Evrim Teorisi Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ben daha senin; karadenizden kalkıp erzulüm e neden geldiğini anlayamadım Hacı :D
uludedemle tanışmak isterdim..
şöyle sakince sorardım.
dede derdim...
neden yaptın bunu bize :(
hacı bu arada belirteyim..
ben rizeye geri dönecem ...
donmaktan bıktım abi..
ruhumda deniz ve yeşil orman var..

Abi biz Allahın kan pıhtısı olmadan da hz isayı yarattıgına inandık O ol der ve oluverir evrime gerek yok yani ha buna inanmayan da inanmaz iman herkese yakışmaz zaten
insana Allahı ispat için..
her baktığı canlı.
ağaç böcek kuş..
Dağlar ovalar..
gökyüzü ve evren...
gözümüzdeki dolu olan su...
su görüyor beynine ani bilgi veriyor..
Tüm bunlara ve bunlar gibi milyonlarca mucizeye TESADÜF demek...
TEAADÜFENde olsa yaratılan insanın
üstün insanoğlunun itibarını sıfırlar..

dünya da ve kainatta bir değişim varsa bu da allahın isteği illmi ve kudreti ile olur bunu karmaşık hale getirmek akıl karı değildir hülasa tek hücrelii canlıların gayesi veya amacı ne ki insanlık için mükemmel yadımcılara dönüşsün. bitkiler olsun hayvanat olsun öyle değil mi hiç düşünmüyor mu bu darwinistler. kainatın tek hükümdarı idare edeni vardır o da rabbül alemin olan allahtır. hiç bir canlı başı boş değildir.

Birbirine ayni 2 parmak izi yok der durur bilim daha yeni yeni..

Çok daha önce bi Allah dostu yanindaki talebelerine..

-birbirinin ayni 2 cakil tasi bulup getirin demis

bulabilmisler mi sizce..

Kainatta tesadüfe tesadüf edilmez.. vesselam:)

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA
Her çağın bir cahilliği var sizde burda inansanızda inkar etseniz de bunlar değişecek ve yeni çağlar açılacak. Nasıl bundan asırlar öncesine biz karanlık çağ diyosak bundan asırlar sonrasında bize aynısını diyecekler şimdi sen buna rağmen hala en iyisini bildiğini mi sanıyorsun biz bizden sonraki her nesil karanlık çağ olarak anılacak çünkü her zaman yeni gelişmeler yeni kanıtlar yeni teknolojiler olacak. Bu arada karanlık çağ yani cahiliye dönemi din yüzünden olmuştur ve her zaman bilim sayesinde dinin kısıtlamalarından kurtulup yeni çağlara geçiş yaptık. Ama şuda kesin biz şuan dünyadaki en karanlık çağlardan yaşıyoruz. Şansınıza küsün o güzel günleri göremeyeceksiniz. Buraya daha neler neler yazarım aslında da neyse. Ateist değilim.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci60
Her çağın bir cahilliği var sizde burda inansanızda inkar etseniz de bunlar değişecek ve yeni çağlar açılacak. Nasıl bundan asırlar öncesine biz karanlık çağ diyosak bundan asırlar sonrasında bize aynısını diyecekler şimdi sen buna rağmen hala en iyisini bildiğini mi sanıyorsun biz bizden sonraki her nesil karanlık çağ olarak anılacak çünkü her zaman yeni gelişmeler yeni kanıtlar yeni teknolojiler olacak. Bu arada karanlık çağ yani cahiliye dönemi din yüzünden olmuştur ve her zaman bilim sayesinde dinin kısıtlamalarından kurtulup yeni çağlara geçiş yaptık. Ama şuda kesin biz şuan dünyadaki en karanlık çağlardan yaşıyoruz. Şansınıza küsün o güzel günleri göremeyeceksiniz. Buraya daha neler neler yazarım aslında da neyse. Ateist değilim.
Dünya sizin olsun ahiret bizim varmısın takasa?

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA

Elle tutulur bir örnek verebilirmisin Din hangi karanlık çagdı da bilim geldi o çağı aydınlattı

Elle tutulur bir örnek verebilirmisin Din hangi karanlık çagdı da bilim geldi o çağı aydınlattı
Bu konuda tartışma yapmak istemiyorum. Ama sorunu cevaplayayım. Osmanlı zamanlarında avrupada kilise kuralları çok katıydı uymayanlar çok büyük ceza görüyordu ve bilimsel çalışmaları reddediyordu. Hatta dünyanın düz bir tepsi olarak düşünüyordu ve halk İtiraz etmiyorlardı zaten çoğu kabul etmişti çünkü herşeyin en iyisini kilise biliyordu insanlar sorgulayamazdı ama gelileo isimli şahıs dünya yuvarlak dedi. İdama gidecekti son anda ev hapsine çevirdiler ve orda öldü. Sonra dünyanın yuvarlak olduğu her yerde kanıtlandı ve kiliseler tamamen etkisini kaybetti artık yönetimde ve insan hayatına karışması sona erdi. Avrupa böylece bilime ağırlık verdi. Ve şimdi bizden en az 50 yıl önümüze geçti ve traktörlerini almak için çırpınır olduk. Bunun kaynağı herkes ve meb kitapları dahil her yerde bu bilgiye ulaşabilirsin yani kaynak sağlam.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci60
Bu konuda tartışma yapmak istemiyorum. Ama sorunu cevaplayayım. Osmanlı zamanlarında avrupada kilise kuralları çok katıydı uymayanlar çok büyük ceza görüyordu ve bilimsel çalışmaları reddediyordu. Hatta dünyanın düz bir tepsi olarak düşünüyordu ve halk İtiraz etmiyorlardı zaten çoğu kabul etmişti çünkü herşeyin en iyisini kilise biliyordu insanlar sorgulayamazdı ama gelileo isimli şahıs dünya yuvarlak dedi. İdama gidecekti son anda ev hapsine çevirdiler ve orda öldü. Sonra dünyanın yuvarlak olduğu her yerde kanıtlandı ve kiliseler tamamen etkisini kaybetti artık yönetimde ve insan hayatına karışması sona erdi. Avrupa böylece bilime ağırlık verdi. Ve şimdi bizden en az 50 yıl önümüze geçti ve traktörlerini almak için çırpınır olduk. Bunun kaynağı herkes ve meb kitapları dahil her yerde bu bilgiye ulaşabilirsin yani kaynak sağlam.
O karanlık cagdan kiliseden ayrılarak degil müslüman topraklara yaptıkları seferlerde ögrendikleriyle çıktılar yabancılar bile islamin nekadar ileri görüşlü ve nekadar hoşgörülü oldugunu kabul ediyor kuranı kerimin bilimsel bi hazine oldugunu kabul ediyor
Belki faydası olur bi izleyin
https://youtu.be/h1Up_bHcH_E

Tartışma gibi değil birbirimizi dinleyip anlamak gibi düşünelim tartışmalarda illaki bir tarafın galip gelmesi gerekiyor benim ne öyle bir derdim nede niyetim var Gelelim asıl meseleye doğru avrupa çok güzel traktörler üretti ben nasip olursa almal istiyorum ama aynı avrupa çok güzel silahlarda üretti ve 2. Dünya savaşın da milyonlarca insanı öldürdü bu gün traktörlerine hayran olduğumuz almanya yahudileri kazanlarda yaktı.Abd de atom bombasını bilim insanları yaptı bilimi kullandılar japonyada çoluk çocuk demeden insanlar öldü. Birde aynı bilim antibiyotik kullanımı için bu ğün başka dün başka şeyler söylüyor

her aklınıza takılanı incelemeye araştırmaya ugraşırsanız dinden çıkarsınız
herkes inandıgı dinin kutsal kitabı neyse onun mealini türkçesini açıklamasını okusa yeter

birde bu yüce millet kendini hoca olarak yansıtan birinin darbe teşebbüsünü 15 temmuzda engellemiş
ama hala burda birileri bu hoca kılıklı hainlerden ders almamış ki 15 temmuzdan önceki zamanlarda fetö imzalı kitapları millete(site üyelerine) hediye ederken şimdide başka bir şehyin hoca kılıklı hainin eserlerinden örnek veriyor
bıkmadınızmı bu yüce milletin aklıyla oynamaya
birde çıkmış kominist ülkenin traktörünü övüyor
ayıp valahi ayıp
kitap hediye ettigi biri çıkıp bunu bana bu kişi hediye etti dese ne ailesi ne işi kalır fetöden içeri girer anında ama hala degişmemiş demekki

hocalardan şeyhlerden medet umuyor garibim iyide kamufle oluyor sosyal medyada hükümeti destekleyen paylaşımlarıyla

allah devletimize hükümetimize zeval vermesin

• Beğen
Tepkiler: roronoa
Evrim geriye doğru gitmez, her zaman ileriye doğru gider. Ortama uyum sağlamayı, adaptasyonu gerektirir.

Evrim vardır. Fakat insanlar maymun ile ortak atadan geldi tezini savunmuyorum. Çünkü bu, evrimin kendisine terstir. Yukarıda yazdığım gibi evrim geriye doğru gitmez. Maymunumsu bir canlının doğada, insan gibi bir yapıya dönüşmesi evrime ters. Çünkü doğa şartlarına daha az uyumlu bir hale gelmişiz. Kıl, tüy azalmış soğuğa ve diğer dış etkilere açık hale gelmişiz. 4 ayaktan, 2 ayağa düşüp hem hız hem de enerji tasarrufunu kaybetmişiz. Görme, duyma, koku alma becerilerimiz gerilemiş. Kısacası doğaya uygunluğumuzu kaybetmişiz. Bu evrim mantığına aykırıdır.

