Buğday Üst gübreleme

Hocam deneme öyle 1 yıl birbiriyle alakası olmayan 2 araziye farklı uygulama yapmayla olmaz.Gerçek deneme aynı parsel üzerinde şahit parsel bırakılarak yapılır.Bunun dışında alacağınız bütün sonuçlar tesadüftür ve gerçeği yansıtmaz.
1..BENİM YAZIMDA KARDEŞLEME DÖNEMİNDE ÜSTTEN DAP VERDİM YAZIYOR.BAYRAK YAPRAK DÖNEMİNDE ÜSTTEN DAP VERDİM YAZMIYOR..SADECE FARKIN KAPANMASI BAYRAK YAPRAK DÖNEMİNDE BELLİ DİYOR KENDİNİ YAZIYOR...
2.AYRI PARSELLERDE DE DENEDİM DEMEDİM..YAZARKEN BİR KISMINA ÜSTTEN MAP BİR KISIMINA ÜSTTEN DAP DEDİM..YANİ AYNI TARLDAN BAHSETTİĞİMİ DİKKATLİ OKUYAN BİRİ ANLAR...
3.İLK YAZIMI DİKKATLİCE İYİ OKUYUN .

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Bu sene bazı kum yerlerde 18-46 ile ekmeme rağmen sapa kalkım zmaanında tarlada alan alan fosofr eksikliği gördüm.Sapları kırmızımsı bir renk almıştı.Bodur kalmışlardı.İnanmıyordum eskiden.yapraktan fosfor vermenin bir yararı olmaz diye düşünüyordum..Ben map atmadım fosfor oranı %30 olan gübretaşın 10-30-10 ve iz lementli gübresini attım gerçekten işe yaradı.Tarla zaten zayıf eskisinden gözle görülür şekilde daha iyi oldu.Bence 18-46 serpme verilmemeli.Kök bölgesine inmesi çok uzun zaman alır.Azot gibi hareketli olsa sıkıntı olmaz zaten.

• Beğen
Tepkiler: aenema
HOCAM MADEM TAM ANLAŞILMADI O ZAMAN DAHA AÇIK ANLATAYIM..BU YIL BUĞDAYI EKERKEN MİBZER HATASINDAN DOLAYI GÜBREYİ AYAR YAPAMADIK VELHASIL 10 DÖNÜM YERİ GÜBRESİZ EKMEK ZORUNDA KALDIK...HATIRLARSINIZ Kİ DAHA ÖNCE DE SİZİNDE DÜŞÜNCELERİNİZİ ANLATTIĞINIZ BAŞKA BİR BAŞLIKTA ÜSTTEN BUĞDAYA FOSFOR VERME YÖNTEMLERİNİ TARTIŞMIŞTIK...KİMİLERİNE GÖRE ÜSTTEN DAP YERİNE YAPRAKTAN MAP VERİLİR GİBİ DÜŞÜNCELER VARDI....BEN KARDEŞLEME BAŞLANGICINDA 7 DÖNÜM YERE ÜSTTEN FIR FIR İLE 15 KG DAP ATTIM..DİĞER 3 DÖNÜM YERE İSE YAPRAKTAN 2 DEFA 250 GRAM MAP VERDİM..ARDINDAN HER İKİSİNE DE KARDEŞLEME ORTASINDA ÇİNKO AMİNO ASİT KARIŞIMI YAPRAK GÜBRESİ UYGULADIM..HOCAM TABAN GÜBRELİ EKİLEN YERLERİ BU İKİ MAP VE DAP KULLANDIĞIM YERLER ARKADAN İZLEDİ.YANİ ONLARDAN GERİ KALDI..FAKAT DAP UYGULADIĞIM YERİN RENGİ HER YAĞMURDAN SONRA DAHA KOYULAŞMAYA KARDEŞLEMEYİ ARTIRMAYA BAŞLAMIŞTI.BİTKİ SAPA KALKARKEN DAP KULLANDIĞIM YER İLE TABAN GÜBRELİ EKTİĞİM YER ARASINDA FARK İYİCE AZALDI..AMA MAP KULLANDIĞIM YER OYLECE SARARDI BODUR KALDI KARDEŞLEME DE HİÇ YAPMADI..BU YIL ŞUBAT VE MARTTA BURAYA ÇOK FAZLA YAĞIŞ DA DÜŞTÜ..ŞİMDİ BAYRAK YAPRAK ZAMANI GELDİ VE TABAN GÜBRELİ YER İLE ÜSTTEN DAP KULLANDIĞIM YER ARASINDA GÖZLE GÖRÜLÜR ÇOK DİKKATLİ BAKILINCA AZ BİR FARK KALMIŞTI. TABİ TÜM YERLERE 20 GK ÜRE VE 20 KG NİTRAT KULLANDIK ONLAR STANDART İŞLEMLER..ŞİMDİ BİR KAÇ GÜN ÖNCE DE TEKRAR İNCELEDİĞİMDE BİTKİ BAŞAĞA ÇIKARMAYA BAŞLAMIŞ VE TABAN GÜBRELİ EKİLEN YER İLE ÜSTTEN DAP VERDİĞİM YERİN ARASINDA GERÇEKTEN GÖZLE GÖRÜLÜR FARK KALMAMIŞ DESEM YERİDİR..ŞU AN EN BÜYÜK PİŞMANLIĞIM 3 DÖNÜM YER OLAN ÜSTTEN İKİ DEFA MAP UYGULADIĞIM ALAN....İNSAN BAKMAYA BİLE İÇİ ATMIYOR..BİTKİ RESMEN KURUMAK ÜZERE SAPSARI VE ÇALI GÖRÜNTÜSÜNDE....ŞİMDİ BEN ELİMLE UYGULAYIP DENEDİĞİM BİTKİME Mİ İNANAYIM YOKSA ÜSTTEN DAP ATMANIN FAYDASINI GÖRMEZDEN GELİP MAP İLE DAHA FAZLA YARAR SAĞLANIR DİYENLERE Mİ İNANALIM...SİZCE?
Konuyu hatırladım.Size dap tavsiye edende bendim zaten.

EVET HOCAM AYNEN OYLE..BEN SONRA ARADA KALDIM..BABAM DA GİT SEN DAP GETİR DAHA KARDEŞ ZAMANI YENİ GİRİYOR ÇOK YAĞMURLAR VAR BİTKİ ALIR DEYİNCE GİDİP 7 DÖNÜMÜNE 15 KG HESABINDAN DAP ALDIM ATTIM...FAKAT 20 KG DÜŞMÜŞ VE 3 DONUME YİNE YETMEDİ VE ORA DA OYLE KALSIN BAKALIM DEDİM VE ORAYA AYRICA 2 DEFA YAPRAKTAN MAP UYGULADIM .AMA BUĞDAY KESİNLİKLE ÜSTTEN DAP I ALIYOR.YAĞMUR YAĞDIKÇA ALMA HIZLANIYOR VE SONUNDA HEMEN HEMEN BİR FARK KALMIYOR...YAPRAKTAN MAP HİKAYE.....

İŞTE HOCAM ÜSTTEN DAP ATILAN BÖLGE SİZCE NERESİ
20200406_180709.jpg
20200406_180706.jpg

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker

Hocam üstten DAP atmanın hiçbir faydası YOK.Tarlanızda toprakta yeterli fosfor olduğu için belki bu yıllık kurtarmıştır.
Ben Ziraat Fakültesi öğrencisiyim dediğinizin malesef gerçeklik payı yok.
Sulu tarımla uğraşan bölgeler daha iyi bilir örneğin mısır tepe püskülü çıkarmadan 2-3 kg/da MAP yada Üre fosfat verilir.Veya pancara vejetatif gwlişme dönemi sonunda yine 2-3kg/da Map veya üre fosfat atılır.Sizin dediğiniz gibi olsa oh ne ala memleket millet 25 kiloluk map lara boşa 150 200 tl para veriyor o zaman.

