BAKAN EKER SÜT VE ZEYTİNYAĞI DESTEKLERİNİ AÇIKLADI...

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İzmir ' de düzenlenen ' Gıda ve Tarım Zirvesi ' nde süt, zeytinyağı ve organik tarımın prim desteğini açıkladı. Bakan Eker, Sütün litre başına 90 kuruş referans fiyatı, yarından itibaren litre başına 95 kuruşa çıkarılmıştır. Desteklerle birlikte üreticinin eline geçen fiyat, litre başına 1 lira 4 kuruş olacaktır. Zeytinyağı prim desteği 50 kuruştu, 70 kuruşa çıkarıyoruz. Organik tarımı destek primi, dekar başına 50 liraydı yüzde 40 artırarak 70 liraya çıkarıyoruz' dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İzmir Kaya Thermal Otel ' de düzenlenen Tarım ve Gıda Zirvesi ' nde süt, zeytinyağı ve organik tarımın prim desteğini açıkladı. Bakan Eker, 'Sütün litre başına 90 kuruş referans fiyatı, yarından itibaren litre başına 95 kuruşa çıkarılmıştır. Desteklerle birlikte üreticinin eline geçen fiyat, litre başına 1 lira 4 kuruş olacaktır. Zeytinyağı prim desteği 50 kuruştu, 70 kuruşa çıkarıyoruz. Organik tarımı destek primi, dekar başına 50 liraydı yüzde 40 artırarak 70 liraya çıkarıyoruz' dedi.
ÇİFTÇİYE HAZİRAN AYINDA TOPLAM 2 MİLYAR LİRA DESTEK VERECEĞİZ

Bakan Eker, 27- 28 Haziran ' da 1 milyonun üzerindeki çiftçiye toplam 2 milyar lira destekleme ödemesi yapılacağını belirterek şunları söyledi: 'Pamuk, yağlı tohumlar, fındık, çay, süt tozu, hayvancılık desteği, kırsal kalkınma gibi desteklerle bu ay içinde toplam 2 milyar 72 milyon lira ödeme yapacağız. Bu ay çiftçinin cebine nakdi para girecek. Mayıs ayı sonu itibariyle çiftçiye ödediğimiz para 4.5 milyar lira. 2 milyar da bu ay ödüyoruz toplam 6.5 milyar lira çiftçinin cebine giren nakdi karşılıksız hibe destek. Yıl sonuna kadar bu 9 milyar lira olacak. Geçen yıl ödediğimiz para, 7.6 milyar liraydı. Bu yıl 9 milyar olacak. Bunları çiftçimize daha kaliteli rekabetçi yüksek standartlara çıkması için veriyoruz.'
 

Benzer Konular