Deniz kumu vb malzemeden ahır tabanı

a1102637b980e61bfb4483cf04e15b0c.jpg
6242321f828f4065b9d98cda38525e9f.jpg
5ce796479af02a7176bffee1dc37703c.jpg
Arkadaşlar ahır tabanları konusunda araştırma yapıyorum ,betona para vermek istemediğimden Deniz kumu,geçirgen toprak gibi malzemelerden yapılan ahır tabanları gördüm internette kendimce yapılabilir bakıyorum sizce ahırın temizliği açısından beton zeminlere göre daha mı zor olur ve hayvanların beton zemine göre rahatlığına,süt verimine, kalitesine asgari veya azami ölçüde etki ederimi?

Beton zemin uygun değil yatak sistemi yapmak lazım oda baya bi maliyetli yataklık olarak farklı malzemeler var sıyırıcı sistemi kurmak gerekli resimlerde görünen şekil daha güzel ama onda da temizleme işi sıkıntı kumun içindeki güberiyi ayırmak zor kumla beraber tarla atmak da olmaz ama kuru gübre olabilir eğer açık ahırınız varsa sizde bilirsiniz yazın altlarındaki gübre kuru ve toz gibi oluyor onu kullanabilirsiniz

Kum olabilir ama benim önerim 50-60 Cm yükseklğinde/derinliğinde komple kuru/yanmış çiftlik gübresi en ideali. Hergün yeni oluşan gübreler dağıtılarak serpilecek ve iyi havalandırma yapılması şart gazın uçup gitmesi için. Gübre yükseldikçe heryıl üstten fazlası alınacak.

Bizim burda birisi buna benzer bisey yaptı bahçesinde duruyor inekler yağmur ve ineklerin kendi şeyiyle bahçe göl oluyordu bahçeyi 50cm kazıp zemine direnaj bozusu döşedi sık sık aralı üstünü çakıl kumla toprak kapattı şimdi göl olmada yok çamurda yok

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
Yemligin basi en cok hayvanin durdugu yer beton olsun siyirici yada siyiralacak sekilde geriye kalan yer yatak yada gezinyi alani kum yada baska sey olabilir
6f657833a3ec2b0fbb77f68d19d9df8b.jpg

Benim kaba yem verdigim yer bu sabah cektim fotoyu
Arkasi genis mera geziyor hayvanlar hic tırnak kesmedim ayak hastaligida yok sayilir olsada hafif geciyor
Tabi gezinti alani yatak seciminde iklimde onemli iklime gore kapali yada acik olabilir

Yemligin basi en cok hayvanin durdugu yer beton olsun siyirici yada siyiralacak sekilde geriye kalan yer yatak yada gezinyi alani kum yada baska sey olabilir
6f657833a3ec2b0fbb77f68d19d9df8b.jpg

Benim kaba yem verdigim yer bu sabah cektim fotoyu
Arkasi genis mera geziyor hayvanlar hic tırnak kesmedim ayak hastaligida yok sayilir olsada hafif geciyor
Tabi gezinti alani yatak seciminde iklimde onemli iklime gore kapali yada acik olabilir

Abi hayvanların kafasını geçirmesi için çok az yer bırakmışsın sanki ürkmelerde falan hayvan yem yerken geriye doğru ani hareket yaptığında bir sıkıntı çıkmıyor mu, fotoğrafta mı dar gözüküyor acaba mesafe

Abi hayvanların kafasını geçirmesi için çok az yer bırakmışsın sanki ürkmelerde falan hayvan yem yerken geriye doğru ani hareket yaptığında bir sıkıntı çıkmıyor mu, fotoğrafta mı dar gözüküyor acaba mesafe
Fotoda dar gorunmus ikinci boru içeriye dogru küçükler yemlige girmesin diye
Borular ust uste degil

Bu foğraflar daha çok israil gibi yağışın az olduğu bölgelere benziyor. Belki kum belki başka malzeme. Eğer yağışlı yerde kullanacaksanız, durak demirli ABD tarzı gibi ahır olamalı. Gübre yoluna kum taşmamalı. Onlar da kumu yeniliyorlar, ya da temizleyip aktarıyorlar. Gübre çukuruna kaçırırsanız, tabanda birikme sorunu olur. Ahırın üstü mutlaka kapalı olmalı. Karabüke uyar mı? Pek bilemedim.