Dağlık engebeli arazilerde hangi traktör/traktör tipi uygundur?

Merhaba,
uludağ da köyümüz var ve bizim yörede genelde fiat (54c, 54c junior, 480, 415) hata leyland gibi genelde eski ve max 55hp ye kadar gucu olan ortadan vitesli agir devirli traktorlerin kullanıldığını görüyorum.
MF serisi başka köylerde dahi görmedim. Ova da çok var ama bizim dağ yöresinde yok. MF lerin seri olduğu ve bize uygun olmadığını söylerdiler.

tarla sürerken 3 yada 4lü pulluk kullanılıyor. arazilerimiz küçük parça parça olduğu için max 10 dönümdür. genelde 2-3 dönümlük tarlalar ekilip işlenir ve taşı boldur.

benim sorum bu tarz yöre için yeni tip traktörlerin hangileri uygundur. new holland ttj gibi dar tip bahçe traktörlerinin devrilme riski fazla mıdır? şanzıman ve lastik ebatı vs neye dikkat etmek gerekir?
55-65hp ye kadar hangi traktörleri önerirsiniz? benzer arazi şartları için çift çeker-tek çeker? hidrolik gücü vs hangi özellikler olmali?

Son düzenleme:
Bahçe tipi,alçak bir traktör sizin işinizi görecektir.Bütçe yetiyorsa 4 çeker alınmalı.Tek çeker alınacaksa da dediğiniz gibi ağır devirli seri olmayan bir traktör işinizi görecektir.

• Beğen
Tepkiler: Tastan
Kesinlikle bahçeci seriler. Olmalı. Traktörün karın altı alçak olacak, kalıp geniş olacak. Ortadan vites takıntısını anlayamadım gitti. Bizim yörede de var böyle bir takıntı. Motor levyeli olacak abi. Sıfır ikinci el ne düşünürsün bilmem ama önerim tümosan olur. FB_IMG_1480364254688.jpg

Yillardir biseyler yazar fikir sunar, fikir elde etmeye calisirim..bilgisini esirgemeyenden Allah razi olsun..
Konu acmak istemedim bu basliktan devam edeyim dedim..konu sahibi arkadasimda hakkini helal etsin.
Gelelim meseleye.
Bizde 77. Model 480 fiat var..yillardir aklimda bir 4x4 traktor alalimda kolumuz bacagimiz artik yorulmasin diye hayallere kapilirim.ama gel gelelimki ele gecen ne, alacagim makinenin maliyeti ne..makas cok acik.oyuzden her seferinde orselenip vaz geciyorum..4x4 hevesini bir kenara koyarsak engebeli arazimizde yillardir calistirdigimiz 480 den haric bana isleyis adina ne kazandiracak..gercekten gerek varmi..8lik 4 lu pullugu 20 cm derinlikte ceken 48 beygirlik traktorun yerine 60 70 beygirlik 4x4 almak para basmak ahir omrunde maddi olarak kendini asiri sıkıstirmak cok anlamli ve degermi.almak isterim ama maddi hesap cok kotu..bir aklim 2 ceker 55 56 yada 60 56 gibi traktor almak..bu beygir sinifinda nerdeyse 4x4 le arasindaki fiyat farki yari yariya..akrabamizda evvelden 60 56 orjinal kabinli vardi.bana taksi kadar konforlu gelirdi.oyle birsey almak mantikli olmazmi..guc, yere tutunma, fren, birim zamanda yapilan is yonunden artis olacaktir bu belli..boyle agir ve engebeli arazilere gercekten 4x4 sartmi..
2 cekerdeki manevra hayal olacak beni endiselendiren seyde asil bu galiba.ozelikle tarla surup ekerken kucuk tarlalarda donme sikintisi cekmeyi istemem..eli ayagi duzgun tutulan markalarin 4x4 traktorleri su anki piyasada 70 80 kagat..bu parayi malesef elimizdeki tarla gelirleriyle karsilayamayiz..ozaman almayacan demek duser belki. Fakat benim ogrenmek istedigim engebeli arazide gercekten 4x4 elzemmidir..

• Beğen
Tepkiler: Tastan ve Reşat
4 çeker çamurda , yumuşak zeminde , eğimli arazide cok önemli
Bunu yazarken hem tek çeker hem çift çeker traktör uzun yıllar kullanmış biri olarak yaziyorum
Bazi işler vardır iki tane tek çekerin yapamadığı işi bir tane çift çeker yapar
Ama insan oğlu doyumsuz çift çekerde yetmez onuda bitirir
İşini bilene tek çekerde yeter bu zamanda en önemli ekonomi yönetimi
Secenek çok fiyat ağırlık yakıt yönünden satarken piyasa yönünden alirken piyasa yönünden kalite sağlamlık yönünden kullanım konfor yönünden seçenekler çok

