• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Çukurova çiftçisi karpuz da zarar etti

Katılım
10.07.2019
Mesajlar
28

Adana Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Çukurova çiftçisinin karpuzdan, kavundan ve domatesten zarar ettiğini söyledi.
Bu yil mayıs ayı içinde hasatina başlanan karpuz da fiyat 2 tl civarında iken haziran ayında fiyatların birden gerilemesiyle 50 kurus hatta 30 kurusa kadar geriledi.
Bazı çiftçiler tarlasını bozdu bir kısmı mecburiyetten sattığını söylediler snsjsj.jpg
 
Katılım
11.10.2017
Mesajlar
477
Yaş
22
Konum
Yozgat
Gelişigüzel ekim tekniği oldukça bu tarz sorunlar bitmez ülkemizde devlet kontrollü ekim yaptırmalı belirli dekarlarda üretim izni vermeli dengesizlik oluyor sürekli
 
Katılım
28.01.2017
Mesajlar
5,058
Konum
Sakarya
Karpuzda en büyük sıkıntı, kabak aşısı olup aromanın lezzetsiz oluşu eleştirileri yapılıyor.Kandıra karpuzu lezzetiyle aranan ürünler arasındadır.
Kola, cips, hazır gıda gibi ürünlerde kimyevi tat maddesi bulunuyor, vücut proteinli gıda yemiş hissine kapılıyor, sağlıklı değildir.
 
Katılım
17.06.2019
Mesajlar
1,447
Konum
samsun bafra sarıköy mah
Bazi ureticilerin birden buyutup satma ve para kazanma arzusu iyi sonuç vermiyor sonuç bu oluyor
Aynen adana karpuzunu alan bir daha almıyor.çünkü orada sistem tarlaya girilip olmuş kozak hepsi toplanıyor.kozak kopan karpuzu yiyen vatandaş bidaha almıyor.bafranın karpuzu yeni çıktı.eylül10 kadar bitmez kızak kesim nadir çıkar.kabak aşı çıkto çokalı 10seneyi geçti karpuz ekmiyorum masrafı ağır para etmiyor.bütün tarım ürünlerine bölge bölge bir planlama gerekiyor bu devlet eliyle olmalı çiftçi çalışa çalışa batıyor .devletin çiftçiyi düşünen bir tarım politikası yok.devlet çiftliklerini hatrı sayılır kişilere 49 seneliğine kiralamak tan başka akılları bir şeye basmıyor.
 
Katılım
17.06.2019
Mesajlar
1,447
Konum
samsun bafra sarıköy mah
Görüntü güzel tat yok çiftci de hepsınden bırde kazanayım dıyor tutturduğu seneyı hiç söylemiyor
Çok ekmeğini yedik ama kabak çıkmadan önce mil getirirdik yanmış kemreyle karıştırıp torbalara ekip küçük seralarda fidemizi kendimiz yetiştirirdik o zaman az ekim olurdu.şimdi hazır fide var.herkes karpuzcu oldu.kazandık ama 10 senedir yapmıyorum .hani bir laf var bıldıra diye .macera için yaparım en fazla 10 dönüm.
 
Katılım
23.04.2009
Mesajlar
8,543
Konum
Bilecik
Şuanda bizim bölegede fiyatlar 50 60 kuruş arası verim gecen senenin yarısı ama istek yok zar zor satılıyor havalar serin ve yağmurlu gidiyor
 


Üst Alt