BÖYLE BİR ERKUNT DAHA ÖNCE GÖRDÜNÜZ MÜ ?

Ynt: BÖYLE BİR ERKUNT DAHA ÖNCE GÖRDÜNÜZ MÜ ?

BurakAtik link=topic=71321.msg822336#msg822336 date=1388954516' Alıntı:
1000 tl ye takılıyo bildiğim kadarıyla ben taktırmadm daha bu fotodaki servisin kendi traktörü zaten kendi traktörüne taktı denemek amaclı 1 yldır duruyo üzerinde deneme aşamasında :D

tek sorun traktörü kamyonete yükleyip torosları aşabilmek galiba. birde adreste montaj yapabilseler.çok güzel olurdu. ben bu adamları yarın ararım bilgi alırım.ok yaydan çıktı bir kere.

kubilay07 link=topic=71321.msg822339#msg822339 date=1388954679' Alıntı:
yusuf abi sanırım patlama riski olmadığından sıkıştırma prensibi ile çalışan motorlarda yani dizel motorlarında cng kullanılıyor...ülkemiz bu açıdan tam köprü konumunda umarım bu değerlendirilir ve sokaklarda lpg logolu tekerlerkli bomba araçlar yeri,ne cng gibi daha güvenli araçlar görürüz :)

lpg mi :S bu işte bir iş var :) eğer lpg ise biraz tehlikeli sistem sen antalyanın neresindensin hemşerim? ve bu sistemi hangi firma yaptı? bi dolaşsam olur aslında...
firma değil kardeşim sen dolan gel bir gün antalya döşemealtındanım çık gel erkunt servisi kendi takıyo burda :D

üsame link=topic=71321.msg822342#msg822342 date=1388954731' Alıntı:
Hepsi güzel de, 154 lt depo bide Lpg tankını doldur ..... Vay baboooooo ben başım alıp dağlara gidem... :)
kardeşim sen 154 lt mazotla ne kadar iş yapıyosun onun 2-3 katı iş yapıcaksın bu sistemle çok az mazot harcıyo çünkü :)

BurakAtik link=topic=71321.msg822336#msg822336 date=1388954516' Alıntı:
1000 tl ye takılıyo bildiğim kadarıyla ben taktırmadm daha bu fotodaki servisin kendi traktörü zaten kendi traktörüne taktı denemek amaclı 1 yldır duruyo üzerinde deneme aşamasında :D

ne yani senin olmayan kullanmadığın traktörü-sistemi-düzeneği benim diye bize mi çaktın :S...paylaşım ne kadar yararlı olsada...

BurakAtik link=topic=71321.msg822343#msg822343 date=1388954795' Alıntı:
firma değil kardeşim sen dolan gel bir gün antalya döşemealtındanım çık gel erkunt servisi kendi takıyo burda :D

erkunt servisimi? vay bee..:) erkunt traktör hem bayileri hemde servisleri olarak çığır açmaya devam ediyor ;D ;D

TT 55 link=topic=71321.msg822341#msg822341 date=1388954718' Alıntı:
tek sorun traktörü kamyonete yükleyip torosları aşabilmek galiba. birde adreste montaj yapabilseler.çok güzel olurdu. ben bu adamları yarın ararım bilgi alırım.ok yaydan çıktı bir kere.
torosları aştınmı yanımızdasın hemen :D adreste montaj işi şuanlık yaş

ÇeLişki_37, YALNIZTÜRK_TR, BurakAtik, YUSUFTUYLUOGLU, memduh44, körsaban, phantomerkunt, anayurtlu 3105d, berat.yzn, alper4u ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

takipteyiz )))

BurakAtik link=topic=71321.msg822344#msg822344 date=1388954894' Alıntı:
kardeşim sen 154 lt mazotla ne kadar iş yapıyosun onun 2-3 katı iş yapıcaksın bu sistemle çok az mazot harcıyo çünkü :)
Anladım sistemi karalamak istemedim hatta çok güzel. Ben ikisini fullediğimi düşündüm bir an bundan dolayı bunalıma girdim bir an ;)

kubilay07 link=topic=71321.msg822345#msg822345 date=1388954905' Alıntı:
ne yani senin olmayan kullanmadığın traktörü-sistemi-düzeneği benim diye bize mi çaktın :S...paylaşım ne kadar yararlı olsada...

erkunt servisimi? vay bee..:) erkunt traktör hem bayileri hemde servisleri olarak çığır açmaya devam ediyor ;D ;D
benm ağzımdan bnm diye bişey çıkmadıki ama bnm sayılır traktör şuan telefon etsem evin önüne gelir :) evet erkunt servisi çık gel bir gün buraya gösterelim sana lpg sistemini :D

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=71321.msg822349#msg822349 date=1388955100' Alıntı:
E abisi madem boyle böyle bir konu açtın.
Ya tam bilgilendirme yap..
Yada hiç ucunu güstermeseydin keşke ömrü uzun..
nasıl bir bilgi istiyosun abi sen hemen açıklayalım sana :) yetişemiyorum valla cevaplara hiç açmasak olacakmış konuyu :D

Benzinli araçlarda görmeye alışık olunan gazlı sistemler dizellere de uygulanmaya başladı. Antalya’da bir firma araçlara sıkıştırılmış doğalgazla (CNG) çalışan sistem monte etmeye başladı. İtalya’dan ithal edilen CNG sisteminin yakıttan yüzde 25 tasarruf sağladığı, aracın performansını ise yüzde 20 artırdığı belirtiliyor.