En az kac beygirlik 4x4 gercek 4x4 isi gorur..simdi 480 4x4 alip pati cekmekten baska ise yaramazsa ne edeyim ben o 4 cekeri..bir ise yaramaz..duz yer olsa is gorur belki ama %20 egimli tarlada patiden baska bir ise yaramaz..75 dekar yer isleriz.yillik calisma saati 150 ancadir..ben bir ara universal 645 yada 680 dusunmustum..ama cok hantal tarkatorlere benziyor.ustelik piyasada pek tutulmuyorlar..ama senelik is saatimizi oynaya oynaya yapar atarlar..bir tt serisi 65 70 beygir traktor fiyati beni cok asiyor..diyecegim 2 cekerdenmi devam etsem yoksa kendimizi biraz sıkıp orta hallice 60 65 beygirlik 4 cekeremi gecsek..tarlada babam calisirken her sene sol freni yer engebeden dolayi surekli ayagi frende..hem yakiti harcattiriyor hem freni yiyor..kac kez diyorum su traktoru dferansiyel kilidine basarak kullan diye..egime paralel kaz ayagi tirmik gibi ekipman cekerken traktorun onu surekli egime asagi kayiyor babamda burnunu duzeltmek icin surekli tek fren yapar,.alismis artik anlamiyorda..ben nasip oldu ekim donemine izin denk getirmistim.diferansiyel kilidiyle is yaptim..traktorun onu surekli istikametinde kalabilmisti.15 20 derecelik direksiyon acisiyla egime kayma rahatlikla engelleniyor..tek sikinti o lanet kilit pedalina surekli basabilmek ve donek basina 20.mt kala kilidin devre disi kalmasini saglamaya calismak..kisacasi modern traktorlerde bir tusla yapilan sey bizde eziyetten baska birseye benzemiyor..direksiyon carpmasini donderilmesini hic saymiyorum bile.herseye ragmen 1995 yilindan beri bizi uzmedi.isimizi zamaninda yaptik ve bitirdik.komsu tumosam 8085.mi ne kara burun ondan aldi 480.lik ekipmanla tarla isi yapiyor..ustelik hic iyi bir ciftciligide yok.mahsulleri orta alt kalitede..disardan butcesi saglam oldugu icin cok takmiyor.kisacasi batak is yapiyor.traktor atil vaziyette..disardan bende oyle gorunmeyi istemem.alinan makinanin hakkini verecek is yapmayi isterim..durumlar bundan ibaret.kisacasi kararsizim

Yillardir biseyler yazar fikir sunar, fikir elde etmeye calisirim..bilgisini esirgemeyenden Allah razi olsun..
Konu acmak istemedim bu basliktan devam edeyim dedim..konu sahibi arkadasimda hakkini helal etsin.
Gelelim meseleye.
Bizde 77. Model 480 fiat var..yillardir aklimda bir 4x4 traktor alalimda kolumuz bacagimiz artik yorulmasin diye hayallere kapilirim.ama gel gelelimki ele gecen ne, alacagim makinenin maliyeti ne..makas cok acik.oyuzden her seferinde orselenip vaz geciyorum..4x4 hevesini bir kenara koyarsak engebeli arazimizde yillardir calistirdigimiz 480 den haric bana isleyis adina ne kazandiracak..gercekten gerek varmi..8lik 4 lu pullugu 20 cm derinlikte ceken 48 beygirlik traktorun yerine 60 70 beygirlik 4x4 almak para basmak ahir omrunde maddi olarak kendini asiri sıkıstirmak cok anlamli ve degermi.almak isterim ama maddi hesap cok kotu..bir aklim 2 ceker 55 56 yada 60 56 gibi traktor almak..bu beygir sinifinda nerdeyse 4x4 le arasindaki fiyat farki yari yariya..akrabamizda evvelden 60 56 orjinal kabinli vardi.bana taksi kadar konforlu gelirdi.oyle birsey almak mantikli olmazmi..guc, yere tutunma, fren, birim zamanda yapilan is yonunden artis olacaktir bu belli..boyle agir ve engebeli arazilere gercekten 4x4 sartmi..
2 cekerdeki manevra hayal olacak beni endiselendiren seyde asil bu galiba.ozelikle tarla surup ekerken kucuk tarlalarda donme sikintisi cekmeyi istemem..eli ayagi duzgun tutulan markalarin 4x4 traktorleri su anki piyasada 70 80 kagat..bu parayi malesef elimizdeki tarla gelirleriyle karsilayamayiz..ozaman almayacan demek duser belki. Fakat benim ogrenmek istedigim engebeli arazide gercekten 4x4 elzemmidir..