• Beğen
Tepkiler: özgür ve aenema
Hocam üstten DAP atmanın hiçbir faydası YOK.Tarlanızda toprakta yeterli fosfor olduğu için belki bu yıllık kurtarmıştır.
Sulu tarımla uğraşan bölgeler daha iyi bilir örneğin mısır tepe püskülü çıkarmadan 2-3 kg/da MAP yada Üre fosfat verilir.Veya pancara vejetatif gwlişme dönemi sonunda yine 2-3kg/da Map veya üre fosfat atılır.Sizin dediğiniz gibi olsa oh ne ala memleket millet 25 kiloluk map lara boşa 150 200 tl para veriyor o zaman.

ARKADAŞIM UYGULAMADA BAZEN HERŞEY SENİN DEDİĞİN GİBİ OLMUYOR MALESEF. SENDE BUNU OKULUNU BİTİRİP SAHAYA İNİNCE TECRÜBE EDERSİN AMA ŞU AN ANLAMAN ZOR...İSTERSEN BİR KAÇ GÜN SONRA AYNI TARLADA YALNIZCA YAPRAKTAN MAP UYGULADIĞIM YERİN RESMİNİ DE ATARIM...

Dap üstten atıldığı zaman faydaliligi düşük olur.Granülden eriyen fosfor kök bölgesine gidinceye kadar kireçle çok kez temas edebileceği için banda vermiş etkili olmaz.Ama o günde söylediğim gibi hiç yoktan iyidir.

Dap üstten atıldığı zaman faydaliligi düşük olur.Granülden eriyen fosfor kök bölgesine gidinceye kadar kireçle çok kez temas edebileceği için banda vermiş etkili olmaz.Ama o günde söylediğim gibi hiç yoktan iyidir.
Hocam üzerine bol yağış düşünce gerçekten alımı epey etkili oluyor. Ama yapraktan map vermek ile arasinda dağlar kadar fark oluştu. Ben bu yil bunu bizzat kendim deneyerek tecrübe ettim...Ayrica hafta sonu da yalnizca yapraktan kullandigim yerlerin fotoğrafını atacam size de...Aradaki farki gormeniz lazim

ARKADAŞIM UYGULAMADA BAZEN HERŞEY SENİN DEDİĞİN GİBİ OLMUYOR MALESEF. SENDE BUNU OKULUNU BİTİRİP SAHAYA İNİNCE TECRÜBE EDERSİN AMA ŞU AN ANLAMAN ZOR...İSTERSEN BİR KAÇ GÜN SONRA AYNI TARLADA YALNIZCA YAPRAKTAN MAP UYGULADIĞIM YERİN RESMİNİ DE ATARIM...

Ben zaten arazideyim hatırı sayılacak miktarda işimiz var evelallah.
Uzatmanın anlamı yok ben ne biliyosam aktardım.

• Beğen
Tepkiler: özgür
Ben de denediğini uyguladığımi aktardım. Benim için tecrübe oldu..Olurda gubresiz ekilen bugday falan olursa üstten hemen en erken sekilde dap atmak en faydalisi....denedim gördüm. .o kadar.
Ben çeltikçiyim, belki 5 yıl ekim öncesi taban gübrelerini toprağa karıştırmadan attım, karıştırıp attığım yıllarda oldu, açıkçası arada pek fark göremedim, yinede vakit kısıtından karıştıramayınca hep aklımda kaldı forumdaki bilgili arkadaşlara danıştım, taban gübresi karuşmadanda toprağa fayda ediyor ama ne kadar önemli olan bu , bunuda bu işin ilmini bilen ziraat mühendisleri yorumlarsa , ilmi bir sonuca ulaşırsak gübreyi boşa atmamış oluruz, benim aklımca taban gübresi toprağa karışmalı , vakit imkan olursa tabiki, hayırlı akşamlar, sizden alıntı yaptım fakat genel olarak yazdım.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Hocam üzerine bol yağış düşünce gerçekten alımı epey etkili oluyor. Ama yapraktan map vermek ile arasinda dağlar kadar fark oluştu. Ben bu yil bunu bizzat kendim deneyerek tecrübe ettim...Ayrica hafta sonu da yalnizca yapraktan kullandigim yerlerin fotoğrafını atacam size de...Aradaki farki gormeniz lazim

