Fiskobirlik 91 milyon lira borçla seçime gidiyor

Üreticiye ve bankalara borcu bir türlü eksilmeyen Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) yarın gerçekleştirecek olağan genel kurul ile yeni yönetim kurulunu seçmeye hazırlanıyor. 4 yıllık olağan dönem süresince Fiskobirlik koltuğuna 3 farklı başkan oturmasına karşın borçlar dahil hiçbir sorunun bir türlü çözüme ulaşmamış olması ise olağan genel kurulun sorgulanmasına neden oluyor. Fiskobirlik ' in bugün itibariyle toplam 91 milyon lira borcu bulunuyor.
Fiskobirlik ' in çok ciddi yapısal sorunları olduğunu söyleyen Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sabahattin Arslantürk, 'Fiskobirlik ' te delege yapısı ve tüzük üzerinde radikal değişikliğe gidilmediği sürece kurumun başına kim geçerse geçsin değişen hiçbir şey olmaz' diye konuştu. Piyasada hiçbir etkinliği kalmayan birliğin mevcut borçları ve sorunları yokmuş gibi davranarak sürekli seçime gitmesini eleştiren Fındık-Sen Başkanı Kutsi Yaşar ise 'Bir yanda milyonlarca liralık borç diğer tarafta 2006 fındığının satışından 280 milyon TL zarar etmiş bir kurum var. Birliğin iştirakleri EFİT AŞ ve Ordu Yağ Sanayi ' nin 10 milyon TL ' yi bulan borçları konuşulmuyor bile. Birliğe bağlı marketler zinciri Fiskomar ise Fiskobirlik ' ten 4.5 milyon TL ödeme bekliyor. Birlik yönetimleri bütün bu sorunlar karşısında çözümmüş gibi seçime gidiyor' diye konuştu.

2 yeni başkan adayı konuşuluyor
Son 4 yıllık olağan dönem süresince Salih Erdem, Yaşar Pamuk ve Lütfi Bayraktar Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Yarın gerçekleşecek genel kurulda ise mevcut yönetim kurulu başkanı Lütfi Bayraktar ' ın karşısına 2 aday ismin çıkabileceği konuşuluyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı ve eski Fiskobirlik Başkanı Yaşar Pamuk ' un yardımcılığını yapan Ramiz Sungur adaylık için konuşulan isimler.
2006-2007 sezonundan itibaren hükümetin müdahalesi ile fındık alımlarını Toprak Mahsülleri Ofisi ' ne (TMO) kaptıran Fiskobirlik ' in bugün itibariyle üreticiye 54 milyon TL borcu bulunuyor. Buna ek olarak 2006 yılında yine üreticiye borç ödemek için Şekerbank ' tan alınan krediden kalan 37 milyon TL Fiskobirlik ' in borç hanesindeki diğer önemli kalemlerden biri.

Genel müdür maaşı 4 bin TL
Fiskobirlik koltuğuna yeniden aday olan başkan Lütfi Bayraktar, 13 aylık başkanlık sürecinde acil sorunlara çözüm aradıklarını, yeni dönemde ise ana gündemlerinin borçlar olacağını söyledi. Fiskobirlik ' in bundan sonra müdahale alımı yapma gibi bir lüksü olmayacağını söyleyen Bayraktar, '5 ' e ürün al, 3 ' e sat dönemi artık bitti. Fiskobirlik müdahale alımı yapmayacak. Ticari zihniyetle, kooperatifçilik yapmak gerek' diye konuştu. Fiskobirlik ' in hantal ve sadece maaş ödeyen bir kurum olmadığını savunan Bayraktar, 'Genel müdürümüz 4 bin 250 TL maaş alıyor, benim maaşım 3 bin TL. Kooperatif başkanlarımız ise asgari ücret alıyor. Meselenin Fiskobirlik ' in personel ücretlerine getirilmesi doğru değil. Ordu Yağ Sanayi bir yılda 13 milyon TL kaybetti. Bunları konuşmak bunlara engel olmak gerek' diye konuştu.
Lütfi Bayraktar ' ın karşısında aday olması beklenen Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı da Fiskobirlik ' in yapısal bir değişikliğe ihtiyacı olduğunu savundu. Trabzon bölgesi delegesi Ramiz Sungur da Fiskobirlik ' in şu anda sadece maaş ödeyen bir kuruma dönüştüğünü belirterek, 'Eğer mevcut başkan bunları düzelteceğiz derse değerlendiririz. Birliğin yeniden ayağa kalkması için adaylık da dahil ne gerekiyorsa onu yapacağız' açıklamasını yaptı.

Üreticiye ve bankalara borcu bir türlü eksilmeyen Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) yarın gerçekleştirecek olağan genel kurul il...
( KB)
 

Benzer Konular