Çiftçi'lik Evlenmeye Engelmi

Bu olaylara sebep olan şey diziler oluyor genellikle insanımız devlet memuru olsun istiyor ama şöyle bir durum da var şu an köylerde gen nüfus yok gibi bir şey bundan 20-30 sene öncesine bakarsak çiftçi fazlaydı zanaatkar usta fazlaydı o zamanlar öğretmen mühendis devlet memuru vs. Azdı ve bu mesleklerin bir cazibesi vardı bu geçen 30 yıl içinde ne oldu esnaf zanaatkar çiftçi azaldı ama öğretmen mühendis memur sayısı aldı basını gitti şimdi de çiftçilik ustalık esnaflık rağbet görecek devletin zaten şu anki durumu belli maddi imkanlar bakımından ben tarım ve hayvancılığın önem kazanacağını düşünüyorum çünkü ithalat yapacak para kalmadı nerdeyse eee borç para aldın ithalat yaptın geri ödemen lazım mecbur üretim yapılacak yapılmazsa zaten o gün bittigimiz gündür neyse konunun dışına çıkmayalım çok fazla birazda kızların aklı başında hareket etmesi gerekiyor kimse kimseyi beğenmiyor benim annemle babam anlatıyor evlendigimizde hiç birşeyimiz yoktu çalıştık çabaladık kazandık diyorlar ama şimdiki nesil hazır olsun gideyim her hangi dert tasa çekmeden yasayım istiyor staj için fabrikada çalıştığın zamanlar resmen zulüm oluyordu banada fabrikaya girdiğin anda hayatın mantar olmuş demektir ömür boyu sahibi olabileceğin mal varlık 1 ev olur 1 de araba maaşından artırır araba alırsın tazminatı alır emekli olur gider ev alırsın ne oldu bir ömür geçim kaygısı nedeniyle heba oldu gitti halbuki köyde hayvancılık yapsan sabah bakımını yaptin uzat ayağını al eline çayını keyfini bak yada canın et çekti devir bi kuzu doldur dolaba bütün ev yesin fabrikada çalışan adamın evine ben et girdiğini zannetmiyorum işin gerçeği aldığı maaş belli et fiyatı belli uzun lafın kısası üniversite okuyorum ama üniversitenin uzun vadede pek de cazip bi hayat sunacağını zannetmiyorum ben askerliği 6 ay yaparım sadece tek artisi o benim için

Şimdi onunda kolayı var.
Sadece 1 yıl sürüyor.
Bir ev kiralama;
Sonra güvenlik sertifikası veya basit bir iş.
20 bin tl'ye bir araba.
Sonra bir buket çiçek. iş tamam.
Evlenip şehire götürüyor yengeyi.
2-3 ay sonra kiradan ve işten çık.
Yengeyide alll doğru köye. :)
Bunu bana iki sene önce niye öğretmedin Yusuf abi geldim şehirde kaldım..
[emoji4]

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Şimdi onunda kolayı var.
Sadece 1 yıl sürüyor.
Bir ev kiralama;
20 bin tl'ye bir araba.
Abi 13 yıl şehirde çalışıp hiç araba almadım.
Köye döndükten 6 ay sonra araba aldim. [emoji28]
Galiba ben arabayı alma zamanını denk getiremedim. [emoji28][emoji28][emoji28][emoji28][emoji28]

Bizim köy 100 hane ve ilkokulumuz birleştirilmiş sınıfla eğitim yapıyor. Maalesef köyde 40 öğrenci yok ki müstakil sınıf açılsın. Sebebi ise belli: Bugün babamlarla saydık; bizim köyde askerliğini bitirmiş ve bekar tam 38 genç var. Hatta kimisi evlenememekten dolayı karta kaçmış. Bu gençlerin hepsi çiftçilik de yapmıyor. Kaç tanesi berber, kimisi elektrikçi, kimisi köy korucusu, kimisi şoför... Bana göre tek problem var: o da köyde yaşamaları.

