Çiftçilerimiz Çok Ciddi Anlamda Bilinçlenmiş

Selamün Aleyküm, üyeliğim 2014-2015'lere dayanıyor. Eskiden forumda birşeyler yazardım ama uzun yıllardır girmek nasip olmadı bir türlü.

Çiftçiliği bıraktıktan sonra uzun bir süre traktörlerden uzak kaldım ki bugünlerde biraz geri merak sarınca gördüğüm sonuçlar beni mutlu etti.

Artık çiftçilerimiz çok daha bilinçli hale gelmiş, hemen hemen herkes ekipman konusunda ciddi derecede bilgi sahibi olmuş. Traktör konusuna zaten girmiyorum, traktörlerin parçalarının kağıt üstündeki özelliklerini zaten bilmeyen yok. Hangi traktör hangi devirde en yüksek gücü sunuyor vesaire zaten Anadolumuzun hangi köşesine giderseniz gidin biliyorlar.

Bunlar zaten basit ve bilmemiz gereken konulardı; artık çiftçilerimiz hangi arazide hangi ürün yetişir, toprak analizi, hava analizi, hangi pulluk hangi traktörün beygir gücüne uygun, hangi traktör hangi iş için, tarlanın eğimine göre nasıl sürüm yapılır gibi bir sürü konuda bilgi sahibi.

İnanın bu sonuçlar beni çok mutlu etti, artık 50 beygirlik bir traktörün 75 beygirlik bir traktörden beklenen işi yapamayacağını herkes söylüyor.

Eskiden ise böyle değildi, 50-69beygirlik traktörlerle sırf çift çeker diye 4'lü ya da 5'li pulluklar takılıp deneme yapılıyordu. Traktör çekerse bu sefer de sanki o traktör o iş için yapılmış gibi övünürdü traktörün sahibi.

Bir ara ise moda traktör çekişmeleri idi hatırlarsanız, traktörler tarlada denenmek yerine asfaltta ziyan ediliyordu ki denemeye ne gerek vardı orası ayrı bir konu. Teşekkürler bilinçli çiftçiler.

Selamün Aleyküm, üyeliğim 2014-2015'lere dayanıyor. Eskiden forumda birşeyler yazardım ama uzun yıllardır girmek nasip olmadı bir türlü.

Çiftçiliği bıraktıktan sonra uzun bir süre traktörlerden uzak kaldım ki bugünlerde biraz geri merak sarınca gördüğüm sonuçlar beni mutlu etti.

Artık çiftçilerimiz çok daha bilinçli hale gelmiş, hemen hemen herkes ekipman konusunda ciddi derecede bilgi sahibi olmuş. Traktör konusuna zaten girmiyorum, traktörlerin parçalarının kağıt üstündeki özelliklerini zaten bilmeyen yok. Hangi traktör hangi devirde en yüksek gücü sunuyor vesaire zaten Anadolumuzun hangi köşesine giderseniz gidin biliyorlar.

Bunlar zaten basit ve bilmemiz gereken konulardı; artık çiftçilerimiz hangi arazide hangi ürün yetişir, toprak analizi, hava analizi, hangi pulluk hangi traktörün beygir gücüne uygun, hangi traktör hangi iş için, tarlanın eğimine göre nasıl sürüm yapılır gibi bir sürü konuda bilgi sahibi.

İnanın bu sonuçlar beni çok mutlu etti, artık 50 beygirlik bir traktörün 75 beygirlik bir traktörden beklenen işi yapamayacağını herkes söylüyor.

Eskiden ise böyle değildi, 50-69beygirlik traktörlerle sırf çift çeker diye 4'lü ya da 5'li pulluklar takılıp deneme yapılıyordu. Traktör çekerse bu sefer de sanki o traktör o iş için yapılmış gibi övünürdü traktörün sahibi.

Bir ara ise moda traktör çekişmeleri idi hatırlarsanız, traktörler tarlada denenmek yerine asfaltta ziyan ediliyordu ki denemeye ne gerek vardı orası ayrı bir konu. Teşekkürler bilinçli çiftçiler.