Elzem olmasada cok farkli olur is yapması
Yerinizde olsam marka takintisi yapmadan alirim bi ls u50 tikir tikir isimi yaparim yakinimda var sorunsuz kullaniyor ki o 60 lik tek ceker traktorun yerine aldi
Fiyatlarida uygun bakmanizda fayda var

• Beğen
Tepkiler: attismail
Elzem olmasada cok farkli olur is yapması
Yerinizde olsam marka takintisi yapmadan alirim bi ls u50 tikir tikir isimi yaparim yakinimda var sorunsuz kullaniyor ki o 60 lik tek ceker traktorun yerine aldi
Fiyatlarida uygun bakmanizda fayda var
U60lar biraz uygun geldi banada..tabi piyasada tutulma veya yedek parca servis olanagi vs gibi etmenler biraz sikintili gibi ls lerde..bir tanidikta ls plus 90 vardi.1000 dekar arazi isliyor..ilk aldigi yillarda sanirim motoru kirdirmisti..fabrika uretim hatasi diye garantiden yeni motor takmisti..tabi onun yaptigi isler agir yani..hangi traktor olsa biyerden biseyler acar yani..simdi ne kullaniyor bilmiyorum,,bizm buralar newhollanci fiatci, kismende massey ve johndere var diger markalar nadir..bakacagim piyasaya..maddi olanaklar elverisli olursa elimizdekini yenileyebilirim..
35 dekarlik parcamiza bu sene macar figi ektik.bu fig elle hasat edilecek.hepi topu 4,5 kisiyiz bicmesi dovmesi buyuk emek..makinasida yok.bicerdover bicemiyor yere yatiyor..6 yildir aycicegi ve bugday ekildi toprak iyice verimsizlesti..bizim buranin topraklari agir killi nadas kimse yapmaz.zaten alan az oldugu icin koylu her sene eker bicer..bizde macar figi ekip topragin dinlenmesini zenginlesmesini hedefledik..mubarak bu sene cok guzel cikim verdi..babam ben burada boyle fig oldugunu hatirlamiyorum diye seviniyor.tabi daha yolun basi.herseye hazirlikli olmak lazim.Mevlam cumle ureticilere guc kuvvet versin..mahsulunu hayirlisiyla bereketiyle cebine katmak nasip etsin..suratada bir fotosunu birakiyim.
20190607_160606.jpg
20190607_160602.jpg
20190607_154726.jpg

traktöre ağır ekipman takılıyorsa mibzer gibi çeker traktör engebeli arazilerde gerekli yoksa gerek yok
Su an mibzerimiz yok.olmasini cok isterdim..cunku sacma usul ekim ile cok fazla tohum gidiyor.ustelik homojen bir cikis alinmiyor..verim dusuyor..ikinci el tarihi eser olmayacak kadar uygun bir mibzer bulursam denk gelirsem kesinlikle alacagim..bu traktorden bile onemli benim icin..koyumuzde sadece bir komsuda mibzer var tek ceker 165 lik eski kasa masseyinen yilardir eker durur.bir sikintida cekmedi bu vakte kadar..ama bizim tarlalarimiz onunkine gore daha yokus ve engebelice..o dede yadigari 165 ligiyle mutlu simdilik..bakalim biz neler yapabilecegiz.

Kioti RX 7320 Eco CRDi, 73 hp, 200 n.m. tork, stabil çalışmalı, 24*24 vites, mekanik levye, alt açıklık yüksek, yol hızı 40 km/h, 4 9" pulluğu 5-6 km/h hızla taşır.Kepçeye hazır modeldir.Çamurculuğu fazla yok, biraz mekanize yürüyor.Kuru tarımda ara iş traktörü diyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: attismail
Nh 55 56,65 56s ama 4×4 olmalı,tumosanla aynı lisanslı sayılırlar,yabanclikta çekmezsiniz .
Bizim köy ovada dere kenarında ,kavak ağaçlarını sattik.Bir ekip geldi bir kaç saatte kavakları bizim bile 4 çekerle giremediğimiz yerlere uçurum gibi yüksekce dere kenarlarina rahat rahat girdi çıktı hayran kaldım.Markasi nh 60 yada 65 sanirim N serisi diye birşeydi yere yakın biraz uzun.Koruma örtüsü takmışlar, tam göremedim. Sitelerde çok aradım.Bana sorarsanız yok böyle bir traktör, tam atom karınca,satsalar almağa can attigim bir traktördü.
Ormanda çalışıyorlarmış

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Nh 55 56,65 56s ama 4×4 olmalı,tumosanla aynı lisanslı sayılırlar,yabanclikta çekmezsiniz .
Bizim köy ovada dere kenarında ,kavak ağaçlarını sattik.Bir ekip geldi bir kaç saatte kavakları bizim bile 4 çekerle giremediğimiz yerlere uçurum gibi yüksekce dere kenarlarina rahat rahat girdi çıktı hayran kaldım.Markasi nh 60 yada 65 sanirim N serisi diye birşeydi yere yakın biraz uzun.Koruma örtüsü takmışlar, tam göremedim. Sitelerde çok aradım.Bana sorarsanız yok böyle bir traktör, tam atom karınca,satsalar almağa can attigim bir traktördü.
Ormanda çalışıyorlarmış
Bu traktör sanirim ama turkiyede arayıp bulmak lazim.
Screenshot_20191215-180824_Chrome.jpg
Screenshot_20191215-180836_Chrome.jpg
Screenshot_20191215-180846_Chrome.jpg

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı