Bakan Vahit Kirişci: "Şanlıurfa'daki yağış 4 kez tekrar olursa, yıllık yağış karşılanmış olacak"

📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, çeşitli bakanlıklar ile beraber Şanlıurfa Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde yapılan toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu.


"Dün sabah itibarıyla başlayan, Meteoroloji tarafından önceden uyarıları zamanında ve dozunda yapılan yağışların ardından maalesef can kayıplarımız oldu. Şanlıurfa'nın uzun yıllar yağış ortalaması 460 kilogram, mart ayı ortalaması 63 kilogramdır ama bunun tam iki katı bir yağış, 2 günde Şanlıurfa'mızın topraklarıyla buluşmuş durumda. Bu, şu anlama gelmektedir, şayet böyle bir yağış 4 kez tekrar edecek olursa, Şanlıurfa'mızın yıllık ortalama yağışı da bu şekilde karşılanmış olacaktır."

"Bu coğrafyada yetiştirilenler, gıda arz güvenliğimiz açısından da büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı buradaki çalışmaların süratle tamamlanması ve tarımsal üretimimize en az hasar verecek şekilde nihayete erdirilmesi, hepimizin arzusudur. Şu anda taşkın ve sel hadisesi devam ettiği için arkadaşlarımızın sahadaki çalışmalarının kesin neticesinden burada söz etmek çok doğru olmaz ama ilerleyen günlerde bunların kesinleşmiş hallerini inşallah kamuoyumuzla paylaşmış olacağız."

✔ "Ekiplerimiz, yağışların devam etmesi ve arazi koşullarının uygun olmaması nedeniyle, henüz tamamlanamayan çalışmalar neticelendirildiğinde inşallah süratle biz de burada vatandaşımızın zarar ve ziyanı konusunda atılması gereken adımlar konusunda yardımcı olacağız"
dedi.

Urfadaki sel vitrin.png
 

Benzer Konular