Aynı veya yakın beygirdeki iki traktörü arka arkaya bağlayıp farklı yönlere çekmek için insanların çok değilde çok çok cahil olmaları lazım.Tamam ilkokulda fizik yok, vektörle gösterilen kuvvet şekilleri yok ama akılda mı yok?Fizik ortaokulda başlıyor ama üniversite bitirsende bazı işler değişmiyor. İleri dönen dişli sisteminin aksi yönde bir kuvvet tarafından ters yönde dönmeye zorlanması, patinaj yapan ,hoplaya hoplaya ileri veya geri giden traktörler.Bakımları aksatılan,gücünün üstünde ekipman takılıp çekmesi için at gibi kırbaçlanan traktörler.Sonrada parçalar pahalı,servisler kazıkçı,fabrikalar çürükçü.Allah ıslah etsin ne diyim.

Aleyküm selam.
Efsaneler baya bayaa azaldı.
Artık düşük devirde tork yakalama safsatasına inanmıyoruz.
Traktörün yük dengeleme devirinde kullanılması gerektiği idrak ediliyor.
Yalnız tam güç, motor anma devrinde çalışan motorlara karşı anti sempati var.
İllaki max tork noktasında devri sabit tutalım isteğinden vazgeçilmiyor.
Alt serilerde de ıslak kavrama debriyaja önem verilmesi gerekiyor.
Uzun aralıklarla gazlamayı tercih edebiliriz.Kimisi de kısa aralıklarla gazlamayı sever.

Çiftçilerin bilinçlenmesi traktörü göt göte bağlamayı bırakarak değilde, dekardan alınana ürün kalitesi ve verimini artırma yönünde olsa daha bir güzel olmaz mı?
Hayvanlarımızdan elde ettiğimiz süt ortalamasını artırarak, süt yağını protein oranını artırarak, buzağılama gün ortalamasını düşürerek, buzağıları öldürmeyerek, gibi gibi konular traktörden daha önemli bence.
Traktörü göt göte bağlama konusunu konuşmak dahi saçmalık.
Verimlilik Verimlilik Verimlilik
Sonra kazanamıyoruz deme hakkımız var.

Demir tava geldi kömür bitti ; akıl başa geldi ömür bitti.
Artık tarımda kar marjı bitti. Burjuva ve asilleri doyurmak için tarımında tekelleşmesi gerekiyor görüşü hakim siyasilerde. Çiftçi birşeyler yapmaya çalışıyor. Örn: organik madde toprak verimliliği için önemli %1in altındaysa karlı bir üretim yapılmaz. Organik maddeyi arttırmanın en masrafsız yolu ise çok yıllık yem bitkisi ekmektir. Sanayiye yönelik ürünlere göre %50-70 arası daha az bakım ve masrafı var. Fakat yem bitkisi dahi şahsa satsan paranı alamıyorsun şirkete satsan ucuza gidiyor. Kendi hayvanına yedirsen yine aynı sorun var bir de üzerine veteriner, kesif yem vs. ekleniyor. En ucuz sıfır traktör 60 bin. Desteklemeleri ya büyük çiftçi alıyor ya da alakasız kişiler alıyor. Bir ürün prim yapsa hemen ithalat yapılıyor. Herkes bir çok temel şeyi kavramış. Mesela makro ve mikro besin elementi, ph, hayvan besleme gibi. Ama artık bilinçlenmenin de bir faydası yok.

Aleyküm selam.
Efsaneler baya bayaa azaldı.
Artık düşük devirde tork yakalama safsatasına inanmıyoruz.
Traktörün yük dengeleme devirinde kullanılması gerektiği idrak ediliyor.
Yalnız tam güç, motor anma devrinde çalışan motorlara karşı anti sempati var.
İllaki max tork noktasında devri sabit tutalım isteğinden vazgeçilmiyor.
Alt serilerde de ıslak kavrama debriyaja önem verilmesi gerekiyor.
Uzun aralıklarla gazlamayı tercih edebiliriz.Kimisi de kısa aralıklarla gazlamayı sever.
Kendi Traktörünü övmek için çekme denemelerini saçma bulup izlemiyorum.

Son düzenleme:
Bilinçlenme yok kooperatif veya birlik olmak yok devlet fiyat açıklanamıyor çiftçi ağzını açmıyor şerefsiz bazı tüccarlar mallı aldıktan sonra devlet açıklıyor köylü iki kuruşa mahsülünü veriyor yine çıt yok kusura bakmayın da köylünün malı para etmeye kalkınca hemen dışarıdan geliyor bende diyorum ki bu tarım bakanını da ithal edelim yoksa tekelleşme hızla devam edecek yani bilinçlenme yok tam tersi cahillik çoğalıyor herşeyi bilseniz de hakkımızı aramadıkça boş