Dizel Araçlara Gaz (Tüp)
Dizel Araçlara Gaz (Tüp)

Pahalı akaryakıt karşısında LPG daha ucuz olması sebebiyle tercih ediliyor. Ancak bu imkandan dizel araçlar yakın zamana kadar faydalanamıyordu. Antalya’dan bir firma bu duruma çare geliştirdi. Biem Alternatif Yakıt Sistemleri adlı şirket İtalya’dan ithal ettiği CNG dönüşüm sistemlerini dizel araçlara monte etmeye başladı.

Yarısı dizel yakıt, geri kalanı CNG ile çalışan araçlardan ilkinin Antalya’da, diğerinin ise Bursa’da olduğunu anlatan Biem Satış Müdürü Fehmi Küçükler, dönüştürülmüş araçlarda yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlandığını, yüzde 20 de performans artışı yakalandığını söyledi. Sistemin, İtalya’da üç yıldır kullanıldığını anlatan Küçükler, “Bugüne kadar uygulanmamasının sebebi Türkiye’de CNG istasyon ağının olmamasıydı. Artık bu gerçekleşiyor.” dedi
Küçükler, Antalya, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Sakarya, Bolu, Ankara, Kayseri, Van, Konya illerinde dolum istasyonları bulunduğunu ve sayının arttığını söyledi. Fiyat, binek araçlarda 3 -4 bin lira arasında, büyük ticari araçlarda ise 9 bin lirayı buluyor. Bu sistemin büyük ticari araç sahipleri için daha avantajlı olduğunu kaydeden Küçükler, “Günde 200 kilometre yol yapan bir araçta yaklaşık 40 TL tasarruf sağlıyor. Bu da aylık bin 200 TL tasarruf anlamına geliyor. Sistem 8 ayda kendini amorti ediyor.” diye konuştu. Küçükler, kilometrede 47 kuruş yakan bir aracın tüketiminin dönüşümden sonra 34 kuruşa gerilediğini belirtti.

CNG kurulan araçlara 90 litre büyüklüğünde (20 metreküp) 10 milimetre çelikten üretilmiş tank takılıyor. Bir tank dolusu CNG ile 329 kilometre yol kat ediliyor. Sayısı üçe kadar artırılabilen tanklarla bin kilometre civarında gitmek mümkün. Maliyeti artıran etkenin ithal tanklar olduğunu kaydeden Küçükler, ürünlerinin en temiz fosil yakıt olan doğalgaz kullanması sebebiyle çevre dostu olduğunu da vurguladı

yukardaki haberde montaj ücreti biraz daha pahalı görünüyor.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=71321.msg822349#msg822349 date=1388955100' Alıntı:
E abisi madem boyle böyle bir konu açtın.
Ya tam bilgilendirme yap..
Yada hiç ucunu güstermeseydin keşke ömrü uzun..

yusuf abiye katılıyorum... alk-*s ok-*-s

BurakAtik link=topic=71321.msg822350#msg822350 date=1388955125' Alıntı:
benm ağzımdan bnm diye bişey çıkmadıki ama bnm sayılır traktör şuan telefon etsem evin önüne gelir :) evet erkunt servisi çık gel bir gün buraya gösterelim sana lpg sistemini :D

ortamı germek istemem ama senin kullandığın likit gaz senin olmayan traktörde nasıl oluyor...
kardeşim bnm kullanıdığım cng değil lpg sende antalyalısın galiba çık gel buraya birgün göstereyim deneme yapalım beğenirsen takarı hmen traktörüne :D

bu arada eminim forumda bizim olmayan ama bi telefonla kapıya gelecek birçok traktör vardır..

benim kızdığım nokta şu konuyu açıyorsun ama bilgilendirme yapmıyorsun......
ve burada senden yaşça çok büyük olan abilerine biraz lakayıt konuşuyorsun...

TT 55 link=topic=71321.msg822355#msg822355 date=1388955346' Alıntı:
Benzinli araçlarda görmeye alışık olunan gazlı sistemler dizellere de uygulanmaya başladı. Antalya’da bir firma araçlara sıkıştırılmış doğalgazla (CNG) çalışan sistem monte etmeye başladı. İtalya’dan ithal edilen CNG sisteminin yakıttan yüzde 25 tasarruf sağladığı, aracın performansını ise yüzde 20 artırdığı belirtiliyor.

Dizel Araçlara Gaz (Tüp)
Dizel Araçlara Gaz (Tüp)

Pahalı akaryakıt karşısında LPG daha ucuz olması sebebiyle tercih ediliyor. Ancak bu imkandan dizel araçlar yakın zamana kadar faydalanamıyordu. Antalya’dan bir firma bu duruma çare geliştirdi. Biem Alternatif Yakıt Sistemleri adlı şirket İtalya’dan ithal ettiği CNG dönüşüm sistemlerini dizel araçlara monte etmeye başladı.

