Erozyon çiftçiyi vurdu

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta


Hafta içinde etkili olan ve 100 km hızla esen rüzgar, tarlalarda erozyona neden olurken; bazı çiftçiler, bir yılın emeğinin boşa gitmesi tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Çarşamba günü birçok zarara neden olan fırtına çiftçiyi de vurdu. Beklenen yağışların gelmemesi ve esen lodos rüzgarı toprağı kabartırken, bu durum toprakların fırtınayla daha kolay sürüklenmesine neden oldu. Arazide incelemelerde bulunarak tarlaların durumunu gözlemleyen Sarayönü Ziraat Odası Tarım Danışmanları yaptıkları açıklamada şu sözlere yer verdi: “Karın kalkmasıyla birlikte bahar mevsiminin ilk aylarında istenen derecede yağış olmadı. Bunun üzerine esen lodos rüzgarları da toprağın kabarmasına neden oldu. Bu fırtınayla birlikte kabaran toprağın rüzgarla taşınması çok kolay oldu. Özellikle geç ekilen bazı tarlalarda zarar derecesi daha ciddi seviyelerde. Rüzgar bazı tarlaların toprağını süpürerek hububatın köklerini açığa çıkardı. Bazı tarlalarda ise süpürülen bu topraklar hububatın üzerini kapattı. Erozyona uğrayarak kökleri açılan hububatlar kuruduğu için bu şekildeki tarlalarda büyük zararlar oluştu. Bazı tarlalarda ise şiddetli rüzgar, nadasa bırakılan tarlalardan aldığı toprağı, hububat ekili tarlaların üzerine yığarak hububatın üzerinde kumsalların oluşmasına neden oldu. Bu aşamadan sonra beklenen yağışların bir önce gerçekleşmesi hayati öneme sahip. Aksi takdirde bu şekilde zarar oluşan tarlalara biçerin gitmesi bile çok güç görünüyor.” 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt