Fiskobirlik 6 TL'den fındık alacak

Fiskobirlik 6 TL ' den fındık alacak
10 Mayıs 2013 Cuma 07:51

Yeni sezonda rekoltenin düşük olmasından dolayı fındık fiyatının 5-6 TL seviyesinde olacağı öngörüsünde bulunan Fiskobirlik, 1 Eylül ' den itibaren 6 TL ' den fındık almaya hazırlanıyor.

GİRESUN - Yeni sezon için hazırlıklarını tamamlayan Fiskobirlik, üreticiden piyasa şartlarında fındık almaya hazırlanıyor. Eylül başı itibariyle piyasa girerek fındık alacaklarını açıklayan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, tüm depolarını emanet için üreticinin kullanımına sunacaklarını vurguladı. Bayraktar, üreticilere hem piyasa şartlarında peşin olmak üzere, hem de piyasanın üstünde ama yarısı peşin, yarısı da alışveriş ya da zirai gübre alma imkanı sunan kart gibi seçeneklerle ürün alımı planladıklarını bildirdi.

Hedeferini anlatan Bayraktar, iyi bir ekip kurduklarını, bankaların kendilerine güvendiğini ve artık yeni sezonda ne yapacaklarına odaklandıklarını söyledi. Bayraktar, yeni sezonda fındık için 3 yöntem belirlediklerini belirterek, şu bilgileri verdi: 'Fiskobirlik olarak bütün depolarımızı emanete açacağız. Üretici, fındığını istediği zaman aynen tüccara bıraktığı gibi serbest piyasa şartlarında bozdurma şansına sahip olacak. İkinci yöntem, piyasa şartlarında fındık alacağız. 1 Eylül itibariyle tüccar gibi fındık alımı yapacağız.

Tüccar fiyatının üstünde de olabilir, ama bunun altına kesinlikle inmeyecek. İsteyene parasının tamamını peşin vereceğiz. Ayrıca bir kart çıkaracağız ve üreticiden aldığımız ürünün yarısının parasını verip,yarısı için de bu kartla Fiskomar marketlerinden alış veriş yapabilme imkanı sunacağız. Alımla ilgili paramız hazır. Devlet desteği olmadan yapmamız gereken budur. Miktar olarak sınırlamamız yok. Her getirenden fındık alacağız.'

Mali yapımız uygun

Son 4 yıldır Türkiye ' de fındık rekoltesinin düşük olduğuna işaret eden Bayraktar, 'Bu sezen da fındık rekoltesinin düşük olmasını öngörüyoruz. Bundan dolayı da fındık fiyatının 5-6 TL seviyelerinde olacağını düşünüyoruz. Fiskobirlik olarak bu yıl gerekirse 6 TL ' den fındık alırız. Mali yapımız buna uygun' dedi. Kredi ve üretici borcunu ödedik Bayraktar, 1 Aralık 2007 tarihi itibariyle Fiskobirlik ' in ürün borcunun 104 milyon 580 bin TL, Şekerbank kredi borcunun da 65 milyon 130 bin TL olduğunu belirtti.

Birlik ve kooperatifte 611 personel ile 26 milyon TL yıllık cari gider bulunduğunu ve Şekerbank ' a olan borçtan dolayı tüm gayrimenkulleri haciz yoluyla satışa çıkartılmış bir kurum olan Fiskobirlik ' in üretici borcunun bugün 20 milyon TL ' ye indirildiğini, kalan borcun da TMO ' dan alınacak 21 bin 500 ton yağlık kabuklu fındığın işlenmesi suretiyle denmesinin planlandığını anlatan Bayraktar, Şekerbank ' a olan kredi borcunun da kapatılarak 19 bin üreticinin haciz baskısından kurtarıldığını, yıllık cari giderlerin de 7 milyon TL ' ye indirildiğini kaydetti. Bayraktar, 2007 ' den bugüne kadar birlik ve kooperatiflere ait 127 milyon TL cari giderin ödendiğini, personel sayısının da 170 ' e düşürüldüğünü kaydetti.

Borç ödemelerinin gayrimenkul satışı, üreticilerden alınan kabuklu fındık satışı, TMO ' dan alınan fındığın işlenerek satışı ve tasarruf tedbirleriyle elde edilen gelirle yapıldığını anlatan Bayraktar, Fiskobirlik ' in tüm hesaplarının şeffaf ve komuoyuna açık olduğunu söyledi. Fiskobirlik ana aktör konumuma gelecek Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayrakatrar, son zamanlarda kamuoyuna kasıtlı olarak Fiskobirlik ile ilgili doğru olmayan bilgilerin aktarıldığı ve kurumun bundan zarar gördüğünü söyledi.

Yönetim olarak içinde bulundukları durumdan kurtulup, ayakları üzerinde durabilen, mali ve idari yapısı güçlü bir Fiskobirlik için çalıştıklarını ifade eden Bayraktar, gelinen noktada entegre tesislerin modernizasyonuyla ilgili ilave yatırımlar yapıldığını, kadro yapısının daha verimli ve etkin hale getirildiğini, ürün çeşitliliği ve kalite anlamında ciddi mesafe kat edildiğini anlattı. Bayraktar, Fiskobirlik ürünlerinin pazarlamasını yapmak için sektörün önde gelen bir kuruluşuyla işbirliği yapılarak tüm Türkiye ' ye dağıtım ve pazarlama ağı kurulduğunu, yurtdışında etkin bir pazarlama ağı kurmak için de bağlantılar yapıldığını vurguladı. Kooperatiflerin daha etkin ve karlı hale gelmesi için yapılan yasal çalışmalara destek verildiğini ve yasa çerçevesinde kooperatiflerle ilgili proje çalışmalarında sona gelindiğini bildiren Bayraktar, Fiskobirlik ' in kısa süre içinde fındık piyasasında ana aktör olma pozisyonuna tekrar geleceğine inandığını ifade etti. Üreticinin de kendi kurumu olan Fiskobirlik ' e sahip çıkmasını isteyen Bayraktar, 'Fiskobirlik dün olduğu gibi bugün de yarın da fındığın sigortası olmaya devam edecektir'
diye konuştu.
 

Benzer Konular