B..k'u Harman Yapıp, Paraya Dönüştüren 1.600hp Motor....

Peki ülkemizde sadece büyükbaş hayvan gübresinden mi yapılıyor bu tesisler.Almanyadaki gibi mısır silajından yapan tesisler var mı ve bunu ülkemizde mısır silajıyla yapsak mantıklı mıdır sizce.

Tabiki de ekonomik değer bunda sorun yok ancak Almanyada ki tesislerde yaygın olarak mısır silajı kullanılıyor diye biliyorum.Sanırım fayda maliyet oranından dolayı olabilir.1 tondan kaç m3 gaz elde edebileceğimiz gibisinden.

Orada çiftlik yapılarak yetiştirilen Mısır Silajı bizim burada yetiştirilenden daha ucuza mâl olduğu için silaj kullanırlar.

1-Sulama yok yağmur bedawa...

2-Çiftçiler bilinçli bilimsel çalışıyorlar...

3-Tarım yapılan parçalar çok büyük bizim ölçeğimize göre...

4-Tarım arazileri büyük olduğu için işcilik, birim maliyetler bize göre daha uygun. 1000 dekarı 100 parça işlemek mi kolay we ucuz olur tek parçayı mı?

5-Traktör beygir gücü ortalaması çook ama çook yüksek...

Bütün bunlar girdilerin ucuzluğu werimli tarım yapılmasını sağlıyor.... Bizde silaj kullanmak mümkün değil bu nedenlerle...

Biyogaz tesisini; tesisi besleyecek kendine ait çiftliğin yoksa mantıklı bulmuyorum. MW başına 5 milyon euro az para değil. O paraya 4-5 katı güçte rüzgar santrali kurulabilir. Birde gübreye vs. para harcanacaksa akıllıca değil. Aksaray'da sütaş'ın böyle bir tesisi var. Gübre kendi çiftliğinden geliyor. Elektriği kendi yem ve süt fabrikası kullanıyor artanı devlete satıyor. Üstüne birde çıkan egzoz gazını yem fabrikasında yem ısıtmak için kullanıyorlar. Bu tesisler işte sütaş'ın yaptığı gibi olursa asıl tam işlevini gösterir. Mesela çiftliğin olacak, böyle tesisi kuracaksın, çıkan egzoz gazını da sera da kullanacaksın gibi.

Bu arada sütaş gübre yanında silaj yerine bozuk saman kullanıyor.

Biyogaz tesisinde şunu merak ediyorum.

Şimdi atıkların fermante olduğu tanklar ver ve gübre-su karışımı burda ortalama 30 günde beklediğinde metan gazı ortaya çıkmakta.

Peki bu tanka hergün hergün sürekli gübre takviyesi mi yapıyoruz yoksa bu gübrelerin hepsi tek seferde sulandırılıp bekletmeye geçiriliyor.

Merak ettiğim başka konu da her türlü biyokütleyi ve gübreyi aynı yerde sulandırıp biyogaz elde edebilir miyiz?

• Beğen
Tepkiler: entelmaganda
Biyogaz tesisinde şunu merak ediyorum.

Şimdi atıkların fermante olduğu tanklar ver ve gübre-su karışımı burda ortalama 30 günde beklediğinde metan gazı ortaya çıkmakta.

Peki bu tanka hergün hergün sürekli gübre takviyesi mi yapıyoruz yoksa bu gübrelerin hepsi tek seferde sulandırılıp bekletmeye geçiriliyor.

Merak ettiğim başka konu da her türlü biyokütleyi ve gübreyi aynı yerde sulandırıp biyogaz elde edebilir miyiz?

Ortalama olarak 45 gün bekler, sonrasında hergün reaktörlere kapasitesine göre 200-1000Ton arası (%11KuruMadde) hammadde girer, girdiği kadarı sistemden dışarı çıkartılır buna sürekli sistem diyoruz.

Kesikli sistemler ülkemizde kullanılmamaktadır. Pek rantabl bulmuyorum bende açıkcası. Çöp te mümkün sadece. Haywansal atıklarda uygun değildir.

Tabiki biyokütle we gübre aynı yerde mix olabilir. Sadece Rasyonu organize edip, beslemeyi daimi kılmak gerek. Hergün aynı miktarda aynı malzemeleri wermek gerekiyor.

Aynı sığırlardaki gibi...Sert geçişler yapılamıyor. Bakteriler kafayı yiyorlar sonra, istifa ediyorlar gaz çıkarmıyorlar:)

• Beğen
Tepkiler: Magna Carta
Beğenmeyen istifa eder de diyemezsin ki beyfendilere :)

Şimdi anladığım kadarıyla sürekli beslemeli sistemde ,tanka hammaddeyi koyduktan sonra 45 gün bekletiyoruz ve ondan sonra mı besleme yapıyoruz.

Ayrıca bu çıkan gazı ne kadar basınç altında depoluyoruz. Yüksek basınçta mı yoksa daha düşük basınçlarda mı depolanıyor biyogaz.

