Buğdayda ki hastalik mi?

Merhaba arkadaslar bu hastalik mi?daban gubre attik,2.ay basinda ure,10 gun once nitrat ve ilac attik.
2.ekim Slaj yeri burasi ama bi arkadasin frez yeri ayni bu sekilde baska bi tarlada ise frez ve slaj yeri ama oralarda yok.
Gubre digerlerinden eksik olmadi.
Anızi yanmisti uzerine slaj ektik.
Yani ocak ayindan bu yana vardi sarilik ure duzeltir dedim yok nitrat duzeltir dedik yine yok.Yani ilac strese falan mi soktu diyecegim ama.
20200324_154403.jpg
Ekli dosyayı görüntüle 46293
20200324_151915.jpg
20200324_152648.jpg

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Alt yapraklar temiz görünüyor hastalık sebepli değil gibi. İlaç zararına benziyor ancak ilaçtan önce de vardı diyorsunuz. Ekimi ne zaman yaptınız? Kardeşleme sonuna doğru biraz uyanınca kiragi don falan gördü mü? Ya da yağış çok mu azdı kurak mi gitti Gübrelerden sonra ?

Alt yapraklar temiz görünüyor hastalık sebepli değil gibi. İlaç zararına benziyor ancak ilaçtan önce de vardı diyorsunuz. Ekimi ne zaman yaptınız? Kardeşleme sonuna doğru biraz uyanınca kiragi don falan gördü mü? Ya da yağış çok mu azdı kurak mi gitti Gübrelerden sonra ?

Benim de aklıma kırağı geldi. Bir tarlada taç yapraklarda bende de varmış. Çalışanımla konuştum öyle dedi. Yarın hem gidip kendim görcem. Hem de ziraatçıya gidecem bakalım mevzu neymiş?

Oldu ama genel bi durum degil yani bundan olsa komsu tarlalarda da olmaz mi
Olabilir olmayadabilir. Hepsinde olacak diye bir zorunluluk yok bence. Belki onlarda daha geç olur. Bazen bi hattan geçiyor. Yan tarlada olmuyor. Bende aynı köyde toplam 18 parça buğday var. Bizim adamın dediğine göre sadece birinde varmış. Bakalım yarın ben de ziraatçıya sorcam birkaç tane söküp. Senin fotoğrafları da gösteririm. Bakalım ne diyecek

• Beğen
Tepkiler: vatancafe
Benim de aklıma kırağı geldi. Bir tarlada taç yapraklarda bende de varmış. Çalışanımla konuştum öyle dedi. Yarın hem gidip kendim görcem. Hem de ziraatçıya gidecem bakalım mevzu neymiş?

kardeşleme sonu buğday biraz uyanınca 1-2 gün kırağı ya da don yaparsa yaprak uçlarında illa yanık yapıyor da bu gibi görünüm oluşması için biraz fazla maruz kalması gerek sanki. Buğday cinsine, toprak cinsine, topraktaki bi element eksikliğine ya da fazlalığına gübre-su oranına kadar bir çok şey etkilenme miktarını değiştirebilir.

Peki hocam öğrenince tekrar yazar mısın bizim de buğdayların hemen hemen hepsinde bölgede olmayan yok neredeyse geçen haftaki soğuklarda kırağı da yaptı yaprak uçlarında hafif yanıklar var. Zamanla düzeliyor da çözümü için ekstra bişey yapmak gerekir mi ? Daha kötü durumlarla da karşılaşabiliriz illaki ne yapmak gerek aklımızda olsun.

• Beğen
kardeşleme sonu buğday biraz uyanınca 1-2 gün kırağı ya da don yaparsa yaprak uçlarında illa yanık yapıyor da bu gibi görünüm oluşması için biraz fazla maruz kalması gerek sanki. Buğday cinsine, toprak cinsine, topraktaki bi element eksikliğine ya da fazlalığına gübre-su oranına kadar bir çok şey etkilenme miktarını değiştirebilir.

Peki hocam öğrenince tekrar yazar mısın bizim de buğdayların hemen hemen hepsinde bölgede olmayan yok neredeyse geçen haftaki soğuklarda kırağı da yaptı yaprak uçlarında hafif yanıklar var. Zamanla düzeliyor da çözümü için ekstra bişey yapmak gerekir mi ? Daha kötü durumlarla da karşılaşabiliriz illaki ne yapmak gerek aklımızda olsun.
Yarın hepsini tek tek soracağım bir aksilik olmazsa

• Beğen
Tepkiler: adurak59 ve aenema
Ai

benim ziraatçıya gösterdim senin fotoğrafları. Üst yapraklar kuraktan olmuş o geçer alt yapraklarda septoria görünüyüor pas atsın dedi. Benim kendi buğdayımda da septoria var ben de pas atacağım. Anlaşılan bu yıl erkenci buğdayı sevmedi
Ilginiz icin tesekkurler.kurak gecmedi ust yapraklar ilactan oldugunu dusunuyordum.bende iki ziraatciya sordum biri septorya dedi digeri ekin guvesi kurt ilaci at dedi.siz pas ilaci ne dusunuyorsunuz

• Beğen
Tepkiler: soner2222
Merhaba arkadaslar bu hastalik mi?daban gubre attik,2.ay basinda ure,10 gun once nitrat ve ilac attik.
2.ekim Slaj yeri burasi ama bi arkadasin frez yeri ayni bu sekilde baska bi tarlada ise frez ve slaj yeri ama oralarda yok.
Gubre digerlerinden eksik olmadi.
Anızi yanmisti uzerine slaj ektik.
Yani ocak ayindan bu yana vardi sarilik ure duzeltir dedim yok nitrat duzeltir dedik yine yok.Yani ilac strese falan mi soktu diyecegim ama.Ekli dosyayı görüntüle 46292Ekli dosyayı görüntüle 46293Ekli dosyayı görüntüle 46294Ekli dosyayı görüntüle 46295
Havalar mi soğuk yoksa

Hava soğukluğu ve azot noksanlığı.

Tohum neydi.?
Tabana ne kadar hangi gübre atıldı.?
Üst gübre ne kadar ne gubresi atıldı.?
Üst gübre atıldıktan sonra yağış oldumu?
Üst gübre atıldığında toprak ve hava sıcaklığı ne kadardı.
Bunlar bilinirse daha kolay anlaşılır.

Yağmurdan önce 16-25 kg aralığında %26 can. gübre atın 10 günde değişir.

Hava soğukluğu ve azot noksanlığı.

Tohum neydi.?
Tabana ne kadar hangi gübre atıldı.?
Üst gübre ne kadar ne gubresi atıldı.?
Üst gübre atıldıktan sonra yağış oldumu?
Üst gübre atıldığında toprak ve hava sıcaklığı ne kadardı.
Bunlar bilinirse daha kolay anlaşılır.

Yağmurdan önce 16-25 kg aralığında %26 can. gübre atın 10 günde değişir.
Tohum golia sertifikali
Ocak sonu ure 25 kg civari
Mart basinda 20 nitrat atildi
Yagmur yagdi uzerine 1 gun sonra.
Daban 20 20 30kg atildi

• Beğen