Arpada yaprak güprelemesi

Toprakta yeterli olsa bile bitki bünyesine geçememesi için yığınla sebeb var.Bu yüzden sap,yaprak analizini gelişmiş ülkeler tercih ediyor.
Makro düzeyde bir eksiklik varsa, topraktan uygulama yapmak gerekir. Ayrıca mikro elementler bile bazen çok eksik oluyor ve yapraktan uygulama ile noksanlık giderilemiyor.

Toprağımızın ph seviyesi ve organik madde düzeyi iyileştirildikten sonra herşey kendiliğinden yola girecektir.

Son olarak bir kez daha söyleme geregi duyuyorum. Türkiye şartlarında hububat bitkisine yapraktan gübreleme yapmayınız. Zira girdisi ve getirisi belli. Yapılan bu uygulamalar ile sadece fazladan para ve zaman harcanmış olacak.

Makro düzeyde bir eksiklik varsa, topraktan uygulama yapmak gerekir. Ayrıca mikro elementler bile bazen çok eksik oluyor ve yapraktan uygulama ile noksanlık giderilemiyor.

Toprağımızın ph seviyesi ve organik madde düzeyi iyileştirildikten sonra herşey kendiliğinden yola girecektir.

Son olarak bir kez daha söyleme geregi duyuyorum. Türkiye şartlarında hububat bitkisine yapraktan gübreleme yapmayınız. Zira girdisi ve getirisi belli. Yapılan bu uygulamalar ile sadece fazladan para ve zaman harcanmış olacak.
Size katıldığım söylenemez.Yapraktan atılan üre bitki bünyesine çok hızlı bir şekilde alınarak enerji harcanmadan proteine dönüşür.O anki eksik olan azot ihtiyacını karşılar.Yapraktan atılan mangan potasyumun bor ise kalsiyumun alınmasını sağlar.Bitki kalsiyum ve potasyumca zengin olursa hastalığa yakalanma riski büyük ölçüde azalır.Hastalık gelse bile çok etkilemez.Yapraktan atılan magnezyum klorofil içeriğini arttırmak daha fazla fotosentez haliyle daha güçlü verimli dayanıklı bitki demektir.Bunların maliyeti yok denecek kadar azdır.Sizin uygulama yapıp fayda görmemeniz buğdayda yaprak gübrelemesinin gereksiz olduğu anlamına gelmez.Fayda görüp görmediğinizi ise analiz edip istatistiki olarak incelemek gerekir.Resim bence olayı gayet güzel açıklıyor.
IMG_20191107_202834.jpg

Size katıldığım söylenemez.Yapraktan atılan üre bitki bünyesine çok hızlı bir şekilde alınarak enerji harcanmadan proteine dönüşür.O anki eksik olan azot ihtiyacını karşılar.Yapraktan atılan mangan potasyumun bor ise kalsiyumun alınmasını sağlar.Bitki kalsiyum ve potasyumca zengin olursa hastalığa yakalanma riski büyük ölçüde azalır.Hastalık gelse bile çok etkilemez.Yapraktan atılan magnezyum klorofil içeriğini arttırmak daha fazla fotosentez haliyle daha güçlü verimli dayanıklı bitki demektir.Bunların maliyeti yok denecek kadar azdır.Sizin uygulama yapıp fayda görmemeniz buğdayda yaprak gübrelemesinin gereksiz olduğu anlamına gelmez.Fayda görüp görmediğinizi ise analiz edip istatistiki olarak incelemek gerekir.Resim bence olayı gayet güzel açıklıyor.Ekli dosyayı görüntüle 42236
1. Yapraktan üre uygulayarak kaç kilo azotu bitkiye enjekte edebilirsinizki. Diyelim ki bir dekara 1000 gr üre uyguladınız. Bu uygulama ile bir dekara ancak 460 gr azot vermiş oluyorsunuz. Tabi bir de diğer elementleri de katarsak, bunları nasıl suda eritecegiz ve bu konsantrasyon nasil holderde karışacak, o ayrı konu.

2. Daha önceki tartışmalarda "arpa-bugday için potasyum işine hiç girmenize bile gerek yok" demiştiniz. Ama burda fikriniz değişmiş. Sebep ne olabilir? Ayrıca Türkiye toprakları potasyum ve kalsiyumca zengindir. Önemli olan onların alınımini arttırmaktır. Bunun yolu da toprağın ph'sı ve organik maddenin iyileşmesinden geçer.

