Bakan Vahit Kirişci: "Sözleşmeli üretimi zorunlu hale getireceğiz"

📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci katılmış olduğu "Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetleri" başlıklı etkinlikte çok tartışılan zorunlu icarlama ve zorunlu sözleşmeli ekim ile alakalı konuştu:

✅ "Kırsalda üretimle ilgili nüfusu tutmak için kadınlara yönelik sosyal güvenlik ile ilgili destek sağlayacağız. Bunların dışında başka ne tür çalışmalarımız var? Şu anda sözleşmeli üretim ülkede yok denilebilecek düzeyde. Şeker pancarı üreticisi ile şeker şirketleri arasındaki ilişki aslında sözleşmeli üretim oluyor. Ama biz istiyoruz ki arz ve talep arasında bir dalgalanma olmasın. Bunlar arasında seviyeli bir düzey sürekli korunsun. Burada herhangi bir şekilde ne arz açığı ne de arz fazlası olsun. Dolayısıyla sözleşmeli üretimi gerekirse stratejik ürünlerde zorunlu hale getireceğiz. Bu da bizim için çok önemli bir konu."

✅ "Veraset yoluyla veya kırsaldan kente göç nedeniyle üretim yapılmayan alanların üretime kazandırılması için çalışmalar yapacağız. Üreticilerimizin mülkiyet haklarına dokunmaksızın buradaki faaliyetlerin sürekliliğini sağlamak adına buraları kiralamak isteyen üreticilere kiralama ve elde edilen kira gelirini de mülk sahibinin hesabına transfer etme gibi bir uygulamayla bir karış toprağımızı boş bırakmayacağız" dedi.

t%c3%bcrkiyey%c3%bczy%c4%b1l%c4%b120232023.jpg

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Kırsalda sadece kadınlara yönelik değil gençlerede sosyal güvenlik çalışması yapın, sgk kapsamı dışında kalmasınlar teşvik sağlayın gerekirse primleri ödeyin, senelerce sürümcede kalmasın yapacaksanız hemen yapın başlayın bişekilde düzenleyin.

Ben kendim için hiçbişey istemiyorum sizden artık, sizden bişey istesek zaten yapamazsınız bunu anladık, üretici hiç yanınıza yaklaşamadı, ama artık şu koltukların hakkını verinde bişeyler yapın memlekete ve insanına insafa gelin , bizler ölüp gitmeden bir iş yaptığınızı görelim düzenlediğiniz bişeyler görelim yeter artık, kırsalda yaşayanlar gavur evladımı, kırsal bu memleketin parçası değilmi gavurun kırsalımı? Bizim diyebiliyorsanız ve kırsaldaki hayatı köklü düzenlemeler üretecekseniz koltuk mevki makam işgal edin.Kırsaldan sürekli üretim beklemek için kırsal hayatı iyileştirmek için bişeyler yapmalısınız, kırsal her memleketin köküdür kökü.

Velevki sanayileştiniz dünyaya hakim oldunuz, yinede kırsalınız bitikse bişey ifade etmez yarımsınız demektir, öyle başakları demet demet kürsüye koyar bakar bakar nutuk atarsınız. Başakları elinize alır gösterir işte mesel bu dersiniz, ama kırsal hayatı ve üretimi birlikte düzenleyecek vizyonunuz yoksa, bu meselede nutuk atmaya konuşmaya hakkınız yoktur, sonuç ise değişmeyen kırsal olur, sanki bu memleketin parçası değilmiş gibi kalan , ayrı bir dünya gibi kalan kırsal olur.

Şeker fabrikalarını satıp tüccarın iş adamlarının kucağına attılar çiftçiyi gelen ilki satılan tüm fabrikaları geri almalı tarıma destek çoğalmalı eskiden tarlasını işleleyenlerin tarlaları hazineye devretmişler istimlak edilmiş hakkı olanı vermişler hazine yerleri böyle çıkmış köyümüzdede var holdinkler tarıma giremesin tarlayı sadece çiftçi alsın her yer hobi bahçesi oşsu doktoru avukatı bu yerler tarımdan çıkıyor dünyanın hiçbir yerinde böyle liyakatsız işlem gören yer yoktur bulgarda fabrika yerini devlet verir dağın eteğindeki taşları düzler tarım alınana kimsenin gücü yetm3z girmeye çiftçiden vergi alınmaz ucuza mal olsun diye köy okullarıno kapayan mallar japonya 1 kız çocuğu eğitimden kalmasındiye tek çocuk için 150km tren yolluyor hattı kapatmadı bizdeki durumlara bakın inşaata aktarılan para köprü yol gibi ülkeyi yandaşa soydurmasalardı eski düzeni bozmalisaydılar hiçbir sıkıntı yoktu herşeyi biz biliriz havası ile içine ettilrr güzelim ülkenin Gap projesi vardı vs hepsini bıraktılar daha çok yazılacak var bu hükümet gitmeden bir dım atamayız gelenler tüm kurum müdürlerini yarhılayop rektör vali vs yerşerine liyakatlı adamlar getirilmeli

