Bakan Pakdemirli açıkladı: Karkas kesim fiyatı 2 lira artırıldı

Et ve Süt Kurumu’nun karkas kesim fiyatlarını 2 lira arttırdığını açıkladı. Pakdemirli, katıldığı bir televizyon programında karkas kesim fiyatlarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Besicilerin zararına üretim yaptığını kabul eden Pakdemirli, Et ve Süt Kurumu’nun piyasayı regüle etmek için Pazartesi’den itibaren karkas kesim fiyatlarını artıracağını açıkladı.

BESİCİ ZARARINA ÜRETİM YAPIYOR

Artan girdi maliyetlerine rağmen karkas kesim fiyatlarının artmaması besicinin zararına üretim yapmasına neden oluyor. Bir de buna pandemi ve yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı et tüketiminin düşmesi eklenince, besicinin durumu içinden çıkılmaz bir hal aldı. Bundan dolayı besiciler, ESK'nın devreye girerek kesim fiyatlarını artırmasını bekliyordu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, aylar sonra besicinin sesini duyarak ESK'nın karkas kesim fiyatlarını Pazartesi'den itibaren artıracağını duyurdu. Buna göre ithal menşeli hayvanların karkas kesim fiyatının 33 liradan 35 liraya, yerli menşeli hayvanların karkas kesim fiyatlarının ise 34 liradan 36 liraya çıkarılacağını ifade eden Pakdemirli, karkas kesim fiyatlarının artırılmasıyla besiciye destek olmak istediklerini söyledi.

TARIMDANHABER