büyükbaş besicilik-karkas

SHU

11.01.2022
123
176
İzmir
değerli büyükbaş yetiştiricileri tüm şeffaflığıyla kendimce başarı olarak gördüğüm bir yetiştiricilik hikayemi paylaşmak isterim. küçük aile işletmemizin 4. jenarasyon üreticisi olarak kendi işletmemizde doğan "paşa" adlı danamızın bölgemizdeki kasapların "rekor" olarak bahsettiği karkasa dair görüntüleri ve besleme şeklini paylaşmak isterim.
buzağımız 13 Şubat 2022 doğumlu. Doğumundan itibaren ilk 2 ay tamamen annesinin yanında dilediğinde süt emerek büyüdü. Bu süreçte kuru ot ve az miktarda süt yemi tüketti. 3. ayda sabah ve akşam sağımından önce annesinden süt emdi. bu aylarda sürüyle birlikte kendi karamba meramızda yeşil karamba otu yedi. süt emdiği son ay olan 4. ay boyunca sağımdan sonra kalan az miktarda süt emdi ve merada yeşil ot yemeye devam etti. 2 ay daha sürüyle birlikte yonca, mısır silajı ve samaan karışımı yedi.
6. aydan itibaren sürüden ayrılıp diğer besi danalarıyla birlikte beslenmeye başladı. besi danalarımızı sınırsa karamba otu, saman, besi büyütme ve arpa ezmesi kullandık.
15.aydan itibaren süreç boyunca azalarak giden az miktarda besi yemi ve süreç boyunca artarak devam eden arpa ezmesi kullanımına devam ettik ve 15. aydan itibaren sınırsız şekilde arpa ezmesi tüketti.
20. ayına girmek üzere olan danamız 11.10.2023 tarihinden kesime gitti ve toplamda 544Kg karkasa ulaştı.
Süreç boyunca bir defa bile veterinere ihtiyaç duymayan danamızın yaşadığı tek sağlık problemi doğum aşamasında müdahaleden kaynaklı önayaklarında kısa süren geriye dönüklüktü. Bir de son 18. ve19.aylarda sıcaklık ve arpa kullanımından kaynaklı zaman zaman ishal problemi yaşadı. Evladımız gibi sevdiğimizin hayvanların kesimi hepimizde bir burukluk yaratsa da çevrede "rekor" olarak dillendiren "paşamız" hiçbir iğne tedavi yaşamadan, kendi kuru gübresinin üzerinde huzurlu bir 19 ay geçirdi.

Resimler ve ekler

• WhatsApp Image 2023-10-11 at 18.17.23.jpeg
    WhatsApp Image 2023-10-11 at 18.17.23.jpeg
    84.7 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2023-10-30 at 12.54.21.jpeg
    WhatsApp Image 2023-10-30 at 12.54.21.jpeg
    52.5 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2023-10-30 at 12.55.46.jpeg
    WhatsApp Image 2023-10-30 at 12.55.46.jpeg
    166.3 KB · Görüntüleme: 28
Maşallah başarıların daim olsun
Ben yeni doğunca birkaçgün tutuyorum annesinin yanında
Bizde alaca süt işi olunca yavruya süt saklıyor vermiyor sütünü devamlı buzağıyı anneye salamıyoruz
Biberon ile veriyoruz sütü 3 ay veriyorum
Ama anneyi emmesi gibisi yok
Normal fiyattan yaptılarmı kesim fiyatını büyük diye biraz aşağıdanmı yaptılar

Maşallah başarıların daim olsun
Ben yeni doğunca birkaçgün tutuyorum annesinin yanında
Bizde alaca süt işi olunca yavruya süt saklıyor vermiyor sütünü devamlı buzağıyı anneye salamıyoruz
Biberon ile veriyoruz sütü 3 ay veriyorum
Ama anneyi emmesi gibisi yok
Normal fiyattan yaptılarmı kesim fiyatını büyük diye biraz aşağıdanmı yaptılar
teşekkür ederim abi. büyük diye fiyat biraz aşağıdan gitti. talep azlığı nedeniyle iki gün satışı yapılamadı karkasın

• Beğen
Tepkiler: ismail_17