"İnsanlar maymundan geldiyse, günümüzdeki maymunlar neden insan olmuyor" sorusunun da bir açıklamasıdır bu yazdığım. Çünkü bir maymun insan formunda, özelliğinde olsa idi doğasında hayatta kalamazdı. Yem olur, açıktan veya doğa şartlarından ölürdü.

Evrim nasıl vardır? Buna şöyle örnek verebilirim. Mesela mamut ile fili örnek alalım. Birisi soğuğa dayanıklı olabilmesi için kürklü hale gelecek şekilde evrim geçirmiş. Diğeri ise tüysüz. Makak maymunları da bu şekilde. Japonyadaki makak maymunları kışın hayatta kalabilecek şekilde adapte olmuş. Kalın kürklü bir hal almış. Japonya dışındaki, yani soğuk iklimle alakası olmayan makaklar ise kalın bir kürke ihtiyaç duymamış.

Maymun ile ortak atadan geldik tezini çürüten bir diğer sebep ise ucunun olmaması. Yani "hadi ortak atadan geldik diyelim, peki o ata nereden geldi" diyoruz ve cevap alamıyoruz. Cevap alsak bile soracağımız soru aynı "peki o nereden geldi"... Bu sonsuza kadar gidebilir. Dünya toz bulutu halinde iken, büyük patlama oldu ve dünya bu hale kavuştu, milyarlarca canlı oluştu. Peki bunlar nasıl var oldu? Cevap yok. Hadi dediler ki başka gezegenden geldiler. Çünkü buna inananlar da var. Peki o gezegen hangisi ve o gezegendekiler nereden geldi? Yine cevap yok. Çünkü sonsuzluğa gidiyor. Bunu sonsuza kadar sorabiliriz, cevabını alamayız. Bu noktada yaratıcı devreye giriyor.

Bu sebeple bir yaratıcı kavramına inanıyoruz. Kimisi Allah der, kimisi Tanrı der, kimisi Tengri der... Özü yaratıcıdır. Günümüzde yaratıcıya inananları şüpheye düşürmek, kafalarını karıştırmak için bir soru soruyorlar; "Herşeyi Allah yarattı ise Allah'ı kim yarattı" diye. Halbuki bunun cevabı çok basit. Yukarıda verdiğim örneğe de çok benziyor. Biz yaratılmamış olan yaratıcıya Allah diyoruz. Yani piramidin tepesindekine... "Yaratılmış bir yaratıcı olamaz, o yaratılandır. Yaratıcı, yaratılmamıştır" diyoruz. Bu bizi sonsuz bir döngüye sokuyor. "Peki onu kim yarattı" diye sonsuza kadar sorabilirler. Biz artık sormaktan bıktıkları noktada, yani en son, herkesi yaratana Allah diyoruz. İstedikleri kadar sorabilirler, piramidin tepesi, yani milletin sormaktan yorulduğu yer yaratıcıdır, altındakiler ise yaratılandır. Dileyen sonsuza kadar bu soruyu sorabilir. Sormaktan yorulduğu veya öldüğü gün aradığı cevabı, yani yaratılmamış olan yaratıcıyı bulacaktır.

Biraz konunun dışına çıkar gibi oldum ama neyse, bu saatte aklıma geldi yazıverdim :D.

Şunu da son olarak ekleyeyim. Bize hem ilim hem de bilim gerek. Yukarıda verdiğim örneklerden de anlaşılacağı üzere, yaratıcıyı görmezden gelerek yapılan bilim, kainatı açıklamakta tek başına yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple bize bilimden de büyük ilim gerek. İlimsiz bilim, eninde sonunda tıkanır.

Albert Enstein; "Dinsiz ilim kör, ilimsiz din topaldır" demiştir.