Yarısı dizel yakıt, geri kalanı CNG ile çalışan araçlardan ilkinin Antalya’da, diğerinin ise Bursa’da olduğunu anlatan Biem Satış Müdürü Fehmi Küçükler, dönüştürülmüş araçlarda yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlandığını, yüzde 20 de performans artışı yakalandığını söyledi. Sistemin, İtalya’da üç yıldır kullanıldığını anlatan Küçükler, “Bugüne kadar uygulanmamasının sebebi Türkiye’de CNG istasyon ağının olmamasıydı. Artık bu gerçekleşiyor.” dedi
Küçükler, Antalya, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Sakarya, Bolu, Ankara, Kayseri, Van, Konya illerinde dolum istasyonları bulunduğunu ve sayının arttığını söyledi. Fiyat, binek araçlarda 3 -4 bin lira arasında, büyük ticari araçlarda ise 9 bin lirayı buluyor. Bu sistemin büyük ticari araç sahipleri için daha avantajlı olduğunu kaydeden Küçükler, “Günde 200 kilometre yol yapan bir araçta yaklaşık 40 TL tasarruf sağlıyor. Bu da aylık bin 200 TL tasarruf anlamına geliyor. Sistem 8 ayda kendini amorti ediyor.” diye konuştu. Küçükler, kilometrede 47 kuruş yakan bir aracın tüketiminin dönüşümden sonra 34 kuruşa gerilediğini belirtti.

CNG kurulan araçlara 90 litre büyüklüğünde (20 metreküp) 10 milimetre çelikten üretilmiş tank takılıyor. Bir tank dolusu CNG ile 329 kilometre yol kat ediliyor. Sayısı üçe kadar artırılabilen tanklarla bin kilometre civarında gitmek mümkün. Maliyeti artıran etkenin ithal tanklar olduğunu kaydeden Küçükler, ürünlerinin en temiz fosil yakıt olan doğalgaz kullanması sebebiyle çevre dostu olduğunu da vurguladı

yukardaki haberde montaj ücreti biraz daha pahalı görünüyor.

aynen abi daha pahalı gibi duruyor...

kubilay07 link=topic=71321.msg822357#msg822357 date=1388955405' Alıntı:
yusuf abiye katılıyorum... alk-*s ok-*-s

ortamı germek istemem ama senin kullandığın likit gaz senin olmayan traktörde nasıl oluyor...
bu arada eminim forumda bizim olmayan ama bi telefonla kapıya gelecek birçok traktör vardır..

benim kızdığım nokta şu konuyu açıyorsun ama bilgilendirme yapmıyorsun......
ve burada senden yaşça çok büyük olan abilerine biraz lakayıt konuşuyorsun...

aynen abi daha pahalı gibi duruyor...
kardeşim traktör erkunt servisinin kendi traktörü denemk amaclı kendi traktörüne taktı bendede erkunt var daha takmadık bnm kine o yüzden fotosunu çekip foruma atmk istedim gel sen buraya göznle gör sistemi daha nasıl bi bilgilendirme yapayımki sistemin nasıl çalıştığını söyliyeyemem ki meslek sırrı neden bişey var :)

anayurtlu 3105d link=topic=71321.msg822358#msg822358 date=1388955569' Alıntı:
Ön ağırlıklardan belli arkaya büyük malzeme takıldıgı :)

;D ;D volkan haşmetinkilerden fazlamı le :S ? :D

BurakAtik link=topic=71321.msg822361#msg822361 date=1388955693' Alıntı:
kardeşim traktör erkunt servisinin kendi traktörü denemk amaclı kendi traktörüne taktı bendede erkunt var daha takmadık bnm kine o yüzden fotosunu çekip foruma atmk istedim gel sen buraya göznle gör sistemi daha nasıl bi bilgilendirme yapayımki sistemin nasıl çalıştığını söyliyeyemem ki meslek sırrı neden bişey var :)

dostum zaten sistemin nasıl çalıştığını bildiğini sanmıyorum zira meslek sırrını bilen usta sana onu söylemez...bana kalırsa sen burda şöyle sır böyle sır diye basıyorsun havayı..
ortamın gerilmesine gerek yok sen şu adresi-telefonu ver yusuf abiye gerekeni yapacaktır kendisi...

BurakAtik link=topic=71321.msg822361#msg822361 date=1388955693' Alıntı:

usta meslek sırrı denen şey vardır elbet ama traktörlerimizden de ekmek yiyoruz sonuçta resmi belge falan da yok bu iş nasıl olacak yani sonra sıfır motor dizdirmesin bize konu o riski nedir kullanım ömrü nedir çekiş yakıt nasıldır gibi yani, senin nasıl çalıştığını söylemene gerek yok biz az çok biliyoruz merak ettiğimiz randıman olayı. Ne takılıyor nere sökülüyor ne değişiyor bunları soruyoruz.