Fındık hasadına Ramazan rötarı

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,277
Konum
Bilecik

GİRESUN (CİHAN)- Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Ramazan ayı nedeniyle fındık üreticilerinin, 2012 mahsulü fındık ürünü hasadına Ramazan Bayramı sonrası başlamayı planladıklarını, açıkladı. Akbaşlı, bu nedenle pazara geç inecek fındık için sanayici ve ihracatçının gerekli tedbirleri almalarını istedi.Akbaşlı, yaptığı açıklamada, fındık ürününde hasat döneminin ağustos ayının ilk haftası başladığını hatırlattı. Bu yıl Ramazan ayının 20 Temmuz tarihinde başlayacağına işaret eden Akbaşlı, 'Hasat dönemi Ramazan’a denk gelmesi nedeniyle üreticilerimiz şimdiden hasada Ramazan Bayramı sonrasına başlamak için hazırlık yapmaktalar.” dedi.
Özer Akbaşlı, geçtiğimiz yıl ki hasat döneminde de üreticilerin aynı taktiği izlediğine işaret ederek, şunları kaydetti: 'Fındık hasat döneminin Ramazan ayına denk gelmesi neticesinde, olgunluk derecelerine bakılmaksızın tüm çiftçilerimiz, Ramazan Bayramı’ndan sonraki tarihlerde fındık hasadına başlamışlardır. Ayrıca geçen yıl, sadece Ramazan ayı olması sebebi ile fındık hasadına, bırakın erken başlamayı 3 haftalık geç bir sürede başlanılmıştır. Bu yıl da Ağustos ayının 21’inde bitecek olan Ramazan Bayramı’nın sonrasında, fındık hasadına başlanacağı, fındık üreticisi çiftçimizin çoğunluğu tarafından konuşulmakta ve işlerini, buna göre programlayıp planlamaktadırlar. Kısaca kanaatimiz odur ki, Ramazan ayı dolayısıyla fındık hasadına bu yıl da ekseriyetle 22 Ağustos ' tan sonra başlanılması düşünülmektedir.”

Fındık hasadına geç başlanmasıyla ürünlerin pazara indirilmesinde de ciddi bir gecikmenin söz konusu olacağına işaret eden Akbaşlı, sözlerini şöyle tamamladı: “2012 yılı yeni hasat dönemi işleri, toplama ve kurutma işlemlerinin de en az, 20 gün gibi bir süre alacağından kanaatimiz yeni mahsul fındığın 15 Eylül ' den önce pazara yoğun olarak inmeyeceği yönündedir. Sanayici ve ihracatçılarımızın tüm hesaplarını buna göre yapmasında fayda olacağı kanaatini taşımaktayız.” CİHAN

Ekleme Tarihi
06.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt