Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Açıklaması

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,288
Konum
Bilecik

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 'Hatay, Türkiye ' nin tarım ürünleri ihracatında çok önemli yere sahip bir ili, bu potansiyeli daha da arttırmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz' dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ' i ziyaret ederek, kentle ilgili bilgi alan Eker, yaptığı konuşmada, Hatay ' ın Doğu Akdeniz ' de sahip olduğu eşsiz bio çeşitlilikle büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Eker, Hatay ' ın balıkçılıktan, hayvancılığa, narenciyeden endüstri bitkilerine kadar önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

'Hububattan tutun diğer akla gelebilecek tıbbi bitkilere kadar çok geniş bir alanı kapsayan büyük bir potansiyel ve imkana sahip bir il. Türkiye ' nin tarım ürünleri ihracatında da çok önemli yere sahip bir il, bu potansiyeli daha da arttırmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Dolayısıyla biz de bakanlık olarak bu konunun geliştirilmesi, potansiyelin daha da iyi kullanılması ve kapasitesinin arttırılması için bir çaba içerisindeyiz. Burada gerek sulama imkanlarının arttırılması veya tarım alanlarının sulamaya açılması gerekse baraj inşaatı gibi hususlarda, bakanlık olarak biz de tüm gücümüzle çalışmaları destekliyoruz. Hatay ' ın bu alandaki işini kolaylaştırmak için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz, fedakarlık da yapıyoruz. Bu ziyaretin inşallah Hatay ilinin tarım sektörünün geliştirilmesi ve daha iyi bir noktaya taşınmasında önemli katkıları olur.'

Adalet Bakanı Ergin de, Hatay ' da şu ana kadar tarım alanında yapılan çalışmaların sonuçlarını değerlendirmek ve gelecek dönemi planlamak üzere bugün önemli çalışmalar yapılacağını bildirdi.

Bu toplantıların bölge için çok önemli sonuçları olacağına inandığını belirten Ergin, bu ziyaretlere gerekli destekleri veren Bakan Eker ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve diğer yetkililere teşekkür etti.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise Bakan Eker ' e 'Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı' hakkında kısa bilgi verdikten sonra, kendisine dünyanın en iyi sesini çıkardığı belirtilen 'Ney', stratejik plan kitapçığı ve Hatay ' ın yerel ürünlerinin bulunduğu bir hediye sepeti verdi. (AA)

Ekleme Tarihi
17.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt