelde bu kg demi ekiyorsunuz biz arpayı 23-24 kg civarı ekeriz

Eywallah sağolun.
Mesela biz ekimi kuruya yaptik ve hemen ardında cok guzel bir yağış düştü. Tohum birazda tane olarak ufaktı,ayrica dün akşamki yağmurdan sonrada bölgemizde hava sıcaklığı 15 ila 20 derecelerde seyredeceği ihtimalini göz önünde bulundurursak tohum çıkışlarında sifir kayıp olur. Yani bu miktar yeterlidir.

Kolay gelsin. John deere mibzeri güzel çekiyor mu

2030 tadını vermez.
Çap/strok;106/127 1400 max tork, 1900 max güç noktası var.1000-1600 arası asılır.
5065 E
Çap/strok;106-110 1500 max tork,2400 max güç noktası var.1500-2400 devir arası yumuşak çekişlidir.Vites sayısı az gelir.Motor karakteristiği kökünden değişmiş.
Eski çamlar bardak oldu.

2030 tadını vermez.
Çap/strok;106/127 1400 max tork, 1900 max güç noktası var.1000-1600 arası asılır.
5065 E
Çap/strok;106-110 1500 max tork,2400 max güç noktası var.1500-2400 devir arası yumuşak çekişlidir.Vites sayısı az gelir.Motor karakteristiği kökünden değişmiş.
Eski çamlar bardak oldu.

Bizimki eski 9/3 şanzıman. 1800 devirde maks torku buluyor. Yani ağır devirli,güç noktasına geç ulaşıyor ve bayıldığı zaman toparlanması geç oluyor.

Ben genelikle 1600 devirde kullanıyorum.

Bizimki eski 9/3 şanzıman. 1800 devirde maks torku buluyor. Yani ağır devirli,güç noktasına geç ulaşıyor ve bayıldığı zaman toparlanması geç oluyor.
Ben genelikle 1600 devirde kullanıyorum.

65 hp 260 n.m. %20 tork yedeğiyle yumuşak çalışmalı motor karakteri var.Şanzımanda senchromench mili mevcut, vites geçişleri iyileştirilmiş, çekiş iyidir.
Geç toparlamasının nedeni motor rodaj yapılırken fazla sıkıştırılmasın, orta yükle alıştırma olsun hesabıyla yapılıyor.Ekzantrik milini değiştirip biraz daha performans alınıyor, fakat genel karakteristik değişmiyor,LDA biraz yükseltmek isteyebilir.Çekişten memnunsanız, yaptırmasanız da olur.
Eskiler ile yeniler arasında çok fark var.

Bir ara John Deere yi değiştirmeye niyetin vardı Cenap abi R serisi düşünüyordun yanlış hatırlamıyorsam

Valla değiştirmeyi hala düşünüyorum. Yalnız bunu değiştirirsem bu sefer bizim 40-50 donum bahçe var. Alacağım traktör kabinli ve boyutsal olarakta buyuk olacağı için bahçeye girmez. Ikinci traktörü alacak gücüm de henüz olmadığı için en iyisi biraz daha beklemek.

28 ekimde,kuruya ekilen arpalarımıza 29 ve 30 ekimde güzel bir yağış düştü. Bugün kontrole gittim. Orta boyda taş ve keseklerin kapladığı alanları ve biraz da olsa karıncaların kışlık olarak topladığınıda hesaba katarsak "100/2" gibi sıfıra yakın bir çıkış gözlemledim.

Ekim için dönüme 20 kg tohum kullanmıştık. Demek ki; Bitki tohumlarının ekimi için kg. hesabı değil,metrekareye düşecek tane hesabından ekim yapmak gerekiyormuş.

20171106_170546.jpg

20171106_170535.jpg

• Beğen
Tepkiler: anktrak
28 ekimde,kuruya ekilen arpalarımıza 29 ve 30 ekimde güzel bir yağış düştü. Bugün kontrole gittim. Orta boyda taş ve keseklerin kapladığı alanları ve biraz da olsa karıncaların kışlık olarak topladığınıda hesaba katarsak "100/2" gibi sıfıra yakın bir çıkış gözlemledim.

Ekim için dönüme 20 kg tohum kullanmıştık. Demek ki; Bitki tohumlarının ekimi için kg. hesabı değil,metrekareye düşecek tane hesabından ekim yapmak gerekiyormuş.

Ekli dosyayı görüntüle 21729

Ekli dosyayı görüntüle 21730

Diyarbakırda 30 kilo altına arpa ekmini bulamazsın mercimeği 18 20 kilo ederler bizde . Bereketli olsun.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Diyarbakırda 30 kilo altına arpa ekmini bulamazsın mercimeği 18 20 kilo ederler bizde . Bereketli olsun.

Teşekkür ederim.
Valla bizde altı sıralı için 20 ila 23 kilo arası yeterlidir. Diyarbakır'ın kışı serttir,tohum miktarı yüksek olabailir. Bizim burda kış mevsiminde -eksi derecenin altina düşmesi çok nadirdir. Genellikle +artı derecelerde olur.

• Beğen
Tepkiler: Arslanlar 5070