Elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye destek yok

23.04.2009
14,000
23,990
35
Bilecik

Bakanlar Kurulu’nun 9 Mart pazar günü Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre elektrik borcu olan çiftçiler bu borcunu ödeyinceye kadar devletin tarım desteklerinden yararlanamayacak. Bakanlar Kurulu Kararı’na ilişkin uygulama tebliği de aynı günkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre, tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödeninceye kadar, 2014 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri yapılmayacak.
Uygulama tebliğine göre elektrik dağıtım şirketleri kendi abone/tüketici kayıtları ile Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarını eşleştirerek alacaklı olduğu çiftçileri ve alacak miktarını tarımsal destekleri bakanlık adına ödeye Ziraat Bankası’na bildirecek. Ziraat Bankası da bakanlıktan gelen desteklerle elektrik borcu olan çiftçileri karşılaştıracak ve borcunu ödemeyen çiftçiye destek ödemesi yapmayacak.
Ödemenin yapılabilmesi için çiftçinin veya tüzel kişinin elektrik şirketinden “borcu yoktur” belgesi alarak Ziraat Bankası’na ibraz etmesi gerekiyor. Borca itiraz etmek isteyen çiftçiler elektrik şirketine başvuracaklar. İtiraz 7 günde karara bağlanacak.
Çiftçinin Ziraat Bankası’na yazılı müracaatı halinde hak ettiği destekleme tutarından, bankaya bildirilen borç miktarına kadar olan kısım elektrik şirketinin hesabına aktarılabilir.
 
Ynt: Elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye destek yok

bizde elektirikli sulamaya geçeçektik ama 5 sene önce araziyi ölçtüler direk yerlerini belirledler bidaha gelmediler tek başına yaptırmakta imkansız senede 10 bin lira sulamaya mazot yakıyoz
 
Ynt: Elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye destek yok

kimse almasın o zaman :) saçmalık biz vaktinde öderken ödemeyenler affoldu şimdi gelmişler 3 kuruş verdikleri desteği de vermeyecekler kız-*sw canları bilir
 
Ynt: Elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye destek yok

belki adam aldığı destekle ödeyecek borcunu onu napacağız? :) yıllık 5 bin lira elektrik parası ödüyorum hemde fatura geldikten 1 gün sonra bugüne kadar gelipte bir allahın kulu iyi yapıyorsun şirketimiz sana teşekkür eder demedi gittiler 2 yıldır ödemeyen adama faizsiz borç ödettiler s.kayım öyle işe.. at-*-* kız-*sw

paylaşım için teşekkürler :)
 
Ynt: Elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye destek yok

Kararı destekliyorum çünkü ödemeyenlerin parasını da bizden tahsil ettiler bugüne kadar, kayıp kaçak bedeli adı altında dürüst abonelere pay ettiler bu borçları. Ödemeyenin ne günahı var bu işte.
 
Ynt: Elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye destek yok

ne zamandır özel sektörün alacaklarını devlet tahsil etmeye başladı . öncelikle kendi borçlarını toplasın . nasılsa köylünün boynunda yular bağlı .çiftçiye acılan ziraii kredilerin yüzde 98 inin geri dönüyormuş.borcun en kolay alındığı toplum zaten çiftçi kesimi.
 

Benzer Konular