3. Ben yaprak gübreleri faydasızdır ya da hiç kullanılmasın demiyorum ki. Günümüz Türkiye şartları altında maliyet ve fayda olarak birbirinden uzaktır diyorum. Çünkü bu uygulama ile ekinler çiğnenecek, yaprak gübresine para verilecek, mazot yakılacak ve en önemlisi de zaman harcanacak. Ben yaprak gübresiyle 50 kg fazla verim alırım diyen varsa, varsın bildiğini yapsın.

4. Bilindiği üzere bazı mikro elementlerin fazlalığı bitkide zehir etkisi yaratabiliyor. Kafamıza göre içerik düzenlemek doğru değildir. Biz sadece üstten azot veriyoruz ve azotun her sene noksan olduğunu biliyoruz. Ama diğer elementlerin ne seviyede olduğunu nerden bilelim. Türkiye'nin dağınık ve küçük parça arazileri ele alındığında, yaprak ve toprak analizleri de yapılacak gibi değil.

5. Bizim yapmamız gereken tek şey: tarım yaptığımız arazinin kapasitesine göre bir verim hedefi saptamak ve iklim parametreleri doğrultusunda gübreleme yapmak. Eğer biraz daha düşünürseniz bana hak vereceksiniz. Taban gübresi 125 lira, mazot 6.5 lira ve bunlara karşılık arpa hasat zamanı 1.15 lira.

Değerli forumdaşlar merhaba

Tokat bölgesi kısmen iç anadolu ikliminde bir geçit bölgesi. Bizim buralarda arpa tarımı çok yapılmadığı için tecrübeli değiliz. Bizim bu bölgeye uyacak yüksek verimli,mümkünse erkenci,yatmaya dayanıklı arpa tohumu önerileriniz neler olur? Tavsiye edeceğiniz tohumu Nereden temin edebiliriz ?Bu konudada bilgi verebilirmisiniz

2 sıralı mı ekilmeli yoksa 6 sıralı mı? Piyasaya satmak için ekilecek.Araziler sulu ve verimli

İlk uygulamayı kardeşlenme ortasında önceki(kardeşlenme başı-ortası arası) dönemde bitki sayısı az olduğu için düşük doz 50-60 gram 2.uygulamayıda tam kardeşlenme ortasında 60-75 gram yaparsanız güzel olur.2 defa uğraşmayım derseniz ot ilacıyla tek seferde 100 gram atılabilir.Ot ilacıyla 75 gram+ 1 hafta sonra ikinci 50-75 gram uygulamada güzel tercih edilebilir.Bence en uygun uygulama sırasıyla 1,3ve 2. uygulamalardır.Basfoliar kelp deniz yosunu ekstrakli güzel bir üründür.Kardeşlenme döneminde ot ilacı+combi+kelp+üre yapabilirsiniz.Deniz yosunları kardeşlenmeyi,kök gelişimini ve sürgün gelişimini çok güzel tetikler.
Bu başlıkta çok kaliteli olan mc extra ve maxicrop ürününü anlattım.İncelemenizi ve çevrenize ürünleri sormanızı tavsiye ederim.Piyasanın çok altına veriyorum.Dekara 80 gram atarsanız güzel sonuçlar alırsınız.
Mehmet bey,
Mart sonu Kokbogazi ilaçlaması (kardeşlenme ortssi)
Nisan 15 ot ilaçlaması(kardeşlenme sonu)
Nisan 25 1.pas (sapa kalkma)
Mayis 15 2.pas (başak çıkarma)
Bu dönemlerde 4 defa ilaçlama yapıyorum.
Buma göre yaprak gübrelerini hangi dönemlerde verirsek güzel sonuçlar alabiliriz.
Gübreleme olarak şubat başı 15kg süper inci
Sapa kalkma döneminde 20 kg nitropower uygulanacak. Tabana 18 kg dap kullanıldı.
Arpa cinsi Arcanda. Bugday Rumeli.

Mehmet bey,
Buma göre yaprak gübrelerini hangi dönemlerde verirsek güzel sonuçlar alabiliriz.
Sapa kalkma döneminde 20 kg nitropower uygulanacak. Tabana 18 kg dap kullanıldı.
Dekara 125 gram düşecek şekilde ürün tedarik edin. ilk 2 ilaçlamaya eşit şekilde(65-60 gram) bölün.Nitro power amonyum sülfattan ziyade üreye yakın bir formülasyon.Bu yüzden bence 20 kg amonyum sülfat daha uygun olur.Ayrıca ilk 2 ilaçlamaya 150 gram son iki ilaçlamaya ise 200 er gram/da üre ilave ederseniz guzel olur.

Mehmet bey,
Bence sapa kalkmada nitratlı gübre kullanın derim

• Beğen
Tepkiler: soner2222