ilk önce tüm yorumları okumadım lakin evrim teorisi, din kavramından önce olayı yaradılıştan başlatmak, aklımızı ve kalbimizi tatmin edebilecek şekilde doğru ve objektif araştırmalar yapabiliriz ve tefekkür edebiliriz,
öncelikle din olgusuna geçmeden cenabı hak kıranı kerimde, Allah azabını aklını güzelce kullanmayanlara verecektir ve onlar sağ taraflarına yattıklarında yaratılışı tefekkür ederler ayetlerinide bilmekte fayda var
ayrıca bir yaratıcının olduğunu aklımız kabul ettiğinde söylediklerinide dikkate alır ve bu evrim teorisinide o şekilde bakabiliriz.. öncelikle şu an biliyoruzki kuran bilimle asla ve asla çelişmiyor ki şu anda araştırılırsa bilimle bitişik kanıtları olan tek ilahi kitaptır . kuranın delilleri felsefe, kimya, matematik, astreoloji, nükleofizik, genetik gibi bir çok bilim dalından örnekler, işaretler ve deliller vermektedir, arzu eden detaylarıyla araştırabilir, birkaçına değinmek isterim
1-- biliyoruzki dünya ve evren mükemmel bir sanat eseri ve bunun oluşması için ilim, irade ve kufret gereklidir, yoksa düşününki bir kağıt ve kalemi yan yana koysak bin sene yan yana beklese bir A harfi yaxabikirmi, tabiiki yazamaz çünkü ne ilim ne irade nede kudret var (felsefe)
2-- kuranda söylenen (tek tek ayetler araştırılabilir)
güneşin belli bir karar yerine gitmesi
demirin gökten indirilmesi
koruyucu gökyüzü
geri döndüren gökyüzü tabakası
gökyüzünün tabakaları
iki denizin birleşmemesi
aşılayıcı rüzgarların olması
insanın ana rahmindeki yaratılış evreleri
evrenin genişlemesi
dağların köklerinin olması
örümcek ağını dişisinin yapması
bitkilerde cinsiyet olduğu
arılardan dişi arının bal yapması
16.surenin nahl( arı) olmadı ve kromozom sayısınında 16 olması
aynı zamanda eşeğinde kromozom sayısın62 olması
proton ve nötronların atom ağırlıkları
ilk kopyalamanın hayvanların kulakların yarılıp alınması ve yaratılımışın değiştirilmesi
aya çıkış tarihi
kamer(ay) suresinde dünya ve ay arasındaki mesafe
uzayın -270 c olması ve atmosferle bizim korunmamız
kıtaların hareket etmesi
ayın ışığının olmaması sadece yansıtması
..daha neler neler bütün bunlara yüz çevirmek için akılsız olmak veya inatçı olmak laxım yoksa imkan yokki 1400 yıl önce bu ahenkli kitap beşer eliyle yazılmış olsun , yani yoksa hz muhammed (sav) büyün bilimleri bilen bir bilim adamı, sma okuma yazması yok..akıl işte
yani sonuç, eğerki her açıdan yaratıcıyı ispat edip dinin hakkaniyetini ispat edebiliyorsak ve o yarattıklarını en ince ayrıntılarına kadar bilip en doğru şekilde yazıyorsa evrim teorisinin bu hakikat kitabında yeri neyse doğruluğuda o kadardır..
insan sadece aklını kullansa yeter..tabi geç olmadan

• Beğen
Tepkiler: canergunduz18
Galileo dünyanın yuvarlak olduğunu batıdaki yobazlara delilleriyle söyleyen adam, ama ondan yüzyıllar önce dünyanın çekirdeğinin hesap edip açıklayan bir köylü çocuğu Harezmi'miz var.

Dünyanın yuvarlak olduğunu Asya zaten biliyordu.

Yanlış olan bir nokta varsa düzeltirseniz sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77

Ulug beyin rasathanesi ve medresesi yanyanaydi.. bati dunya yuvarlak diyenleri idama mahkum ederken..

Batinin din-papaz karsiti olmasi cok dogal.. Incil i tahrif edip bi "papaz dini" insa etmisler..

Suan avrupanin hristiyanliktan cikip ya ateist ya musluman olmasi.. kiliseden-papazdan kacmasi da normal..

Lakin İslam mazlumun-garibanin dini olmus.. Ruhban lik yok.. surekli dusunmeyi-tefekkuru emrediyor.. Kuran ayetler ortada..

---

yenilikçi adinizi nedir, tanisiyor muyuz..

• Beğen
Tepkiler: yevis
Şunu da son olarak ekleyeyim. Bize hem ilim hem de bilim gerek. Yukarıda verdiğim örneklerden de anlaşılacağı üzere, yaratıcıyı görmezden gelerek yapılan bilim, kainatı açıklamakta tek başına yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple bize bilimden de büyük ilim gerek. İlimsiz bilim, eninde sonunda tıkanır.

Albert Enstein; "Dinsiz ilim kör, ilimsiz din topaldır" demiştir.
bilimi dinden ayırmak zaten başlıca bir bozgunculuğun parçasıdır. bakın bilim allahı tanımada bir araç olmalı amaçtan ziyade. ayrıca kainatta bir değişim var buna evrim diyenler var demiyenler var. bu değişim allahın ilmi ve kudreti ile olmaktadır. bunu neden kabul etmiyor insanlar anlamıyorum. aksi halde o zaman her hücre akıl sahibi olmalı ki değişim kusursuz olsun öyle değil mi hülasa din ve bilim insanın ilerlemesi için kuşun iki kanadı gibi düşünülmeli birinin eksikliği insanı eksik bırakıyor

• Beğen
Tepkiler: yevis
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...