hocam sadece yapraktan attığınız miktar 300-500 gram topraktan attığınız miktar 5-10 kg falan. Arasında illaki fark olacaktır. Mapı 3-5 kg topraktan verseydiniz çok yağış ile dapa göre daha da iyi bi sonuç alabilirdiniz. Yapraktan tamamen tüm ihtiyacı karşılamanız söz konusu olamaz. Ancak havaların soğuk ve topraktan fosfor alımının zor olduğu dönemlerde veya toprakta da eksiklik olduğu dönemlerde bitkinin erken dönemlerinde yapraktan da fosfor vermenin faydası olur.

Sizin topraklarınızın phı normaldir, kireç azdır, alüminyum vs gibi fosforu çok tutan elementler azdır o zaman üstten toprağa atılan fosfor yağışla daha fazla kök bölgesine ilerleyebilir. Normali Yılda 5 cmdir bunun Dap gibi bir fosfor kaynağında. Sizin çok yağışlı olmuştur toprak yapınız güzeldir 6 ayda 5 cm ilerler.

Bi de ılık havalarda bitki fosfor stresi çekmez toprakta normalde olan değerler bile yeterli gelebilir. Kardeşleme sonuna kadar fosfora daha çok ihtiyaç duyar sapa kalkana kadar ihtiyacının %70-80ini bünyesine alır zaten. İhtiyaç oldukça kökte depoladığını kullanmaya devam eder. Rengi veya boyu tek başına veri olarak almayın. Kökten vermiş gibi olması mümkün değildir.

Bu yıl ben de son kez test ettim ve düşük de olsa bitkinin genç döneminde yapraktan fosfor girişi oluyor.

Bu fosfor fosfat değil de fosfit kaynaklıysa hele yapraktan alım çok çok kolay oluyor ve bitki içerisinde de çok daha fazla hareketli bir fosfor kaynağı.

Fosfat kaynaklı fosfor P2O5 , fosforöz , fosfit, amonyum polifosfit , mono potasyum fosfit, fosforöz asit kaynaklı olanlar P2O4 , P2O3 gibi oksijenlerini kaybetmiş iyonlar oldukları için bitki içerisine girmeleri ve içerdeki hareketleri çok daha üst düzeydedir. Ancak tabi P2O5e , fosfata göre baya pahalı bir hammadde.

Acil ihtiyaç duyulan büyük eksiklik çekilen dönemlerde, don kırağı zamanları veya kardeşleme sonu sapa kalkım başı gibi zamanlarda soğuk görünce fosfor stresine girdiği dönemlerde Bitkiye faydasını görünce maliyetine bakılmaz.

Hatta bu konu ile ilgili direk nokta atışı bi ürün önereyim.

Merkez anadolu kimya kafom zn veya kafom zn mn.. içeriğindeki Fosforozun çinkoyu da edtadan daha iyi selatlama özelliği var. Dekara 200 gram 10tl gibi bir maliyet ama iyi bir amino asit ile şaşırtici sonuçlar alabilirsiniz. kardeşlemenin sonuna doğru bitkiyi birden canlandırıyor. Önümüzdeki yıllarda sürekli kullanacagim Bir ürün olacak. 100 gram bile yeterli olabilir denemenizi öneririm

• Beğen
Tepkiler: MASAY