Bizim burada kimi çiftçiler verimsiz olduğu için kendi tarlalarını bile bazen ekmeyip boş bırakıyorlarken kiralamayla nasıl ektireceklerde bir karış toprak boş kalmayacak merak konusu.
O konuda şimdilik ses yok çünkü sözleşmeli tarım için gerekli kanunlar düzenlemeler çıkınca olacakları göreceğiz, dev global şirketler kendilerine yerel taşeronlar edinecekler, taşeronlar üretici şirketler kuracaklar ve bu tarımsal üretim yapan şirketler gelecek tarlanızı icarlayacak ekecek, bölylece tarımsal üretim global devlerin kontrolüne girecek, ilacı gübresi tohumuyla komple pazar ellerinde olacak, olayın özü bu ama şimdilik arka planda kendilerini göstermiyorlar, niyetleri nedir belli, insanı üzmek olmayabilir daha çok kendine çalışan sektör yaratmak bir toplum yaratmak dersek daha doğru olur , ama sonuç itibarı ile esas itibarı ile ülkenin tarımını yöneterek dünyayı yönetenlerin elinde bir kontrol mekanizması bir güç olmuş olacak, tabi yerel halkda işgücü olmuş olacak, ileriki aşamalar şimdi konuşulmuyor ayrı mesele.

O konuda şimdilik ses yok çünkü sözleşmeli tarım için gerekli kanunlar düzenlemeler çıkınca olacakları göreceğiz, dev global şirketler kendilerine yerel taşeronlar edinecekler, taşeronlar üretici şirketler kuracaklar ve bu tarımsal üretim yapan şirketler gelecek tarlanızı icarlayacak ekecek, bölylece tarımsal üretim global devlerin kontrolüne girecek, ilacı gübresi tohumuyla komple pazar ellerinde olacak, olayın özü bu ama şimdilik arka planda kendilerini göstermiyorlar, niyetleri nedir belli, insanı üzmek olmayabilir daha çok kendine çalışan sektör yaratmak bir toplum yaratmak dersek daha doğru olur , ama sonuç itibarı ile esas itibarı ile ülkenin tarımını yöneterek dünyayı yönetenlerin elinde bir kontrol mekanizması bir güç olmuş olacak, tabi yerel halkda işgücü olmuş olacak, ileriki aşamalar şimdi konuşulmuyor ayrı mesele.
Ziya tarım gibi 800bin dölüm topladılar daha niceleri var bu adamlar organik tarım gösterilerek destek alıyorlar tarla alımlarında daha ne aldıkları belli değil çiftçi fabrikalarda üç kruşa sürünsün halk aç ölsün omurlarındada değil

Şimdi kırsaldaki insanını düşünmeyen yönetimler, gün gelir global devlere çalışan taşeron şirketlere destek yağdırır, şu kadar adam çalıştırıyor diye vergi indirimi teşvik verir sgk primine destek çıkartır vs.. vs...

Bu işleri şu anda sanayide belirli kesimlere yapılan ayrıcalıklı durum gibi düşünün, bunuda hep danışmanlarıyla bakanlıklarda işleri ayarlayan adamları sayesinde yaparlar, halkı düşünen icraat yapan olmayınca gidişat hep böyle devam eder.

o zaman kazanamayan kırsal tarım köylüsü kazanan taşeron şirketlere arazisini kaptırır, zamanla yerel halk işgücü haline gelir. Böylece global devler ülke tarımını yönetir hale gelir, ilacını gübresini tohumunada destek çıkartır, say say bitmez ama şimdilik masraf ederek ne şirket kurar nede sermayesini riske eder, sadece gerekli şartların oluşması lazım, şartları sağlayan gerekli kanun düzenlemeyi çıkardıktan sonra bunları yapanları koltuktan indirir idareden uzaklaştırır, piramitsel örgütlerden başka bir adam oturtur koltuğa ikinci aşamayı uygulatır, taşeron şirketleri bahsettiğim şekilde destekler teşvik eder, aslında çok basit dünyanın çok yerinde yapılan işler ama yaşarsak görücez artık. İnşallah yaşamayız Allah yazdıysa bozsun.

Sayın bakan mümkünse sen hiçbir şey yapma yaptığın hersey çiftçinin aleyhine. Örnek destekleme aldın götürdün mazota gubreye bağladın onuda erken ödüyoruz dedin kasımda kredi olarak veriyorsun. Kardeşim çiftçi sadece mazot gubremi gideri başka biseye para harcamak isteyemez mi bu ne saçma sistem, hangi çiftçi buna ohhh iyiki böyle oldu der Allah aşkına bana birisi söylesin

Doğru tespit. Hiç bir şey akşamdan sabaha olmaz belli bir süreçte ilerler