Dolarda ki yükseliş besiciliğe nasıl yansır?

Merkez bankasının tarihçesini iyice okuyup , yapısının yıllara göre nasıl değiştiğini analiz ederek yorumlaman tavsiyemdir. Merkez bankasını kuruluşunda şu günden daha çok bağımsız idi, zaman içerisinde askeri darbeler ile şekillenip bu hükümet ile hisse bazında bağımsızlığını biraz daha yitirmiştir.

Bu analizine tamamen katılıyorum.

Hatta... Mesela her kesin ağzında sakız gibi çiğnediği bir söz var. "Askeri darbeler"..!!

Askeri darbeleri yapan ın, millet içerisinde, bir tane komutan ve çevresindekiler olduğu yanılgısı hakimdir. Ama her darbeden sonra; alınan "ekonomik kararlar" ile milli sermayenin nasıl ezilip yok edildiğini hiç kimse fark edemez.

Örnek mi?
12 Eylül darbesi ve 24 Ocak ekonomik kararları.. Bunu iyi okumak lazım.

Abiler dolar 3.5 ken baskül fiyatı 4 dolar olan ithal dananın kg fiyatı 14 tl ye geliyordu. Şimdi 6.5 dan hesaplarsak 26 liraya geliyor ithal besi malı almaz kimse yerli besi malının değeri artacak bence herkes kaliteli besi materyali üretmeye önem versin besicilik yapacağı ahıra sağlıklı çatısı geniş düveler alsın etçi ırk tohumlasın besi malı kıymete binecek. Bence çiftci icin en büyük tesvik ürettiği ürünün rağbet görmesi ve para etmesidir. Doların artışıyla ithalat durma noktasına gelebilir yerli rağbet görmeye başlar. 83 senesinde karsta 2 milyon büyükbaş varmış şimdi 700bin civarı. 1.300.000 hayvan azalmış. Bizim ithal ettigimiz hayvan sayisi 1 milyon. Sadece kars bile ithalatımızı bitirecek hayvan üretim kapasitesine sahip. Eğer yerli üretim kıymet görürse ithalat biter hatta ihracat yapan bir ülke haline bile geliriz hiç belli olmaz.

Rusya dan et gelecek geliyorda zaten
Et fiyatları çıkmaz önümüz kurban kimse boşuna umutlanmasın herşey çıkar et çıkmaz

Abd ve avrupa kendi ihracatı bize yüzde 1 iken bizim onlara ihracatımız yüzde 60 bu işten onlar değil biz zararlı çıkacağız önce parazarımızı bulup sonra restimizi çekmliyiz
Zararlı çıkmayız, dünya sadece Avrupa'dan ibaret değildir.Avrupa ülkelerine yapılacak ithalatın kat be katını asya,uzak doğu ve Afrika ülkelerine de yapabiliriz .Sadece saha uzmanı işverenlere ve zamana ihtiyaç var.

İthalat durma noktasina gelebilir ben hâlâ bu fikirdeyim

Pazar arayışındayız şu anda sen birşey satacaksın karşılında birşey alacaksın ticaret bunu gerektir dolar euro hariç her türlü pazara açığız ve bu pazarları bilmiyoruz dikkatli olmalıýız
Kendi kabumuza çekilirsek enflasyon tavan yapar işleyen bir sanayi ve buna ham madde ihtiyacı var bizde olmayanları dışarıdan almak zorundayız ithalat ve ihracat daha da hareketlenecek ama dolar ve euro üzerinden değil uzak doğu malları piyasada dahada artacak kalite düşecek
Herkes elindeki hayvanını çıkarsın bekletmesin zaten girdiler sürekli pahalanıyor kimse bu işten birşey kazanmaz bu hükümet eti sabit tutacam diye çinden bile hayvan getirir malı satın ve piyasayı takip edin

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Zararlı çıkmayız, dünya sadece Avrupa'dan ibaret değildir.Avrupa ülkelerine yapılacak ithalatın kat be katını asya,uzak doğu ve Afrika ülkelerine de yapabiliriz .Sadece saha uzmanı işverenlere ve zamana ihtiyaç var.

Yaparız yapmasına ama avrupaya sattımız malı bu ülkelere isteğimiz fiyattan ve avrupaya sattığımız her ürünü satamayız ve bu ülkeler dolar euro kullanılanmıyorsa işimiz biraz daha sıkıntıya giriyor
Malum 450 milyar dolar ödenecek borç var bu borcu dolarla ödemek zorundayız
Bu yüzden bize dolar verecek asya afika ülkesi lazım
Ha birde şu var açılacağımız pazarın satan satıcıları var ve biz o satıcılarla rekabet etmek zorundayız çok müşteri istiyorsak

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Tanıdıklarım var o fiyata veren kilosu tartım mı göz kararı mı sizin aldığınız o önemli :)
Abi almaya ben gitmedim ben işte çalışıyordum neye göre aldilar bilmiyorum da ben sonradan kazana gidip baktım güzeldi hayvan bayrama kadar da 1 ay adam bakacaktı IMG-20180714-WA0022.jpgIMG-20180714-WA0019.jpg

Evet o kandemir ama dun ben de mal pazarindayim kirikkalede 18 tl ye vereckti adam koca hayvan pazarinda bi musteri biz vardik bu is turkiyede öldu sadece gomulmesi kaldi malcilar pazarda ancak dusunuyor borclu varsa hali duman
Abi valla ne yalan söyleyim ankarada durumlar fena değil ovacık pazarı yakacık pazarı avm den kalabalık bizim aldigimiz adam da 1 ay evvelden hayvanlarin cogunu satmis simdi bitirmistir

Şuan ithal hayvan zarar ettiriyor. Memlekette yerli hayvan bakalım diyoruz oda en aşağı 8000 tl tanesi 24.5 e canlı kilo satılıyor. Ankarada et 24.5 değil işler iyice boka sardı. Yem 60 dı 70 oldu şimdi bu işin içinden nasıl çıkılacak bilmiyorum.

Şuan ithal hayvan zarar ettiriyor. Memlekette yerli hayvan bakalım diyoruz oda en aşağı 8000 tl tanesi 24.5 e canlı kilo satılıyor. Ankarada et 24.5 değil işler iyice boka sardı. Yem 60 dı 70 oldu şimdi bu işin içinden nasıl çıkılacak bilmiyorum.
Abi besi işi hep bana sakat gelmiştir türkiye şartlarında. Besilik hayvanınızı kendiniz üretin o zaman yüzünüz güler inşallah

• Beğen
Tepkiler: acemi_