Bal'ın tadı kaçtı

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

RTÜK, Balderesi, Balteknesi ve Osmanlı Bal Evi markalı ürünlerin sağlık için tehlikeli madde riski barındırdığı gerekçesiyle radyo-televizyon reklamlarını yasakladı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tespitleri üzerine, bazı bal markalarının görsel işitsel medya kuruluşlarındaki reklamlarını durdurdu. RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce yürütülen denetim ve kontroller sonucunda medya organları vasıtasıyla satışı yapılan, ”Balderesi, Bal Teknesi ve Osmanlı Bal Evi” markalı ürünlerin sağlık için tehlikeli madde riski barındırdığı konusunda önemli şüpheli durumlar ve deliller tespit edildiği belirtildi.

Yasalara aykırı

Açıklamada, şunlar kaydedildi, ”Bu kapsamda, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 21’inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde yer alan, ’Gıda, Bakanlıkça belirlenen şartlara uygun olsa bile, gıdanın güvenilir olmadığına dair yeterli şüphe veya sebebin oluşması durumunda, Bakanlık söz konusu gıdanın piyasaya arzını kısıtlayabilir veya piyasaya arz edilen gıdayı toplatabilir’ hükmü gereği yukarıda ismi verilen markaların ürünlerinin şüpheyi oluşturan durumlar ortadan kalkana kadar piyasaya arzının durdurulmasına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca karar verilmiş olup, ’Balderesi, Bal Teknesi ve Osmanlı Bal Evi’ markalı ürünlerin görsel ve işitsel medya ortamında tanıtım ve reklamlarının durdurulması için işlemlerin başlatılması talep edilmektedir.

Bu itibarla yukarıda ismi verilen markaların ürünlerinin tanıtım ve reklamlarının yapılması halinde ilgili medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar hakkında 6112 sayılı Kanun çerçevesinde işlem tesis edilecektir.”

Arı yetiştiricileri yasaklara destek verdi

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, tüketiciyi aldatmaya yönelik yapılan reklamlara karşı olduklarını ifade ederek, Reklam Kurulu’nun ceza kararına destek verdi. Reklam Kurulu’nun, reklamlarında ”organik bal”, ”kalite ödüllü bal”, ”birçok hastalığa iyi gelen bal” gibi ifadeler kullanan 2 bal firmasına verdiği para cezasını değerlendiren Yılmaz, tüketiciyi yanıltan, haksız rekabete yol açan reklamlara arıcıların da karşı olduğunu söyledi.

Yılmaz, ”Bal reklamının yapılması yetiştiriciler için iyi oluyor. Bal tüketimi artıyor. Fakat bu reklamların abartılı ve haksız rekabete neden olmaması gerekir. Bu doğru bir şey değil. Bal konusunda tüketiciyi aldatan reklamlara biz de karşıyız. Reklam Kurulu gereğini yaptı” dedi.Yılmaz, 56 bin kayıtlı üye ile Türkiye’nin Çin’den sonra dünyanın 2. büyük arıcı ülkesi olduğunu belirtti
 
Katılım
24.12.2007
Mesajlar
4,163
Konum
Kırklareli
Ynt: Bal'ın tadı kaçtı

bal konusu önemli. önüne gelen saf bal , bilmem ne balı reklamı yapıyor. ancak tüketici yediği balın aslında ne oldugunu ayırt etmekte güçlük çekiyor. bal firmaları daha sıkı denetlenmeli ve tüketici bilgilendirilmeli.
 

nh

Katılım
06.07.2008
Mesajlar
8,939
Konum
Çanakkale
Ynt: Bal'ın tadı kaçtı

Ayakta alkışlarım :D gına gelmişti gerçekten Bravo rtürk :D
 
Katılım
07.01.2011
Mesajlar
3,450
Konum
Tekirdağ
Ynt: Bal'ın tadı kaçtı

Hangi bölgenin balı olursa olsun besin değerleri bakımından hepsi birbirleriyle eşit değerlerdedir. Sadece bulundukları bölgedeki ballı bitkilerdeki farklılıklardan dolayı renklerinde ve kokularında farklılık görülebilir. En iyi bal,tanıdığınız bir üreticiden aldığınız baldır. :)
 
Katılım
06.12.2007
Mesajlar
13,525
Konum
Ankara
Ynt: Bal'ın tadı kaçtı

Beyazın yaptıklarını ben de görmüştüm çok güzeldi ;D ;D Paraya gerek yok siz bize şeker verin biz size bal diyodu bi tanesinde ;D ;D
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt