Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Birileri Türkiye tarımının öldüğünü, bittiğini, çiftçinin perişan olduğunu söylüyor"

Çiftçi aslında zararda da yıllar geçince anlayacağız işin garibi şehirli daha kötü durumda
Tüccara 2 çuval buğday, 100 kg , götürüp , 1 çuval 50 kg lık un alabiliyoruz.
Eskiden 100 kg buğdaya , 50 kg lık un , 30 kg lık kepek karta yazılarak istediğimiz zaman alabilirdik.
Ürünün depolama maliyetleri ve geri dönüşü küçük çiftçi için sorun teşkil eder.
8 ay yetişmesi için bekliyoruz. Finansman maliyetleri de işin tuzu biberi oluyor.
Ayçiçek, yetiştir, biç, koy yağ tenekesini kenara iş bitsin.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Hala basmatik telefon kullanıyoruz.
65 TL ye almıştım, 18 yaşında , daha batarya değiştirmedim.
Bir hafta giden batarya artık 3 günde bitmeye başladı.
Geçen yıl herg yaparken gözüme siyah bir şey çarptı, indim baktım ki Ericsson takoz telefonu. Şarj aletini bulabilsem çalışacağına eminim sapasağlam duruyor

• Beğen
E9xnX1pXoAQozEk.jpg

• Beğen
Tepkiler: marican22
Ufuk karışım kıyma 110 danadan çektirir isen 130 TL kırmızı et asgari ücretli için hayal oldu şehirde kira ödeyip 10.000 TL altında maaş alanın işi zor .
Ne deyim abi boş düşünüyorum çare yok az önce aklıma geldi yine üzüldüm ama çare yok toz şekerin 18 TL olduğu yerde 1 kg pekmez ne kadsr olur var sen hesap et

• Beğen
Ne deyim abi boş düşünüyorum çare yok az önce aklıma geldi yine üzüldüm ama çare yok toz şekerin 18 TL olduğu yerde 1 kg pekmez ne kadsr olur var sen hesap et
Fazla düşünme dün itibariyle arabaya yakıtı hep 250 TL'lik almaya başladım fulleyince psikolojim bozuluyordu.
Evde de zam ve güncelleme kelimeleri yasak 🙂 tavsiye ederim

bu fiyat artışları karşısında bırakın çiftçiyi gariban köylüyü elit tabaka bile dayanamaz çiftçi parça parça toprağa parasını saçıp toplu eline geçince kazandığını zannedip avunuyordu mazotun litresinin 23 tl gübrenin 15 tl olduğu bir dönemde çiftçi nerden bulsunda saçsın tarlaya

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan

[Pakdemirli tam çözecekti, ayağını kaydırdılar. 2023 de et, hububat, yem (çiftçi ne üretiyorsa tam ihracatına başlayacaktık) Şimdi ne olacak? Çiftçi denilen üretici grubu yok olup gidecek..]
Bu politikalarla tarım ve hayvancılığı; bırakın ileri götürmeyi yaşatmak bile mümkün değil. 2 ay sonra G.doğudan başlayacak ilk hasat hangi ürünü kaçtan satacaklar belli mi? Motorini kaçtan alacağız, güz gübresi ne kadar olacak. Hiçbir şey belli değil. Bir plan yapın: yıl içinde girdi fiyatları ne kadar olacak, ürün fiyatı ne kadar olacak? Biz de buna göre hesabımızı kitabımızı yapalım uygunsa ekelim uymuyorsa ekmeyelim. Deli gibi ekin demekle ekilmiyor..
ağzına sağlık bana 5 ton tabana 5 ton bahar gübresine 800 lt motorine 7 ton tohuma ihtiyacım var ha desem 170 - 180 bin tl eder bırakın işçiliği ekipmanı tamiri bu zamana kadar 170 bini bir arada görmedim atm den demet demet parada çekmiyoz ekin demeyle ekiliyormu