Buğday Üst gübreleme

Hatta bu konu ile ilgili direk nokta atışı bi ürün önereyim.

Merkez anadolu kimya kafom zn veya kafom zn mn.. içeriğindeki Fosforozun çinkoyu da edtadan daha iyi selatlama özelliği var. Dekara 200 gram 10tl gibi bir maliyet ama iyi bir amino asit ile şaşırtici sonuçlar alabilirsiniz. kardeşlemenin sonuna doğru bitkiyi birden canlandırıyor. Önümüzdeki yıllarda sürekli kullanacagim Bir ürün olacak. 100 gram bile yeterli olabilir denemenizi öneririm
Hocam bu ürün tam olarak fosfor ve çinko eksikliğini gidermek için kullanilan bir ürün mu

• Beğen
Tepkiler: aenema
Valla
hocam sadece yapraktan attığınız miktar 300-500 gram topraktan attığınız miktar 5-10 kg falan. Arasında illaki fark olacaktır. Mapı 3-5 kg topraktan verseydiniz çok yağış ile dapa göre daha da iyi bi sonuç alabilirdiniz. Yapraktan tamamen tüm ihtiyacı karşılamanız söz konusu olamaz. Ancak havaların soğuk ve topraktan fosfor alımının zor olduğu dönemlerde veya toprakta da eksiklik olduğu dönemlerde bitkinin erken dönemlerinde yapraktan da fosfor vermenin faydası olur.

Sizin topraklarınızın phı normaldir, kireç azdır, alüminyum vs gibi fosforu çok tutan elementler azdır o zaman üstten toprağa atılan fosfor yağışla daha fazla kök bölgesine ilerleyebilir. Normali Yılda 5 cmdir bunun Dap gibi bir fosfor kaynağında. Sizin çok yağışlı olmuştur toprak yapınız güzeldir 6 ayda 5 cm ilerler.

Bi de ılık havalarda bitki fosfor stresi çekmez toprakta normalde olan değerler bile yeterli gelebilir. Kardeşleme sonuna kadar fosfora daha çok ihtiyaç duyar sapa kalkana kadar ihtiyacının %70-80ini bünyesine alır zaten. İhtiyaç oldukça kökte depoladığını kullanmaya devam eder. Rengi veya boyu tek başına veri olarak almayın. Kökten vermiş gibi olması mümkün değildir.

Bu yıl ben de son kez test ettim ve düşük de olsa bitkinin genç döneminde yapraktan fosfor girişi oluyor.

Bu fosfor fosfat değil de fosfit kaynaklıysa hele yapraktan alım çok çok kolay oluyor ve bitki içerisinde de çok daha fazla hareketli bir fosfor kaynağı.

Fosfat kaynaklı fosfor P2O5 , fosforöz , fosfit, amonyum polifosfit , mono potasyum fosfit, fosforöz asit kaynaklı olanlar P2O4 , P2O3 gibi oksijenlerini kaybetmiş iyonlar oldukları için bitki içerisine girmeleri ve içerdeki hareketleri çok daha üst düzeydedir. Ancak tabi P2O5e , fosfata göre baya pahalı bir hammadde.

Acil ihtiyaç duyulan büyük eksiklik çekilen dönemlerde, don kırağı zamanları veya kardeşleme sonu sapa kalkım başı gibi zamanlarda soğuk görünce fosfor stresine girdiği dönemlerde Bitkiye faydasını görünce maliyetine bakılmaz.
Şimdi konu sahibi arkadaş 18-46 atmadığı halde fosfor eksikliği tamamda.Ben 20 kg 18-46 ile ektim tarlada alan damar damar fosfor eksikliği var.Atılan 18-46 yı ne sebeble alamıyor bu tarla.Tarla kum dere kenarında.Kireç yok.Bildiğin kum yani.Geçen sene 450 kg biçmiştim ama yine bu şekilde olmuştu.Bu sene nispeten daha az..Geçen senelerde yapraktan verdim faydası olmuştu ama daha erken verdim.Şimdi ise sapa kalkıyorlar.Şimdi versem fosforu yapraktan bir faydasını görürmüyüm.Fosfor eksikliği alan alan bodur kalmış açık yeşil sapları kırmızımsı su kesmiş yer gibi.Elimde olan fosforlu gübreyi verecem.gübretaşın 10-30-10 gübresi.Nitrat azotu var bu gübrede amino asit eklemeyecem.Sadece üre ekleyip atsak nasıl olur.

Valla

Şimdi konu sahibi arkadaş 18-46 atmadığı halde fosfor eksikliği tamamda.Ben 20 kg 18-46 ile ektim tarlada alan damar damar fosfor eksikliği var.Atılan 18-46 yı ne sebeble alamıyor bu tarla.Tarla kum dere kenarında.Kireç yok.Bildiğin kum yani.Geçen sene 450 kg biçmiştim ama yine bu şekilde olmuştu.Bu sene nispeten daha az..Geçen senelerde yapraktan verdim faydası olmuştu ama daha erken verdim.Şimdi ise sapa kalkıyorlar.Şimdi versem fosforu yapraktan bir faydasını görürmüyüm.Fosfor eksikliği alan alan bodur kalmış açık yeşil sapları kırmızımsı su kesmiş yer gibi.Elimde olan fosforlu gübreyi verecem.gübretaşın 10-30-10 gübresi.Nitrat azotu var bu gübrede amino asit eklemeyecem.Sadece üre ekleyip atsak nasıl olur.

Fosfor için bitki çok gençken olabilir. Yaşlandıkça iyice zorlaşıyor zaten normalde zor.

Havalar soğuk gidiyor fosfor alımı kokten bile zor. Sadece kirec değil bir sürü etken var fosfor alımıni kısıtlayan. Biraz 10-15 derece ustu hava ve gece soğuklari biterse rahatlar

• Beğen
Tepkiler: özgür