Eline sağlık sen ziyarettin bizde sayende bilgi edindik Konfüçyüs görürsem unuturum okursam hatırlarım yaparsam unutmam dediği gibi yapılmayacak sey değil yeterki iste benim projeler arasında var kolay gelsin sana

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
Beğenmeyen istifa eder de diyemezsin ki beyfendilere :)

Şimdi anladığım kadarıyla sürekli beslemeli sistemde ,tanka hammaddeyi koyduktan sonra 45 gün bekletiyoruz ve ondan sonra mı besleme yapıyoruz.

Ayrıca bu çıkan gazı ne kadar basınç altında depoluyoruz. Yüksek basınçta mı yoksa daha düşük basınçlarda mı depolanıyor biyogaz.

Şöyle ki 45 gün boyunca 5.000-10.000m3 tutan reaktörleri besleyerek dolduruyoruz. Sonrasında bu arada gaz çıkmaya dewam ediyor zaten... Dolumdan sonra her gün girdiği kadar çıkıyor sistemden. Bu işlemi hızlandırma metodları da war tabiki ama bu kadar hammaddeyi zaten belli bir sürede tedarik edebiliyorsun.

Biyogaz çok düşük basınç altında depolanabilmektedir...

Şöyle ki 45 gün boyunca 5.000-10.000m3 tutan reaktörleri besleyerek dolduruyoruz. Sonrasında bu arada gaz çıkmaya dewam ediyor zaten... Dolumdan sonra her gün girdiği kadar çıkıyor sistemden. Bu işlemi hızlandırma metodları da war tabiki ama bu kadar hammaddeyi zaten belli bir sürede tedarik edebiliyorsun.

Biyogaz çok düşük basınç altında depolanabilmektedir...
Peki var mı murat hocam hiç böyle bir tesis ülkede.l ? Ufak çaplı olarak

Peki bu biyogazla elektrik üretim tesisi şu anda en yüksek teşviği alan enerji üretim sistemi.Güneş enerjisiyle aynı oranda sanırım.İkisi de en yüksek desteği görüyor devlet tarafından.

Bu destekleri biyokütle ile elektrik üreten kojenetasyon tesisi olarak kurduğumuzda da alabiliyor muyuz?

Yani safkan sadece elektrik üreten tesisler mi destek alabiliyor yoksa hem elektrik enerjisi hem ısı enerjisi üreten bir tesiste bu devlet desteklerinden yararlanabiliyor mu?

Peki bu biyogazla elektrik üretim tesisi şu anda en yüksek teşviği alan enerji üretim sistemi.Güneş enerjisiyle aynı oranda sanırım.İkisi de en yüksek desteği görüyor devlet tarafından.

Bu destekleri biyokütle ile elektrik üreten kojenetasyon tesisi olarak kurduğumuzda da alabiliyor muyuz?

Yani safkan sadece elektrik üreten tesisler mi destek alabiliyor yoksa hem elektrik enerjisi hem ısı enerjisi üreten bir tesiste bu devlet desteklerinden yararlanabiliyor mu?

Aynı şekilde alınabiliyor bu açıdan bir sıkıntı yok Kojen olarak.

GES yılda tam rantabl olarak ışıma süresine bulunduğu yere göre en fazla 2500Saat çalışabilir. Güneş yok sistem çalışmaz...

BES santralleri baz yük santralidir. Yılda 8000Saat çalışırlar. Dolayısı ile GES ile kıyaslamak bence yanlıştır. Atık warsa BES daha mantıklıdır. Maliyeti ne olursa olsun...

Peki ya antibiyotik verdiğimiz ineklerin B...ları da etkilemez mi o zaman, o kadar hassaslar sa?

Alamanya da :) Sağımhane yıkama solüsyonları falan filan antibiyotikli sütler ayrı ayrı tanklarda depolanır we bu sisteme beslenmez. Elin oğlu her şeyi düşünür, bizim Türkler yapılanı küçümser...

Aynı şekilde alınabiliyor bu açıdan bir sıkıntı yok Kojen olarak.

GES yılda tam rantabl olarak ışıma süresine bulunduğu yere göre en fazla 2500Saat çalışabilir. Güneş yok sistem çalışmaz...

BES santralleri baz yük santralidir. Yılda 8000Saat çalışırlar. Dolayısı ile GES ile kıyaslamak bence yanlıştır. Atık warsa BES daha mantıklıdır. Maliyeti ne olursa olsun...
Benim demek istediğim güneş enerjisi ile biyogaz enerjisine ödenen destek aynı.Sanırım kw başına ikisine de en yüksek ve aynı fiyattan alım yapıyor devlet.

Ayrıca merak ettiğim başka bir konu daha var. Şimdi bu biyogaz tesislerinde üretilen gaz depolanabiliyor ve taşınabiliyor.Peki mesela biyogaz elektrik üretim tesisimize dışardan biyogaz taşıyabiliyor muyuz?

Mesela Bursa'da biyogaz tesisimiz var ve elektrik üretiyoruz.Kendi tesisimizde yeterince gaz elde edemiyoruz ama atıyorum Balıkesir'de,Çanakkale'de de gaz üretiyoruz ve bunları Bursa'da ki santralimizde elektriğe dönüştürüyoruz.

Böyle bir şey mümkün mü uygulamada bir sorun yaşatır mı ya da mevzuatta böyle bir şey var mı?