Şimdi onunda kolayı var.
Sadece 1 yıl sürüyor.
Bir ev kiralama;
20 bin tl'ye bir araba.
Abi yeminle boşanır.

Şimdi onunda kolayı var.
Sadece 1 yıl sürüyor.
Bir ev kiralama;
20 bin tl'ye bir araba.
Abi bende şehirdeyim dedin gibi yaza köye dönerim diyodum ama 3 yıl olcak hergün git gel yapiyom köye göturmek zor köyde ayri dayalı doseli evim olduģu halde gelmiyor yapcak bise yok biraz daha zorlasan ben senle koye gelmek icin evlenmedim diyo yani arkadasın dedigi gibi boşar valla [emoji4]

Valla Abi aklıma şimdi bi muhabbet geldi hep Denir ya bizim köyde ilk arabayı biz aldık ilk TV biz aldık.
Biz 2000 yılında milenyumda atarabasiyla yonca balyasi tasiyoduk [emoji16] [emoji16] [emoji16]

TV dediniz de köyün ilk renkli televizyonunu 1984 yılında Grundig aldık.Bizden önce araba ve TV alanlar vardı.1976 yılında ceryan gelmiş, 1978 yılında siyah beyaz TV alınmış.

Abi bende şehirdeyim dedin gibi yaza köye dönerim diyodum ama 3 yıl olcak hergün git gel yapiyom köye göturmek zor köyde ayri dayalı doseli evim olduģu halde gelmiyor yapcak bise yok biraz daha zorlasan ben senle koye gelmek icin evlenmedim diyo yani arkadasın dedigi gibi boşar valla [emoji4]
Çocuk olduktan sonra mecbur gelir cemal abi boşanmayı düşünemez çocuk yokken valizi alıp gidebilir belki ama çocuklu iken baba evine mi dönecek: ) en garantisi çocuk yapmak sonra kolay iş [emoji3]

köydekiler de şehire gelmek istiyor sanki b.k var...köyde adam bulamadık ki ilacımızı attıralım gidip otomatik ilaç makinası aldık...millet ne meraklıymış şehir hayatına, maaşa..halbuki köyde yaşasa tavuğu eti yumurtası sütü peyniri olur...yok illa hazır olacak..burada ürün para edince millet şehirden ev almaya başladı..köyün yarısından çoğu yok..terk edilmiş havası var..

Abi yeminle boşanır.
Çocuk olduktan sonra mecbur gelir cemal abi boşanmayı düşünemez çocuk yokken valizi alıp gidebilir belki ama çocuklu iken baba evine mi dönecek: ) en garantisi çocuk yapmak sonra kolay iş [emoji3]
Kötülük etmeyin,
Sadece 2 ay mağdur edin.
Yavaş yavaş köye fazla zaman ayırın.
Lezzetli konuşmalar yapın.
Köyde fazla kalmaya başlayın.
Sakın tartışmayın "asla"
Hep gülümseyin hihi diye.
B...k boşar. :D

Ya hayat arkadaşı olamayacak bir kadınla evlenmiş olmak için evlenmektense bekar kalmak öyle ölmek daha iyidir bence. Kocası asgari ücretle sabahtan akşama kadar çalışacak sırf karı şehirde rahat etsin diye.... bunu isteyen kadınla zaten olmaz. Allaha şükür ben 21 yaşındayım nişanlıyım. Nişanlım bursalı köyle alakası yok ama benden hevesli. Geçem yıl onun zoruyla susam ektim 10 dönüm geldi çalıştı benimle, bu yıl 20 dönüm ektirecek [emoji28]. Önemli olan bence eğitimli yada kendini eğitmiş biri olmalı. Yani hayatı paylaşmayı bilen sorumluluk duygusu olan başkalarını kendi rahatı için feda etmeyi istemeyen, eşi çalışırken yatmaktan utanan biri olmalı.